Kvačianska dolina na Liptove

Autor: MS, Foto: sdetmi.com
Adresa:Liptov Telefón:- www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Kvačianska dolina spolu s Prosieckou patria medzi najkrajšie doliny na Slovensku a z hľadiska rozmanitosti nemajú široko-ďaleko konkurenciu. 

Čaká na vás príjemná prechádzka v malebnom, horskom prostredí, ktorá sa každému vryje do pamäte. Uvidíte veľmi pôsobivý skalný útvar Jánošíkova hlava, rokliny, výhliadky na dolinu a na konci, malebné Mlyny Oblazy, ktoré si iste nenechajte ujsť.

Trasa je vhodná pre všetky typy turistov, rovnako pre deti, či dôchodcov, nakoľko nejde o náročnú trasu. 

Dĺžka trasy

Kvačany parkovisko - Mlyny Oblazy - cca. 1 hod
Huty - Mlyny Oblazy - cca. 20 minút
Kvačany - Prosiek - Velke Borove - Mlyny Oblazy - Kvačany - cca. 6 hod.
Veľké Borové - Mlyny Oblazy - cca. 20 minút
Velké Borové - Prosiek - cca. 2 hod.

Popis trasy:

Pod dolinou sa nachádza platené parkovisko, takže sa netreba báť o svoje auto. Na parkovisku, si môžete posedieť vo veľmi príjemnom prostredí na miestnej lúke. Cena -2 eura.

Prevádzkovateľ parkoviska tu postavil niekoľko drevených sedení. I parádnu drevenú sedačku pre najmenších. Sedenie dopľňa drevenný vláčik pre deti, takže sa vaše ratolesti zabavia. Keď nebudú behať po lúke či skúmať priľahlý les. Vy si môžete dať pivo či čokoľvek v priľahlom bufete, ktorý je otvorený v letných mesiacoch.  

Odtiaľto mierne stúpajúc, nezabudnite na Jánošíkovu hlavu, ktorá na vás pozerá z ľavej strany. Počas daždivých dní táto skala dokonca „plače“.

Na mieste zvanom Kobyliny je výhľad do kaňona Kvačianky. Odvážlivci, ktorí sa odhodlajú pozrieť do tejto 70 metrovej hĺbky môžu pozorovať na skalnej stene plesnivce, tiež koryto Kvačianky, ktorá túto dolinu vytvorila. Vyhliadka nie je nijak zabezpečená, preto budte maximálne opatrnní. 

Iným, ešte vyššie položeným vyhliadkovým miestom je Veľký Roháč, kde stojí aj tabuľa náučného chodníka a poukazuje na faunu v týchto miestach. Môžete sa z nej napríklad dozvedieť, že Kvačianska dolina a jej okolie sú biotopom medveďa hnedého. :) Výhľad z tohto skalného brala je skutočne nádherný. Prejdite za kríž nad cestou, aby sa vám otvoril.

2019 08 24 09.36.28

Koncom roka 2013 pribudla v Kvačianskej doline vôbec prvá zabezpečená vyhliadka a to na Malom Roháči. Je z nej vidieť hornú časť doliny i veľkú skalnú ihlu.

Istotne pokračujte po chodníku, lebo to najlepšie na vás ešte len čaká. Keď uvidíte drevenú tabuľu s odbočkou na Mlyny Oblazy, neváhajte sa vydať po skratke naľavo. Za 5 minút ste na Mlynyoch, ktoré si zamilujete. V rozprávkovom prostredí, si môžte oddýchnuť, odbehnúť k neďalekému Ráztockému vodopádu, prípadne spoznať históriu a fungovanie týchto pamiatok.  

2019 08 24 09.59.50

Mapa: N 49° 11′ 27″ E 19° 32′ 23″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Lenka 06.09.2016, 11:28

  Krásne prostredie, mierne stúpanie, pre rodiny s deťmi je to ideálne.

 • Katkarinka 24.12.2015, 20:16

  Chodíme tam pravidelne , je to tam pre nás oddych a poznáme to tam veľmi dobre.

 • Vlasta 23.12.2015, 22:39

  Jednoduchšia túra, hlavne kvôli nej sme šli :) Fanatici do prírody ako ja budú spokojní.

 • Peter M 18.12.2015, 12:37

  Krásne miesto, dá sa tam prísť i z obce Huty - tiež krásna túra

 • Michal 17.12.2015, 15:24

  Prijemna prechadzka, kroru zvladnu aj deti a odmenou im bude zazitok pri mlynoch

 • Katarína K. 11.12.2015, 09:41

  Boli sme tam s manželom už viackrát, aj keď nebývame blízko. V podstate si toto krásne miesto nenecháme ujsť, keď sme na Liptove. Odporúčam, je tam naozaj krásne, a zvládnu to aj rodiny s malými deťmi, ako sme my :) Pre naše dve to bol zážitok, starší sa tam do sýtosti vybehal, mlyn a jeho okolie je naozaj krásne, naposledy sme tam mali šťastie na malé kozičky, ktoré mali pár dní a dobrovoľník, ktorý sa tam o to staral, nám ich ochotne ukázal :) Dokonalé miesto na relaxáciu a pekné zážitky :)

 • Alena 08.12.2015, 09:06

  Boli sme tam uz 2x a myslim, ze je to naozaj krasne prostredie na prechadzku aj s mensimi detickasmi. Velmi sa im pacil stary mlyn okolo ktoreho sme prechadzali. Je tam naozaj krasne.

 • Maja 26.11.2015, 19:34

  Kvačianska dolina, moja srdcová záležitosť. Netrúfnem si ani približne odhadnúť koľkokrát som ju navštívila. Iná je v každom ročnom období, ale krásna vždy. Keď sa povie "raj na zemi", tak je to určite myslené na Kvačiansku dolinu. Pri prechádzke dolinou zresetujete hlavu, posilníte ducha a načerpáte nových síl do ďalšieho žitia. Kto sa tam ešte nedostal, nech neváha ani chvíľu. Po absolvovaní tejto scenérie mi iste dá za pravdu.

 • katarina 25.11.2015, 23:16

  prekrasna priroda skvely relax v prirode

 • Andrea Rypáková 24.11.2015, 22:14

  Odporúčam pre každého, kto má rád prírodu.

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár