Kvačianska dolina na Liptove

Autor: MS, Foto: sdetmi.com
Adresa:Liptov Telefón:- www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Kvačianska dolina spolu s Prosieckou patria medzi najkrajšie doliny na Slovensku a z hľadiska rozmanitosti nemajú široko-ďaleko konkurenciu. 

Čaká na vás príjemná prechádzka v malebnom, horskom prostredí, ktorá sa každému vryje do pamäte. Uvidíte veľmi pôsobivý skalný útvar Jánošíkova hlava, rokliny, výhliadky na dolinu a na konci, malebné Mlyny Oblazy, ktoré si iste nenechajte ujsť.

Trasa je vhodná pre všetky typy turistov, rovnako pre deti, či dôchodcov, nakoľko nejde o náročnú trasu. 

Dĺžka trasy

Kvačany parkovisko - Mlyny Oblazy - cca. 1 hod
Huty - Mlyny Oblazy - cca. 20 minút
Kvačany - Prosiek - Velke Borove - Mlyny Oblazy - Kvačany - cca. 6 hod.
Veľké Borové - Mlyny Oblazy - cca. 20 minút
Velké Borové - Prosiek - cca. 2 hod.

Popis trasy:

Pod dolinou sa nachádza platené parkovisko, takže sa netreba báť o svoje auto. Na parkovisku, si môžete posedieť vo veľmi príjemnom prostredí na miestnej lúke. Cena -2 eura.

Prevádzkovateľ parkoviska tu postavil niekoľko drevených sedení. I parádnu drevenú sedačku pre najmenších. Sedenie dopľňa drevenný vláčik pre deti, takže sa vaše ratolesti zabavia. Keď nebudú behať po lúke či skúmať priľahlý les. Vy si môžete dať pivo či čokoľvek v priľahlom bufete, ktorý je otvorený v letných mesiacoch.  

Odtiaľto mierne stúpajúc, nezabudnite na Jánošíkovu hlavu, ktorá na vás pozerá z ľavej strany. Počas daždivých dní táto skala dokonca „plače“.

Na mieste zvanom Kobyliny je výhľad do kaňona Kvačianky. Odvážlivci, ktorí sa odhodlajú pozrieť do tejto 70 metrovej hĺbky môžu pozorovať na skalnej stene plesnivce, tiež koryto Kvačianky, ktorá túto dolinu vytvorila. Vyhliadka nie je nijak zabezpečená, preto budte maximálne opatrnní. 

Iným, ešte vyššie položeným vyhliadkovým miestom je Veľký Roháč, kde stojí aj tabuľa náučného chodníka a poukazuje na faunu v týchto miestach. Môžete sa z nej napríklad dozvedieť, že Kvačianska dolina a jej okolie sú biotopom medveďa hnedého. :) Výhľad z tohto skalného brala je skutočne nádherný. Prejdite za kríž nad cestou, aby sa vám otvoril.

2019 08 24 09.36.28

Koncom roka 2013 pribudla v Kvačianskej doline vôbec prvá zabezpečená vyhliadka a to na Malom Roháči. Je z nej vidieť hornú časť doliny i veľkú skalnú ihlu.

Istotne pokračujte po chodníku, lebo to najlepšie na vás ešte len čaká. Keď uvidíte drevenú tabuľu s odbočkou na Mlyny Oblazy, neváhajte sa vydať po skratke naľavo. Za 5 minút ste na Mlynyoch, ktoré si zamilujete. V rozprávkovom prostredí, si môžte oddýchnuť, odbehnúť k neďalekému Ráztockému vodopádu, prípadne spoznať históriu a fungovanie týchto pamiatok.  

2019 08 24 09.59.50

Mapa: N 49° 11′ 27″ E 19° 32′ 23″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Katka 21.11.2015, 19:40

  Naaadhera, krásne zážitky

 • vetroplach 21.11.2015, 12:11

  Ak chcete prejsť Prosiecku a Kvačiansku dolinu, bude to naročná celodenná túra s dlhým návratom cez lúky k autu. Prosiecka dolina je momentálne veľmi rozbitá po kalamite - trasa je preznačená a náročnejšia. V Kvačanoch sa zastavte v pivovare Brontvai - odporúčam na oddych a doplnenie energie ;)

 • Vladimíra 21.11.2015, 07:28

  Krásna príroda, super turistika. Boli sme aj so synčekom (4 roky), ktorý túru tiež zvládol.

 • Ella 20.11.2015, 20:36

  Uzany a krasny vylet. Boli sme ubytovani v Demanovskej doline, takze sme sa po ranajkach doobeda dostali autom na spominane parkovisko a vydali sme sa na cestu (v hoteli nam povedali, ze je tam asfaltova cesta, cize sa to da zvladnut aj s kocikom).. Ups.. Verim, ze sme isli po spravnej trase.. Ale trvalo nam to dobrych 5 hodin, kym sme prisli na Oblazy :) Ja unavena ako pes, manzel spoteny, lebo musel nosit aj nas 13-kilovy kocik, ale dali sme to :) jedno dieta islo po svojich, druhe sme z kocika supli do nosica, k tomu uz spominany kocik... Az cestou z Oblazov sme nasli spominanu schodnu cestu, dostali sme sa vsak do uplne inej dediny, tak sme si sadli s detmi na luku a manzel si stopol dobrych ludi, ktori ho odviezli do Kvacan na parkovisko k nasmu autu, aby mohol prist pre nas.. :) Len tak-tak sme stihli veceru v hoteli, kde sme boli ubytovani :)
  Kazdopadne sa tam s detmi chcem este raz vratit :)

 • Martina 03.04.2015, 10:01

  Nadherna priroda a nezabudnutelny zazitok

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár