Jánošíkove diery

Autor: MS, Foto: facebook.com/JanosikoveDiery
Adresa:Terchová Telefón:+421 911 569 532 E-mail:info@hotel-diery.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Jánošíkove diery, alebo len Diery sú sústavou tiesňav a kaňonov v KRIVÁNSKEJ Malej Fatre. Jánošíkove diery sa nachádzajú v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec a skladajú sa z troch ucelených častí:

 • Dolné diery,
 • Nové diery a
 • Horné diery .

Preteká nimi Dierový potok, ktorý ich vyformoval. 

V Jánošíkových dierach sa nachádza viac ako dvadsať vodopádov , ktoré spolu vytvárajú Vodopády Dierového potoka . Bizarné skalné útvary so špecifickou klímou sú domovom viacerých zaujímavých druhov rastlín a živočíchov. 

Jánošíkove diery sú prístupné atraktívnymi značenými turistickými chodníkmi s lávkami, rebríkmi a reťazami. Náučný chodník Diery má 3 nástupné body, odkiaľ môžete začať svoju túru.

1. Terchová - Nový dvor - HOTEL BOBOTY - odtiaľ smer Podžiar - parkovanie bezplatné

2. Terchová - Štefanová - odtiaľ smer Podžiar - platené parkovisko

3. Terchová - Biely potok - HOTEL DIERY - odtiaľ smer Dolné diery - platené parkovisko

Dolné diery

Dolné diery sú sprístupnené náučným chodníkom. Nachádzajú sa v nich dva vodopády (1 m a 3,5 m), ktoré sú súčasťou vodopádov Dierového potoka. Bizarné skalné útvary so špecifickou klímou sú domovom viacerých zaujímavých druhov rastlín a živočíchov.

Nové diery

Tiesňava Nové diery sa nachádza v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Vybieha z Dolných dier proti prúdu menšieho prítoku Dierového potoka. Nachádzajú sa tu 4 vodopády s výškou 1 až 2 metre, ktoré sú súčasťou prírodnej pamiatky Vodopády Dierového potoka. Pomenovanie dostali podľa toho, že boli z celej sústavy Jánošíkových dier sprístupnené ako posledné. Bizarné skalné útvary so špecifickou klímou sú domovom viacerých zaujímavých druhov rastlín a živočíchov.

Horné diery

Horné diery je tiesňava potoka Diery medzi vrchmi Veľký Rozsutec a Malý Rozsutec v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Potok prekonáva prudké klesanie sústavou deviatich vodopádov s výškou 2 m až 4 m, ktoré tvoria prírodnú pamiatku Vodopády Dierového potoka. Horné diery sú pri veľkých dažďoch nepriechodné, pretože sa dajú zdolať iba pomocou rebríkov, reťazí a lávok. Uzavreté sú aj v zimnom období. Vynikajú bohatstvom živočíšnych a rastlinných druhov obľubujúcich chladné a vlhké ekosystémy.

Trvanie trasy:

3,5hod - 4,5 hod.

Východiskový bod trasy:

Parkovisko pri hoteli Diery časť Terchová - Biely Potok, parkovisko Štefanová

Cieľový bod trasy:

Parkovisko pri hoteli Diery časť Terchová - Biely Potok, parkovisko Štefanová

Náročnosť:

Trasa Dolné diery je napriek rebríkom pomerne nenáročná a bežne ňou chodia aj deti. S deťmi sa však neodporúča vydať na Malý Rozsutec.

DOPORUČENÉ TRASY A ICH NÁROCNOSŤ V OBLASTI JÁNOŠÍKOVÝCH DIER A ROZSUTCOV:

 

 

Náročnosť

Trvanie

Prevýšenie

01 Malý okruh Jánošíkovými Dierami

2-3 hod

185m

02 Veľký okruh s výstupom na Malý Rozsutec

6-7 hod

768m

03 Veľký okruh - To naj z Jánošíkových Dier

4-5 hod

625m

04 Veľký okruh s výstupom na Veľký Rozsutec

5-6 hod

985m

05 Jánošíkove Diery v zime ( video )

3-4 hod

105m

 

 

Mapa: N 49° 15′ 22″ E 19° 4′ 3″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Miroslava 05.12.2019, 14:08

  Skvelý tip na turistiku a aj s deťmi :-)

 • Martina Holecová 29.11.2019, 17:48

  Nádherná príroda, boli sme niekoľkokrát - odporúčam

 • Didi 24.11.2019, 12:38

  Nádherná príroda,ale trasa vhodná skôr pre deti od 5-6 rokov,ale v Terchovej a okolí je čo navštíviť.

 • Adriana 23.11.2019, 08:29

  Parkovanie pri Hoteli Diery stoji na den 5 E. Na turu sme vyrazili o 10. h.
  My sme sa rozhodli prejst Nove diery a potom spat po dolnych dierach. Zaciatok je spolocny, o tej 10. to bolo este pokojne, zopar ludi sme uz stretli, ktori sa vracali. Po cca 20. min sme prisli ku krizovatke, RAzcestie Ostrvne a tam sa zacala trasa Nove diery, ktora je jednosmerka. Pozor, naozaj si vezmite vhodnu obuv. Aj ked ja som mala vibramy a manzel Solomony a nam sa smykalo. Dcera mala obycajne botasky a jej sa nesmykalo ☹ Tak ja neviem.
  Tie nove diery su najma zo zaciatku trosku narocnejsie, dcere sme pomahali, miestami je to tam tesnejsie, ale videli sme aj rodiny s mensimi detmi a v nosicoch. Da sa to zvladnut, ale budte opatrni.
  Asi po 15. minutach sme sa z rebrikov dostali do lesa a potom sme to uz iba slapali hore a potom dole

 • Patrícia 22.11.2019, 21:23

  Toto miesto je top ako aj Slovenský raj. Mám veľmi rada turistiku tohto typu,rebriky lávky. Kočík určite nechať doma, na začiatku sa treba dobre posilniť v kolibe a hor sa do toho

 • Jozef Betka 08.01.2019, 00:13

  Mám rád hory a je tu veľmi pekná príroda.

 • Eva 07.01.2019, 23:27

  Trochu náročnejšia turistika, ale dá sa to :)

 • Meli 07.01.2019, 16:00

  Veľmi pekná turistika, boli sme aj s vnúčatami, ale odporúčam ísť mimo hlavnej sezóny lebo tam bolo naozaj veľa ľudí a s deťmi bolo ťažšie prejsť niektoré úseky. Inak fakt pekná príroda.

 • Dávid 07.01.2019, 12:49

  Vyskúšané, overené a pôjdeme znova

 • Ivana Kubalová 07.01.2019, 11:51

  Našu túru sme začali pri Hoteli Diery a pomalým krokom sme sa vybrali po modrej značke. Úplne light tempom sme vyšli s deťmi za hodinku k bufetom prvú časť. Oceňujem, že je tu možnosť občerstvenia aj vrátane menších jedál, čapovaného piva i nealka a aj nanukov :-). Cesta naspäť už ide oveľa rýchlejšie. Jánošíkove diery sú krásne, až na jedno miesto v pohode zdolateľné aj pre menšie deti. Skaly, tiesňavy, potôčik, vodopády, no proste nádhera. Určite odporúčame dobrú turistickú obuv.

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár