Nenechajte si ujsť podobné podujatia!
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Dominanta Trenčína i celého Považia stráži pradávne obchodné trasy spájajúce stredomorskú oblasť s Pobaltím a severnou Európou.
Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne centrum priľahlého regiónu. Dnešný hrad vznikol v 11. storočí ako pohraničná pevnosť, strážiaca dôležité vážske brody a dôležité karpatské priesmyky, cez ktoré prechádzali obchodné cesty, spájajúce oblasť severného Uhorska a stredoslovenských banských miest s Čechami, Moravou, Sliezskom a Poľskom. V ďalších storočiach sa stal sídlom pohraničného komitátu, kráľovskej a neskôr šľachtickej župy. Dnes sú v jeho starobylých priestoroch umiestnené výstavné priestory a viaceré expozície Trenčianskeho múzea.
Medzi najznámejšie časti hradu patrí Studňa lásky. K hradnej studni sa viaže povesť o láske tureckého šľachtica Omara ku krásnej Fatime, zajatkyni trenčianskeho hradného pána Štefana Zápoľského. Aby Fatimu vyslobodil, prisľúbil Omar, že vykope na Trenčianskom hrade v tvrdej skale studňu. Po tri roky kopal so svojimi druhmi, až skala skutočne vydala vodu, z kopáčov však prežili iba nemnohí. Prvú čašu vody Omar podal Zápoľskému so slovami: "Vodu máš Zápoľský, ale srdce nemáš". Keď Omar odvážal oslobodenú Fatimu na koni z hradu, zachytil sa jej závoj na šípovom kríku. Na tom mieste dodnes stojí najstarší hostinec v Trenčíne, nazývaný "Fatima", alebo v skorších časoch i "Závoj".
Odoberajte naše novinky a sledujte nás na Facebooku
Mapa: N 48° 53′ 41″ E 18° 2′ 42″
Mapa sa nahráva...
21.05.2026, 10:30
Nitriansky mestský park na SihotiJán Tóth
Narodil som sa v Nitre na Kmeťkovej ulici, pod hradom, v roku 1956 a do parku chodím takmer bez prerušenia. Obnova sa mi páči a teraz chodíme s vnukom, ktorý má 3 roky. Je tam ale jeden veľký problém, ktorý môže skončiť aj fatálne. Jedná sa o lanovú dráhu, ktorá je nešťastne projektovaná a hlavne skolaudovaná. Treba ju bezodkladne zastaviť a otočiť o 180 stupňov, nakoľko prisávanie siaha na chodník s trampolínami, po ktorom sa pohybujú malé deti, ktoré sú nevyspytateľné. Nedávno aj náš vnuk mal takmer kontakt s jazdcom na lane. V poslednej chvíli som ho odstrčil. Tá výstražná značka deťom nič nehovorí. Skúste sa presvedčiť osobne, hlavne keď sa na lane pohybujú aj väčšie deti a navyše sa jeden druhého roztláčajú. Zabráňte katastrofe a dajte mi vedieť ako budete postupovať k mojej pripomienke.
17.05.2026, 22:28
13 tipov kam s deťmi v Trenčianskom krajiMartina
Ja určite odporúčam detský svet LUMA park na autobusovej stanici :) Krásne, nové, veľké priestory, super obsluha, veľa hračiek, kino, pohoda pri káve a deti máte stále na očiach :)))
Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu
Janka 24.11.2022, 21:04
Naš Trenčiansky topka mali sme velky okruh so sprievodcom a pačilo sa nam
Domča 01.01.2022, 14:35
Super výhľad na okolie. Vystup na hrad z parkoviska nenáročný, vhodný aj pre deti do pol hodiny.
Hanka 28.12.2021, 13:53
Velmi pekné miesto. Akurat sme natrafili, ked tam skupina mladych nadsencov predvadzala svoje umenie, dobove kostýmy a zbrane..
Katarina 25.12.2021, 14:52
Niektorí sa zapotili pri výstupe na hrad, iní ani nevedeli, že šlapú. Hrad sa nám páčil. Aj mincu sme si hodili pre šťastie.
Katarina 02.12.2021, 23:24
Roky sme na hrad pozerali z dialnice no az toto leto sa nam podarilo ist pozriet aj osobne zblizka a isto sa este niekedy vratime. Velmi pekne prostredie a aj vyhlady.
Peter 02.12.2021, 07:53
Odporucam navstevu hradu s detmi a aj centra Trencina
Majka 28.11.2021, 19:26
Pekný hrad,mám naň len príjemne spomienky,krásne výhľady. A povesťou opradená studňa. Večer krásne osvetlený.
Miro 08.01.2021, 22:15
Výlet na Trenčiansky hrad sa nám všetkým páčil. Krásne výhľady. Deťom sa páčila studňa.
Beata 07.01.2021, 23:01
Navštívili sme hrad počas remeselného podujatia. Bolo super.
Natalia 05.01.2021, 19:57
Hrad navštevujeme pravidelne s návštevami, každému sa páči. Odporúčam
Táto stránka ešte nebola komentovaná.
RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre
Napíšte komentár