Múzeum zvoncov a spiežovcov na Šumiaci

Autor: Annie, Foto: sumiac.sk, fb tulame sa slovenskom
Adresa: Bučinka 23, Šumiac Telefón:+421 48 618 12 32 E-mail:obecnyurad@sumiac.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Jedinečné súkromné Múzeum zvoncov a spiežovcov sa nachádza v ľudovej drevenici v malebnej nízkotatranskej obci Šumiac krčiacej sa priamo pod Kráľovou hoľou. Návštevník tu uvidí zbierku viac ako 2000 zvoncov rozmanitých tvarov, veľkostí a zvukov - plecháče i spiežovce pre hospodárske zvieratá, drevené, hlinené, ba dokonca i sklenené zvonce, taktiež zvonkohry a rôzne zaujímavé ľudové nástroje používané pri pasení zvierat. Okrem slovenských sa tu nachádzajú i zvonce a ďalšie ľudové výrobky z Maďarska, Ruska, Španielska, Japonska, Egypta, Kambodže či Madeiry. V múzeu si tiež možno prehliadnuť nádherné slovenské kroje či si vypočuť ukážky hry na fujaru a ďalšie ľudové nástroje od majiteľa múzea, folkloristu, hudobníka a speváka, pána Mikuláša Gigaca.

„Nikdy som nemal v úmysle zvonce zbierať a schovávať ich pred zrakmi iných ľudí. Vždy mi išlo o to, aby tradičné predmety, krásne veci, spojené so životom našich ľudí zostali na Šumiaci a neroztratili sa po svete“ – tvrdí Mikuláš Gigac, známy slovenský folklorista, hudobník a spevák. A zberateľ zvoncov a spiežovcov.

Začalo sa to darčekom od starého otca – šiestimi zvončekmi. Tie ho zaujali natoľko, že začal systematicky zbierať malé zvončeky pre ovečky i veľké zvonce pre kravy i kone, plecháče i spiežovce s krásnym zvonivým hlasom, ktorý sa pri pasení rozlieha po celom chotári.

ZVONKÁRSTVO – remeslo nadviazané na chov oviec a dobytka, sa najviac rozvinulo v 18. a 19. storočí. Patrilo medzi domáce remeslá a venovali sa mu niektorí kováči a zručnejší pastieri počas zimy, najmä na Pohroní, Považí, Orave, v Turci, Liptove, Gemeri a Spiši. Niektoré zvonce sa však dovážali i z Maďarska a Nemecka.

Zbierka sa Mikulášovi Gigacovi postupne rozrastala – v súčasnosti obsahuje okolo 2000 zvoncov a spiežovcov – a tak musel opraviť starú rodičovskú drevenicu. V nej potom našiel miesto i pre ďalšie predmety, ktoré používali bačovia a pastieri, s ktorými žili a krátili si dlhú chvíľu ľudia na Slovensku. No sú tu aj remeselné výrobky z iných krajín Európy, Ameriky, Ázie a Austrálie.

Návštevu múzea je potrebné vopred telefonicky dohodnúť.

Napíšte komentár