Nenechajte si ujsť podobné podujatia!
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Čierny hrad bol postavený v pohorí Tríbeč nad obcou Zlatno, ktorá leží v Nitrianskom kraji v okrese Zlaté Moravce, 20 km od NItry .Hrad leží mimo hlavného hrebeňa a dostať sa dá naňho po žltej turistickej značke priamo zo Zlatna, alebo z Javorového vrchu, kde sa žltá značka križuje so zelenou, ktorá vedie po hlavnom hrebeni Tríbeča. Leží v nadmorskej výške 573 m.n.m.
Dnes je z hradu zrúcanina, zachovaná je už iba malá klenba hradného múru. Je dokázané, že z hradu viedli podzemné chodby do okolia, jedna taká je vraj aj pod obcou Zlatno, avšak zatiaľ neboli preskúmané.
Datuje sa do 13. storočia. Jeho úlohou v minulosti bolo pravdepodobne brániť náleziská zlata v okolitých potokoch. Zrúcaninu sa aktuálne snažia oživiť dobrovoľníci z občianskeho združenia Čierny hrad, ktorí spolu s obcou Zlatno a ďalšími partnermi zveľaďujú aj okolie. V roku 2019 tu pribudlo nové sedenie k ohnisku.
Výstup nie je veľmi náročný, ku koncu s miernym stúpaním, vhodný však pre všetky vekové kategórie. Odhadovaný čas výstupu je 45 min - 60 min v závislosti od tempa.
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Mapa: N 48° 28′ 25″ E 18° 17′ 32″
Mapa sa nahráva...
21.05.2026, 10:30
Nitriansky mestský park na SihotiJán Tóth
Narodil som sa v Nitre na Kmeťkovej ulici, pod hradom, v roku 1956 a do parku chodím takmer bez prerušenia. Obnova sa mi páči a teraz chodíme s vnukom, ktorý má 3 roky. Je tam ale jeden veľký problém, ktorý môže skončiť aj fatálne. Jedná sa o lanovú dráhu, ktorá je nešťastne projektovaná a hlavne skolaudovaná. Treba ju bezodkladne zastaviť a otočiť o 180 stupňov, nakoľko prisávanie siaha na chodník s trampolínami, po ktorom sa pohybujú malé deti, ktoré sú nevyspytateľné. Nedávno aj náš vnuk mal takmer kontakt s jazdcom na lane. V poslednej chvíli som ho odstrčil. Tá výstražná značka deťom nič nehovorí. Skúste sa presvedčiť osobne, hlavne keď sa na lane pohybujú aj väčšie deti a navyše sa jeden druhého roztláčajú. Zabráňte katastrofe a dajte mi vedieť ako budete postupovať k mojej pripomienke.
17.05.2026, 22:28
13 tipov kam s deťmi v Trenčianskom krajiMartina
Ja určite odporúčam detský svet LUMA park na autobusovej stanici :) Krásne, nové, veľké priestory, super obsluha, veľa hračiek, kino, pohoda pri káve a deti máte stále na očiach :)))
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár