23. 10. 2021 Alojzia 13°C Polooblačno

Park miniatúr - Matúšovo kráľovstvo

Autor: MS, Foto: parkminiatur.sk

DSC 0069 001

Adresa:916 22 Podolie, Hlavná 864 Telefón:032/ 74 37 505 E-mail:info@parkminiatur.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Unikátny park dobových rekonštrukcií slovenských hradov, zámkov a vzácnych sakrálnych pamiatok a iných objektov nájdete v dedinke Podolie, medzi Piešťanmi a Novým Mestom nad Váhom. Modely postavené podľa vedeckých rekonštrukcií, väčšina v mierke 1:50 sú umiestnené vo vonkajšom prostredí pri areáli základnej školy. V súčasnosti sa tu nachádza viac ako 80 modelov - napr. rekonštrukcie hradu Beckov, Čachtice, Tematín, Červený kameň, Krupinskej vartovky, Živánskej, Holíčskeho zámku, Nového zámku v Banskej Štiavnici, Jelšavského hradu, hradu Revište, kostolíka v Klížskom Hradišti, Tvrdošínsky kostolík, hradu Šivetice, rotundy v Skalici, modely známych chát a rozhľadní, rodných domov významných slovenských osobností. Predpokladá sa, že v areáli Parku miniatúr bude postavených okolo 150 modelov slovenských aj zahraničných pamiatok.

Do parku sa môžete dostať aj na bicykli po červenej cyklotrase Malokarpatskej cyklomagistrály, peší turisti sa sem dostanú bez problémov, keďže park sa nachádza v strede obce. V parku sa nachádza aj predajňa suvenírov a občerstvenia, v ktorej môžete nájsť zaujímavé upomienkové predmety, edíciu informačných materiálov, ktorá okrem iného obsahuje 8 titulov s tipmi, kde môžete stráviť voľný čas v Trenčianskom regióne. 

Vstupné / cenník

Dospelý 4,50 €
Dieťa nad 6 rokov 3,50 €
Študent, dôchodca, držiteľ ZŤP preukazu bez sprievodu 3,50 €
Rodinné vstupné (2 dospelí, 2 deti vo veku 6 - 26 rokov) 13,00 €
Prehliadka so sprievodcom (skupina min.10 osôb) 10 €
Priamo v predajni je možné platiť platobnou kartou  

 Organizované skupiny, zájazdy

 • Skupinám odporúčame vopred sa objednať, mailom alebo telefonicky.
 • Pre ohlásené skupiny (min. 10 osôb), v prípade záujmu, zabezpečíme výklad za poplatok 10€.
 • Pedagogický dozor v prípade skupín je zdarma, neplatí vstupné.
 • Dieťa do 6 rokov (bez sprievodu dospelej osoby) platí vstupné 2 €
 • Dieťa nad 6 rokov v sprievode dospelej osoby platí vstupné 3,50 €
 

Otváracie hodiny 

 • Apríl, máj, jún, september, október - denne okrem pondelka, utorok – nedeľa, 9:00 – 17:00.
 • Júl, august - denne okrem pondelka, utorok – nedeľa, 9:00 – 19:00.

Isto najatraktívnejším prírastkom, ktorý doplnil našu expozíciu, je model Štefánikovej mohyly od známeho slovenského architekta Dušana Jurkoviča, na neďalekom Bradle. Táto miniatúra sa od všetkých ostatných líši tým, že na jej povrchovú úpravu sa použil výlučne travertínový kameň, ktorý je aj na originálnej mohyle. Počet použitých malých kvádrikov na modeli je 8679. Táto stavbička zmenšená od originálu 50x je našim malým príspevkom k okrúhlym výročiam narodenia a úmrtia tohto slovenského velikána.

Kúsok vedľa mohyly sme postavili nové dva modely dobových rekonštrukcií našich hradov. Prvým je model najvyššie položeného hradu na Slovensku. Originálne zvyšky Liptovského hradu sa nachádzajú v nadmorskej výške 1000 m n.m.. Asi málokto, kto sem vystúpi, si dokáže predstaviť, aký krásny hrad tu kedysi stál. Pri ňom pribudol malebný model východoslovenského Obišovského hradu. V závere roka 2019 sme dokončili aj model ďalšieho hradu z Východu. Je ním Hanigovský hrad, ktorý mal kedysi dominantný palác, doplnený obvodovými múrmi a ďalšími stavbami. Hradnú architektúru sme doplnili začiatkom tohto roka o ďalšiu dobovú rekonštrukciu strážnej veže – vartovky. Je ním dobová rekonštrukcia zvyškov tejto stavby v lokalite Luchtov nad obcou Tekovská Breznica. V súčasnosti pracujeme na modeloch Banskoštiavnického Starého zámku a Trenčianskeho hradu.

Z menších stavieb v minulom roku našu kolekciu obohatilo 9 stavieb ľudovej architektúry z Vlkolínca, ktorý je zapísaný do zoznamu pamiatok UNESCO. Takisto kolekciu turistických chát sme doplnili malými tatranskými stavbičkami – Rainerovej chaty v čase jej vzniku, ako aj súčasnej podobe a zaniknutej Chaty na Slavkovských plesách.

Mapa: N 48° 40′ 36″ E 17° 46′ 15″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Violka 28.11.2014, 14:17

  Veľmi pekné miniatúry hradov v príjemnom prostredí. My sme si spojili výlet hneď s Čachtickým hradom, ktorý je len pár km od parku miniatúr.

 • adupal 22.11.2014, 22:43

  Krásne, dokonalé, manžel nevedel prestať fotiť.

 • Martina Jurkovičová 12.12.2013, 23:03

  velmi pekne tam je

 • Beáta Perrotová 30.11.2013, 15:06

  príjemne nás prekvapili verné kópie slovenských hradov a zámkov, cítili sme sa minimálne ako Guliverovia :-)

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár