Planetárium STM v Košiciach

Autor: marylyn, Foto: STM KE, planetaria.sk
Adresa:Hlavná 88, Košice Telefón:055/622 36 65 E-mail:stmke@stm-ke.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Planetárium je optický prístroj umiestnený uprostred kruhovej miestnosti o priemere 8 m, kde sa nad hlavami návštevníkov klenie biela polguľová plocha, predstavujúca umelú oblohu.


Pre záujemcov o astronómiu predvádza hviezdnu oblohu, planéty, Slnko, Mesiac, neobyčajné úkazy a pohyby nebeských telies. 
Malé projekčné planetárium, typ ZKP - II, vyrobené fi. Zeiss Jena má dve projekčné hlavy. Sú to vlastne dva diaprojektory, každý so 16 objektívmi, pomocou ktorých sa premieta určitý úsek oblohy. Jednotlivé obrazy do seba zapadajú a vytvárajú dokonalú ilúziu oblohy plnej hviezd.

Pomocou prístroja je možné znázorniť javy viditeľné na oblohe voľným okom pri pohľade zo Zeme - 5000 hviezd, Slnko, Mesiac, päť planét Slnečnej sústavy ( Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter a Saturn), niektoré viditeľné hmloviny, galaxie, Mliečnu dráhu. Prístroj je možné nastaviť na ľubovoľne zvolený deň, mesiac, rok a ukázať ako vyzerala alebo bude vyzerať obloha v minulosti alebo blízkej budúcnosti. Planetáriom je možné demonštrovať pohľad na nočnú oblohu v dôsledku precesného pohybu zemskej osi v rozpätí + - 13000 rokov, vysvetliť a znázorniť astronomické súradnice, čo sa využíva pri nácviku klasickej navigácie podľa hviezd. S pomocou prídavných projekčných zariadení je možné premietať Slnečnú sústavu z veľkej diaľky, zatmenie Masiaca, Slnka, demonštrovať prelet kométy.

Programy pre školské skupiny sú doplnené premietaním astronomických filmov, diafilmov a pre najmenších premietaním rozprávok s astronomickou tematikou. Kapacita planetária je 42 miest.

Program pre verejnosť: LETNÁ NOČNÁ OBLOHA 

  • Program pre všetky vekové kategórie doplnený o mytologické príbehy hrdinov, ktorých obrazce môžeme nájsť na aktuálnej nočnej oblohe (Androméda, Pegas, Perzeus).
  • Termín: august - september

Otváracie hodiny:

  • utorok - piatok 09.00 - 17.00 

Cenník nájdete TU.

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

Túto stránku zatiaľ nik nekomentoval. Buďte prvý!

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár