Nenechajte si ujsť podobné podujatia!
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Banskoštiavnický betlehem v Banskej Štiavnici – sa zaradil medzi najväčšie drevené, pohyblivé betlehemy na Slovenku. Zobrazuje vývoj, históriu a tradície jedného z najkrajších miest na Slovensku – Banskej Štiavnice v rezbárskej podobe.
Drevorezba „Banskoštiavnického betlehemu“ je hierarchicky rozdelená nasledovne: – základ tvoria permoníci, ako vládcovia podzemia a historický erb mesta, nad ktorými sa nachádzajú spôsoby stredovekého dobývania zlata a striebra – podľa historických dokumentov „12 kníh o baníctve a hutníctve“ od stredovekého učenca G. Agricolu a to konkrétne – povrchová ťažba, ryžovanie zlata, premývanie rudy, ťažba a vyvážanie rudy z bane – drvenie rudy, triedenie, nahrievanie – hutnícka pec, výroba zlata a striebra, razenie mincí, banský gápeľ poháňaný konskou silou, banský rumpáľ, banské vetranie.
Potom nasleduje samotný biblický motív – betlehem – narodenie Ježiška v jeho historickej podobe. Klaňajú sa mu traja králi a zástup pastierov baníkov.
Nad týmito motívmi je samotná panoráma Banskej Štiavnice s jej dominantami a najznámejšími stavbami: Čelný pohľad tvorí do perspektívy roztvorená hlavná štiavnická ulica tzv. Horný Trotuár – po ktorom kráča Salamandrový sprievod na čele s pastierom nesúcim jaštericu a za ním kráčajú ďalšie postavičky povestné pre tento historický dobový sprievod. Nad Trotuárom sa nachádzajú historické školy – chemická, lesnícka, banícka v popredí beťári študenti a neodmysliteľná súčasť škôl – botanická záhrada.
V strede sa nachádza Nám. sv. Trojice s morovým stĺpom, budova l. Banskej akadémie, kostol sv. Kataríny, Radnica a súsošie Panny Márie. Potom nasleduje Starý zámok, gotické sochy sv. Barbora a sv. Katarína, Klopačka (dnešná čajovňa), Frauemberg (dnes dom smútku), Piarska brána (zachovala sa jediná z opevnenia). Pod Piarskou bránou je Kammerhof – niekdajšie sídlo komorských grófov a sídlo hlavnej banskej komory, Mária Terézia a František Lotrinský, Synagoga, cirkevná škola , Evanjelický kostol. Táto stredná – čelná časť bola odhalená 15. 12. 2007
Pravú stranu Banskoštiavnického betlehemu tvorí Kalvária so známou štiavnickou púťou veriacich, kostol Nanebovzatia Panny Márie (nemecký kostol), bývalé Cirkevné gymnázium, hotel Grand, katolícka fara, kostolík Sv. Alžbety. Pomyslené krčmičky – kde sú zobrazené banícke a študentské tradície – slávnostný banícky Šachtág – prijímanie do cechu nových členov, skok cez kožu, pivný súboj, slávne a neomylné prezídium, slávna tablica, harmonikár, pivný dispečer, pivný zákon ktorý nesmie byť porušený, banský mesiac …. Taktiež pribudol Salamandrový sprievod s ďalšími postavičkami. Legenda o pastierovi a jašteričkách. Rez banskými šachtami – odčerpávanie vody z bane – vedierkami a neskôr novší systém na báze čerpadiel. Výroba dreveného potrubia z kmeňa stromu. Práca baníkov v banských šachtách. Pravá strana pribudla 15. 3. 2008.
Ľavú stranu tvorí Nový zámok s obliehaním Banskej Štiavnice Turkami. Jednou zo známych postáv z tohto obdobia bol E. Savojský. Turci sa nikdy za hradby mesta nedostali a Banskú Štiavnicu nedobyli. V pozadí je zobrazené Sitno s rozhľadňou (podľa dobovej fotografie). Nechýba tu postavička „štiavnického Nácka“ s povestným kufrom – Nácko na cestách. V dolnej časti je zachytená práca baníkov a uhliarov pri výrobe dreveného uhlia, ako aj samotný rez banskými šachtami s prácou baníkov. Ľavá strana drevorezby pribudla 13. 12. 2008.
Autorom „Banskoštiavnického betlehemu“ je Ing. arch. Peter Chovan (nar. 1969) rodák z malej dedinky pri Banskej Štiavnici Dekýš žijúci v Banskej Štiavnici. Súčasné rozmery Banskoštiavnického betlehemu sú cca dl. 21 m, šír. 2,5 m a výš. 3 m. Obsahuje cca 800 postavičiek z toho asi 400 je pohyblivých. Drevorezba ešte zďaleka nie je ukončená, nakoľko téma Banská Štiavnica je nevyčerpateľným zdrojom nápadov, tém a inšpirácie pre autora na doplnenie a rozšírenie uvedeného diela.
Banskoštiavnický betlehem je pre vás otvorený každý deň. Nebojte sa zobrať so sebou aj vaše deti.

| Pondelok | 10:00 – 12:00, 13:00 – 17:00 |
| Utorok | 10:00 – 12:00, 13:00 – 17:00 |
| Streda | 10:00 – 12:00, 13:00 – 17:00 |
| Štvrtok | 10:00 – 12:00, 13:00 – 17:00 |
| Piatok | 10:00 – 12:00, 13:00 – 17:00 |
| Sobota | 10:00 – 12:00, 13:00 – 17:00 |
| Nedeľa | 10:00 – 12:00, 13:00 – 17:00 |
| Pondelok | Zatvorené |
| Utorok | 10:00 – 12:00, 13:00 – 16:00 |
| Streda | 10:00 – 12:00, 13:00 – 16:00 |
| Štvrtok | 10:00 – 12:00, 13:00 – 16:00 |
| Piatok | 10:00 – 12:00, 13:00 – 16:00 |
| Sobota | 10:00 – 12:00, 13:00 – 16:00 |
| Nedeľa | 10:00 – 12:00, 13:00 – 16:00 |
| Dospelí | 1,50 € |
| Študent | 1,00 € |
| Dôchodca | 1,00 € |
| Deti od 6 r. | 1,00 € |
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Mapa: N 48° 27′ 30″ E 18° 53′ 32″
Mapa sa nahráva...
21.10.2025, 15:00
Hrady v Prešovskom kraji - navštívili ste už všetky? Lujza
Navštívili sme všetky! Tiež vieme iba o týchto 17 hradných zrúcaninách, či hradoch.
13.10.2025, 16:04
Madagaskar ParkPatrícia
Je tu strašná zima a personal strašne neochotný. Neodporucam
23.09.2025, 23:46
Detský kútik TIME OUT v Auparku KošicePedro
Uplna spokojnost. Maly sa na hodinku zabavil, oci mu svietili este aj po odchode. Personal mily, obcerstvenie fajn, prostredie bolo prijemne, radi aa zastavime opat, ked pojdeme okolo.
Dakujeme
23.09.2025, 20:47
Detský kútik TIME OUT v OC CentralSimona
Bola som dnes s ročným synom, 23.9.2025. Prvý dojem fajn, hračiek dosť, každé dieťa si tam príde určite na svoje. Slečny na recepcii mi prišli ok, až do momentu, kedy jeden chlapec (mohol mat tak 5r) tam bol bez dozoru, čiže bez rodičov. Kto naňho mal dávať pozor? Mám pocit, že presne tie slecny, ktore na recepcii čumeli do mobilu. Ten chlapec bol odporný a zlý, neustále do mna a syna naschval narážal motorkou, mne prešiel po nohe a aj napriek niekoľkým upozorneniam, neprestal. Prestal, až keď prišla po neho mama a odišiel. Vykúpenie.
Moje odporúčanie znie, ak sa Vaše deti nevedia chovať a očividne na nich nemá kto dávať pozor, nenechávajte ich samé v detských kutikoch, pretože to maximálne znepríjemňujú ostatným deťom a rodičom.
A ceny tiež nie su aktuálne, pretože tu píšete 4,50€ do 60min a my sme platili 6,90 + 2,20 doprovod. Skoro 10€ a ešte mi to tam aj ten chlapec znepríjemnil.
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Ludmila 30.12.2017, 16:49
Krásný betlém s pohyblivými figurkami. Obdivovali sme rezbárskú prácu. Bol to zážitok.
Iriska 23.12.2017, 23:47
Najkrajší Betlehem aký som kedy videla na Slovensku a naživo
Ing. Dušana Salenka, PhD. 14.12.2017, 15:39
Pascinujuce a dokonale dielo. Neviete kam sa skôr pozrieť.
Marika 07.09.2016, 14:25
Super, strávili sme tam dosť času. Bonusom je vôňa dreva.
Mioslava 17.08.2016, 13:58
krasny velky pohyblivy betlehem urcite treba vidiet pri potulkach Štiavnicou :)
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár