04. 12. 2022 Barbora 8°C Polooblačno

Adventný kalendár trochu inak

Autor: Zuzka, Foto: pinterest.com

advent kalendar

Ak sa chystáte prekvapiť svoje ratolesti adventným kalendárom, je najvyšší čas začať s prípravou a výrobou. Prvé okienko či balíček. by mali deti otvoriť už 1.12. Prinášame Vám  tipy na iné, netradičnejšie a z pohľadu detí určite aj zaujímavejšie kalendáre.

Minimalistický alebo aktivity adventný kalendár

Skúste namiesto sladkostí na každý deň pridať lístoček s nejakou aktivitou, ktorú budete vykonávať spolu s deťmi. Môžete pridať aj nejaké úlohy, ktoré by možno inak robili s nevôľou :-)

  • Dnes si prečítame vianočnú rozprávku 
  • Dnes pôjdeme na vianočné trhy
  • Dnes budeme piecť medovníčky
  • Dnes si vyrobíme vianočné pozdravy
  • Dnes si vyzdobíme izbičku
  • Napíš Ježiškovi list a niečo pekné mu nakresli
  • Vytrieď hračky, ktoré podaruješ deťom, ktoré ich potrebujú viac ako Ty
  • Vyčisti si  čižmičky, príde Mikuláš
  • Zjedz zdravé jabĺčko

Inšpirovať sa môžete aj tu: 24 tipov na adventné aktivity pre deti

freepik10

Zdroj: freepik.com

Hra na detektívov

Toto naše deti milujú!  V adventnom kalendári si nájdu hádanku, tzv. indíciu, ktorá ich navedie na nejaké konkrétne miesto v byte, kde nájdu ďalšiu indíciu a takto pobehujú po dome a pátrajú až nakoniec nájdu "poklad" :-) . Indície môžu byť vo forme hádaniek či básničiek, ktoré prispôsobte veku dieťatka.
Napr. Dieťa otvorí kalendár, kde nájde hádanku" Večer, keď je súmrak veľký, uložíš sa do ......."(postieľky),  uteká k postieľke, kde pod vankúšom čaká ďalšia hádanka " keď je zima na nožičky obujeme si ..." (čižmičky). A takto postupujete ďalej: Môžete nakresliť aj mapu, ktorá dovedie dieťa k pokladu. 
Tento typ kalendára je však náročný na čas a prevedenie, preto tieto pátračky naplánujem v adventnom kalendári iba na víkendy.

Mixit veľký adventný kalendár

mixit kalendar 2022 produktovka bez ptaka

Zdroj: mixit.sk

Tento adventný kalendár od Mixit je najrobustnejším kalendárom, aký kedy vyrobili . Čaká na vás až 26 dobrôt! Na Mikuláša a na Štedrý deň si otvoríte rovno 2 krabičky s prekvapením. A každá vytiahnutá krabička vám urobí radosť dvakrát! Z kalendára si totiž viete po otvorení všetkých okienok vyrobiť roztomilý vianočný domček. Pomôžu vám pritom aj priložené nálepky. Je to zábava pre celú rodinu. 
V kalendári na skrývajú tie najlepšie dobroty z ponuky Mixit, ako sú müsli, oriešky, granoly, Mixitky a ešte mnoho iného. Nechajte sa prekvapiť. 
TIP -  v ponuke Mixit nájdete tento adventný kalendár aj vo variante bez lepku a mliečnej zložky!

Klasickú aj bezlepkovú verziu adventného kalendára nájdete na mixit.sk 

Knižný adventný kalendár

Namiesto sladkostí do adventného kalendára zabaľte 24 kníh a rozbaľte každý večer jednu, ktorú si spoločne s deťmi prečítate. Podporíte tým čítanie a vaše večery budú čarovné.

adcvent pinteres

Zdroj: helloobee.com

Obrátený adventný kalendár

Úplne geniálny nápad je poňať obdobie adventu ako očistu. Namiesto brania, môžu deti dávať.
Pripravíte si kôš či krabicu a každý deň vyradíte jednu vec, ktorú nepotrebujete, ale ktorá by mohla niekomu ešte poslúžiť. Detičkám vysvetlíte, že po skončení adventu všetky veci spolu zanesiete na charitu, detského domova alebo priamo osobe, o ktorej viete, že by ju to potešilo. Vo vašom okolí určite niekoho nájdete.

obrateny

Zdroj: sdetmi.com

Jasličky z dobrých skutkov

Položte do izby jasličky s Ježiškom a za každý dobrý skutok, milé slovo, sebazaprenie...vloží dieťa do jasličiek kúsok slamy a tak svojimi dobrými skutkami vystelie Ježiškovi jasličky, aby mu nebola zima. 
Môžete tiež do adventného kalendára zabaliť celý Betlehem a postupne ho vybaľovať.
Ježiško pribudne ako posledný :-).

jasle

Zdroj: malinowaplaneta.pl

Adventný kalendár bez sladkostí

Žiadne sladkosti, ale napr. malé, milé drobnosti. Nemusí to byť nič finančne náročné, postačia napríklad gumičky do vlasov, sponky, štipčeky, nálepky, magnetky, kľúčenka, úlohy vystrihnuté z detských časopisov ako vystrihni, vymaľuj, nájdi rozdiely a pod. 

advent freepik 4

Zdroj: freepik.com

Nech už bude váš adventný kalendár akýkoľvek, dôležité je, aby sa pekná myšlienka nezvrhla na stres a drinu. Všetky aktivity si vopred poriadne premyslite a naplánujte podľa vášho rodinného harmonogramu, aby ste si na seba neuplietli bič :-)

Pozrite si tiež: 

Napíšte komentár