Nenechajte si ujsť podobné podujatia!
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Bojnický zámok patrí k najstarším a najvýznamnejším pamiatkam na Slovensku. Zámok tvorí impozantnú dominantu severnej časti Prievidzskej kotliny, ktorá je otvorená iba na juh a z ostatných svetových strán je chránená pohoriami Vtáčnik, Magura a Fačkovské vrchy. Zámok stojí na travertínovej kope nad mestom. Prvá písomná zmienka o jeho existencii je z roku 1113 v listine zoborského opátstva. Pôvodne bol dreveným hradom, ktorý sa vyvinul zo staršieho hradiska. Stavebná aktivita na hrade utíchla koncom 17. storočia a jeho vzhľad sa v priebehu 18. a 19. storočia výrazne nezmenil. Po dlhšom období stagnácie a úpadku získal bojnické panstvo s hradom v roku 1852 gróf Ján František Pálfi, jeho posledný majiteľ, ktorý dal zámok prestavať podľa vzoru francúzskych gotických radov v údolí rieky Loiry. Rozsiahla neogotická prestavba sa uskutočnila v rokoch 1889 – 1910 a hrad zmenila na čarokrásny zámok.
Park okolo Bojnického zámku je sadený ako prírodno-krajinársky park. Pôvodne malo ísť o romantický park z rôznymi atrakciami, kvázi zrúcaninami a pod. Ako každý takýto park nekončil múrom, ale sa voľne „rozplýval“ formou alejí do priľahlej krajiny a medzi priľahlé domy.
Prírodná travertínová jaskyňa s priemerom 22 m a výškou 6 m sa nachádza 26 metrov pod úrovňou 4. nádvoria. Jaskyňa vznikla účinkom atmosférických zrážok vody, ktorá sem vtekala kráterom a vonkajšími puklinami do stredu travertínovej kopy. Voda travertín rozrušovala a odplavovala. Vytvorila tak terajší kruhový priestor jaskyne s výzdobou na stenách. V jaskyni sa nachádzajú dve jazierka, ktoré sú pravdepodobne spojené s inými v ďalších podzemných priestoroch, na ktoré je táto travertínová kopa bohatá.
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Mapa: N 48° 46′ 48″ E 18° 34′ 40″
Mapa sa nahráva...
21.05.2026, 10:30
Nitriansky mestský park na SihotiJán Tóth
Narodil som sa v Nitre na Kmeťkovej ulici, pod hradom, v roku 1956 a do parku chodím takmer bez prerušenia. Obnova sa mi páči a teraz chodíme s vnukom, ktorý má 3 roky. Je tam ale jeden veľký problém, ktorý môže skončiť aj fatálne. Jedná sa o lanovú dráhu, ktorá je nešťastne projektovaná a hlavne skolaudovaná. Treba ju bezodkladne zastaviť a otočiť o 180 stupňov, nakoľko prisávanie siaha na chodník s trampolínami, po ktorom sa pohybujú malé deti, ktoré sú nevyspytateľné. Nedávno aj náš vnuk mal takmer kontakt s jazdcom na lane. V poslednej chvíli som ho odstrčil. Tá výstražná značka deťom nič nehovorí. Skúste sa presvedčiť osobne, hlavne keď sa na lane pohybujú aj väčšie deti a navyše sa jeden druhého roztláčajú. Zabráňte katastrofe a dajte mi vedieť ako budete postupovať k mojej pripomienke.
17.05.2026, 22:28
13 tipov kam s deťmi v Trenčianskom krajiMartina
Ja určite odporúčam detský svet LUMA park na autobusovej stanici :) Krásne, nové, veľké priestory, super obsluha, veľa hračiek, kino, pohoda pri káve a deti máte stále na očiach :)))
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Vanda Márton 01.12.2013, 17:55
Krásny zámok, výborný výlet.
adriana 01.12.2013, 14:43
super júnové rozprávkové akcie
ivanka115 01.12.2013, 12:19
Je nemysliteľné vynechať návštevu Bojnického zámku, ak sa nachádzam v blízkosti tohto krásneho majestátneho historického artefaktu. Naše deti boli na počudovanie veľmi zvedavé pri prehliadke zámku, mali množstvo otázok, čo bolo pre mňa príjemnýmm prekvapením a satisfakciou za dve hodiny čakania v rade :)
majkah 01.12.2013, 10:22
Bojnický zámok je nádherný, chodievame každý rok :o).
anna klimekova 01.12.2013, 08:27
vylet na tento Bojnicky Zámok bolo nieco neuverutelne krasne, pocnut samotnym zamkom s mnozstvom zaujimavosti a peknym prostredim okolo neho.. Chystame sa ho opet navstivit aj s nasou dcerkou ..
Zuziq 30.11.2013, 22:52
V Bojniciach som bola ako dieta v roznom veku, zo skoly i s rodinou. To bola nasa tradicna velkonocno-pondelkova zachrana pred sibacmi :) Najviac mi utkvel zazitok zo dna strasidiel, pestre kostymy a strasidla poukryvane kadetade...A pri navsteve zoo jeden tip - v lete cez velke horucavy treba pocitat s tym, ze mnohe zvieratka su zalezene a nie je ich vidno...
Zuzana Žárska 30.11.2013, 22:37
krasne, urcite sa vratime:-))
Renata 30.11.2013, 20:03
Super straveny den. chodime tam kazdy rok, ZOO je najlepsia na Slovensku.
Maria 30.11.2013, 11:07
krasny a jedinecny!!!
Simona Murčová 30.11.2013, 09:41
Nikdy nesklame.
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár