30. 05. 2020 Ferdinand 20°C Prehánky

Výstava: Nazrime do minulosti Tekova a Hontu

07.07.2018 Autor: Petula , Foto: regiontekov.info
Termín: 30.09.2018 a ďalšie Mesto:Bátovce Zdroj:stránka organizátora

nazrime

Pozývame vás na unikátnu výstavu ľudovej kultúry, ktorá je tak špecifická pre náš región. Výstava otvára svoje vráta dňa 2.7.2018 a potrvá až do konca septembra, 30.9.2018.

 

Výstava prináša pohľady do minulosti dvoch historických žúp a dnešných kultúrnych regiónov Tekova a Hontu, prostredníctvom niekoľkých expozícií inštalovaných v priestoroch historickej pamiatky Kúrie v obci Bátovce.

Pri vstupe Vás očarí krása krojov z niekoľkých Tekovských a Hontianskych obcí.
Ďalšou časťou výstavy je šľachtická izba zriadená v tradičnom duchu Bátovskej kúrie. Tu nájdete množstvo zaujímavých exponátov zo šľachtických rodín, napríklad dobový nábytok, odevy barónky, porcelán a rôzne iné.
Tretiu časť výstavy tvorí tradičná ľudová izba katolíckeho a evanjelického roľníka z prvej polovice 20. storočia, doplnená keramikou, tkaninami, ľudovým nábytkom, či odevom.
Štvrtá časť pozostáva z expozície tradičného ľudového náradia, nástrojov a úžitkových predmetov každodennej potreby používaných v 19. a 20. storočí, tu môžete vidieť nástroje na spracovanie konopy, textilu, pranie, rôzne vinohradnícke a poľnohospodárske náradia, vozy, pluhy, kasne, trlice, atď.

Postupným vývojom doby sa predmety každodennej potreby menili a vyvíjali, o čom svedčí aj posledná časť expozície, kde máte možnosť nazrieť do obdobia socializmu, zaspomínať si na socialistické uniformy, magnetofóny, rádiá, nájdete tu zariadenie socialistickej školy a množstvo zaujímavých predmetov.

 

Napíšte komentár