Privítajte jar s deťmi alebo 17 tipov, čo robiť s deťmi v marci

Autor: marylyn, Foto: Pinterest, Pexels, Shutterstock, sdetmi.com

Jar je čo nevidieť za dverami, privítajte ju spoločne celá rodina tak, ako sa patrí! Vychutnajte si jarné lúče slnka, prechádzajte sa, vyrobte si domov pekné dekorácie, nadopujte sa vitamínmi... Inšpirujte sa našimi tipmi. :)

1. Choďte na prechádzku a vychutnajte si zubaté slniečko

Po zamračenej zime sa na nás konečne začína čoraz viac usmievať slniečko. Je to najjasnejší znak, že pani zima sa s nami pomaly lúči. Zatiaľ síce veľmi nehreje, ale určite spríjemní jarnú rodinnú prechádzku a nabije vás energiou a vitamínom D, ktorý je pre telo nesmierne dôležitý. Vyberte si na prechádzku nejaké pekné miesto, napríklad park alebo lesíka vychutnajte si tak aj pučiacu prírodu okolo seba. 

new jersey spring landscape

Zdroj: Pixabay

2. Vytiahnite bicykle a kolieskové korčule

Schovajte zimné korčule do pivnice a vyberte tie s kolieskami. Nasaďte si chrániče a prilbu a šup precvičiť si rovnováhu. Oprášte bicykel, práve teraz je ten správny čas dať ho do poriadku, poumývať ho, dofúkať kolesá či dotiahnuť pedále. Ak je všetko v poriadku, môžete vyraziť hoci aj na rodinný výlet do blízkeho okolia.

shutterstock 95194951

Zdroj: Shutterstock

3. Kúpte si peknú knižku a čítajte si

Viete, že marec je mesiac knihy? Ako ho osláviť lepšie, ako práve peknou knižkou? Zájdite do obchodu a kúpte si nejakú novú pre radosť. Čítajte si celá rodina ráno či večer spoločne v posteli, utužíte tým vzájomné vzťahy a podporíte rozvoj fantázie i slovnej zásoby. Alebo zájdite do knižnice a požičajte si knihu domov. Využiť môžete aj organizované čítania pre rodiny či bezplatné registrácie čitateľov vrámci medzinárodného týždňa knižníc.

book textbook

Zdroj: Pixabay


4. Venujte mamičke kvetinku ku Dňu žien

Sviatok všetkých žien oslavujú mamičky či babičky 8. marca. Ukážte im, že na nich myslíte a ľúbite ich, a venujte im v tento deň peknú kvetinku alebo im vyrobte vlastnoručne vyrobený darček. :)

daisy pollen flower

Zdroj: Pexels

5. Vyzdobte si príbytky kvetmi

Na jar sa všetko prebúdza zo zimného spánku. Stromy pučia, kvety začínajú kvitnúť a všetko okolo sa zazelenalo. Urobte si radosť a prifarbite si svoje domácnosti sezónnymi kvetmi. Kúpte si tulipány či narcisy do vázy alebo vyskúšajte tie nasadené v kvetináčoch - vydržia vám o čosi dlhšie. Nezabudnite ani na žltučký zlatý dážď - pokojne si odrežte vypučanú vetvičku, vo váze vám o pár dní krásne rozkvitne.

bouquet bunch of flowers color 858192

Zdroj: Pexels

6. Pohľadajte pri lese bahniatka do vázy

Jar bez bahniatok by sa hádam ani nerátala. :) Typický symbol jari a Veľkej noci nájdete rásť najčastejšie popri lesoch. Ak nebudete mať šťastie, nezúfajte, určite ich dostanete kúpiť na niektorom z miestnych trhovísk. :) Na Kvetnú nedeľu ich môžete vziať do kostola a na Veľkú noc si na ne povešať kraslice či stužky.

pasture salpasture palm kitten

Zdroj: Pinterest

7. Upleťte si korbáč

Pripravte sa včas na šibačku a oblievačku. Veľká noc je tu o pár týždňov. Korbáč si upletiete veľmi jednoducho - zviažte pevne dohromady 6 dlhých vrbových prútov špagátikom, rozdeľte na tri časti a zapletajte do vrkoča. Na konci opäť zaviažte špagátikom a ozdobte bohato farebnými stužkami. Nezabudnite sa naučiť aj riekanku, ktorú budete pri šibačke potrebovať: 


"Šibi, ribi, mastné ryby,
kus koláča od korbáča
a vajíčka do košíčka.
Ešte k tomu groš,
už je toho dosť."

5d21ba56c46db401d6afd61243e62fea

Zdroj: Pinterest

8. Vyzdobte si vajíčko

Veľkonočná klasika, ktorá neodmysliteľne patrí do každej domácnosti. Vyfúknite si vajíčka už teraz a vyzdobte si ich s deťmi podľa fantázie. Môžete si ich zavesiť na stužku či špagátik, napichnúť na špajľu do vázy či kvetináča alebo len tak položiť do misky. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi na zdobenie. :)

easter eggs and flowers 195832

Zdroj: Pixabay

9. Zájdite na jarný jarmok

Príďte sa nadýchať jarnej atmosféry na veľkonočný jarmok a zároveň sa pokochajte krásnymi ručne vyrobenými dekoráciami z dreva, prútia či textilu. Kúpte si maľované vajíčko a voňavú dobrotu do bruška a zabavte sa na sprievodnom programe. :)

velkonocny jarmok2

Zdroj: Pinterest

10. Napečte si niečo dobré

Len tak, pre radosť... :)

pie on a plate 3740245

Zdroj: Pexels

11. Urobte si žeruchového panáčika

Vypestujte si doma jednoducho chutnú a zdravú žeruchu plnú vitamínov, ktorou si ochutíte raňajkový chlebík s maslom. Vyfúknite vajíčko, natlačte doň vatu, zalejte vodou a nasypte nahusto semiačka žeruchy. Namiesto vaty môžete použiť aj zeminu. Nakreslite fixkou očká alebo nalepte hotové a nezabudnite pravidelne polievať. Onedlho sa môžete tešiť na vlasatého žeruchového panáčika. Podobne si môžete vypestovať napríklad aj pažítku. 

822164c5d3c6bcff4755e80a0960fbeb

Zdroj: Pinterest

12. Nazbierajte si medvedí cesnak 

Vitamínová bomba, ktorá sa nám núka práve na jar. Oproti klasickému cesnaku je ten medvedí jemnejší a obsahuje viac aktívnych liečivých látok a vitamínu C. Po zime dá organizmus do poriadku zvnútra a nabudí ho do nového fungovania. Natrhajte si ho čerstvý na chlebík či do nátierky a usušte ho ako korenie do zásoby. Nájdete ho najmä na vlhkých miestach v lesoch. V Bratislave naň určite natrafíte v lesoch okolo Dostihovej dráhy, v Horskom parku i v dúbravských či rusovských lužných lesoch. Pozor, nepomýľte si ho s konvalinkou, tá je prudko jedovatá! Pošúchajte listy medzi prstami a vôňa vám určite napovie, že máte v rukách tú pravú rastlinku. :)

1901954 10203309388236205 1572861780 n

Zdroj: Archív marylyn

13. Zájdite sa pozrieť na zvieratká

Jar je aj symbolom nového života. Práve v tomto ročnom období sa z vajíčok liahnu kuriatka, rodia sa malé zajačiky či iné drobné mláďatká. Ak chcete vidieť najmenšie zvieracie prírastky naživo, navštívte farmu vo vašom okolí alebo zájdite do zoologickej záhrady a potešte sa pohľadom na zvieratká. Aj na našich stránkach nájdete desiatky tipov na výlety za zvieratkami, nechajte sa inšpirovať. :)

zoo animal chicken

Zdroj: Pinterest

14. Oslávte Medzinárodný deň šťastia

Medzinárodný deň šťastia pripadá na sobotu 20. marca. Vychutnajte si ho plnými dúškami. Žartujte, smejte sa, urobte si radosť akoukoľvek maličkosťou. Zahrajte sa s deťmi, ostaňte ráno dlhšie v posteli a užívajte si príjemné chvíle spolu. Uvarte si svoje obľúbené jedlo alebo naopak nevarte a zájdite do dobrej reštaurácie alebo cukrárne na zákusok. Buďte v tento deň tak šťastní, ako sa len dá. :)

happy twin girls 560682

Zdroj: Pinterest

15. Prestavte si hodinky na letný čas

29. marca sa mení čas zo zimného na letný a tento deň sa tak o hodinu skráti. Nezabudnite si hodinky presunúť o jednu hodinu dopredu. :)
shutterstock 38109034

Zdroj: Shutterstock

16. Zahájte jarné upratovanie

Urobte prievan v skriniach i v celom byte. Odložte zimné oblečenie a vyraďte poškodené. Vysávajte, utierajte prach, umývajte okná, vyperte záclony. Hlavne nezabudnite do práce zapojiť aj najmenších pomocníkov. Skúste to formou hry - vyčleňte im priestor, ktorý bude iba ich, pretekajte sa, kto uprace skôr, kto bude mať špinavšiu handričku alebo čistejší stôl. Podľa veku dieťaťa zvoľte pomoc s vysávaním, utieraním prachu, nakladaním a vykladaním vecí z práčky či umývačky riadu a podobne. Doprajete im pocit dôležitosti a zároveň ich naučíte zodpovednosti. 

shutterstock 126665819

Zdroj: Shutterstock

17. Prší? Zabavte sa doma!

Ak vonku náhodou prší alebo je zlé počasie, nezúfajte. Je množstvo aktivít, ktoré môžete s deťmi robiť aj doma a zabaviť sa pri nich. Postavte si bunker, staňte sa hľadačmi pokladov, urobte si prekážkovú dráhu, varte, kreslite si... Alebo si prečítajte naše tipy, ako zabaviť deti počas daždivých dní. :)

12802992 1968303040060945 8311807260503666883 n

Zdroj: Pinterest

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

Túto stránku zatiaľ nik nekomentoval. Buďte prvý!

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár