25. 06. 2024 Tadeáš

Park MINI SLOVENSKO v Liptovskom Jáne otvára svoje brány

01.07.2016 Autor: MS, Foto: visitliptov.sk
Termín: 04.07.2016 Mesto:Liptovský Ján Zdroj:stránka organizátora

13533082 906724019449834 5576856231774571548 n

Liptov obohatí ďalšia nová atrakcia. Park MINI SLOVENSKO v Liptovskom Jáne otvára svoje brány už v pondelok 4. 7. 2016. Tematický park miniatúr tvoria slovenské kultúrne a technické pamiatky – hrady, zámky, kostoly, zvonice a iné. Park sa otvára s 13 modelmi v mierke 1:25, ale práce na ďalších 7 miniatúrach pokračujú a čoskoro doplnia už existujúce modely. Na deň otvorenia si prevádzkovatelia pripravili prekvapenie. Vstup do parku bude bezplatný.

V Európe bežné a obľúbené, na Slovensku skôr raritné. To sú parky miniatúr. Majú rôzne motívy, zámery a aj kvalitu. Ten najnovší otvorí svoje brány už o niekoľko dní v Liptovskom Jáne. Otec myšlienky aj tvorca modelov je Kamil Fischer, ktorý sám alebo za pomoci svojej rodiny až 11 rokov tvoril všetky miniatúry.

Na návštevníkov parku už v pondelok 4. 7. 2016 čakajú miniatúry Bojnický zámok, hrad Strečno, starobylá radnica v Levoči, kaplnka sv. Michala v Košiciach, Urbanova veža v Košiciach, drevený kostolík v Hervartove, drevený krytý most v Kluknave, zvonica v Kežmarku, zvonica v Spišskej Sobote, mauzóleum rodiny Migazzi Zlaté Moravce, kostol sv. Juraja Kostoľany pod Tríbečom, ľudová architektúra Tekov-Ihráč „rekonštrukcia“. „Park miniatúr nájdu návštevníci v krásnom prostredí s vysokými stromami a upravenými trávnikmi na začiatku Jánskej doliny na ploche 0,8 ha, jednu jeho hranicu tvorí zvučný horský potok Štiavnica,“ povedal Juraj Filo starosta obce Liptovský Ján.

Modely sú skutočne vernými kópiami a použité sú autentické materiály. Ten najväčší je Bojnický zámok, zároveň je a najnáročnejším, keďže sa na ňom pracovalo až 5 600 hodín. Najťažším modelom je 620 kilogramov vážiaci hrad Strečno. „Tešíme sa každej novej atrakcii, lebo robí ponuku Liptova pestrejšou a môže nám priniesť vyššiu návštevnosť regiónu aj viac spokojných klientov, ktorí sa na Liptov radi vrátia aj v budúcnosti,“ doplnila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková. Park bude otvorený denne od 9,00 hod. do 17,00 hod.

K aktuálnym modelom postupne pribudnú aj ďalšie. V príprave je napríklad železničná trať Červená Skala – Margecany, železničné stanice Margecany, Dobšinská ľadová jaskyňa, Červená skala, Chramošský viadukt aj Bratislavský hrad.

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

  • Mária 06.07.2016, 18:39

    Každý rok navštevujeme s rodinou Liptovský Ján a už teraz sa teším na novú atrakciu.Milujem Liptov a Liptovský Ján je taká náplasť na prekrásne Slovensko.Je tam stále niečo nové , stále sa niečo deje.Maja

  • Elena Antalová 05.07.2016, 23:41

    Milujem Liptovský Ján a blahoželám k prekrásnej atrakcii. Zrejme začína neďaleko hotela Ďumbier, v ktorom vždy bývam a ktorý mi, žiaľ, naposledy (2011) pripomínal ubytovňu ROH, ale vďaka Jánu som to vždy prežila. Úžasný kostol, Jama, letné kúpalisko, príjemná kaviarnička na dvore oproti Jame, milá pani hlavná recepčná v Ďumbieri, dobrá strava, huby a riečka, na zvuky ktorej sa nedá zabudnúť. Musím sa do Jána ešte vrátiť! Teším sa a pozdravujem Elena Antalová

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár