24. 07. 2024 Vladimír 29°C Búrky

Výstava Vedecká hračka v Horehronskom múzeu

02.06.2024 Autor: Annie
Termín: 24.07.2024 a ďalšie Mesto:Brezno Zdroj:stránka organizátora
445756192 972896371294231 4496621659964083075 n

Zdroj: horehronskemuzeum.sk

„Teleso voľne otočné okolo pevnej vodorovnej osi, neprechádzajúce jeho ťažiskom. Ak je také teleso vychýlené z rovnovážnej polohy, koná kmitavý pohyb.“ Takto znie základná definícia kyvadla, ktoré je základným prvkom interaktívnej výstavy s názvom KYVADLO – vedecká hračka, sprístupnenej v letných mesiacoch v Horehronskom múzeum.

Základom výstavy sú vedecké hračky, hry a jednoduché experimenty fungujúce na princípe kyvadla a jeho najznámejšie modely. Medzi nimi nechýbajú: Newtonovo, Galileovo, Rothovo, a Maxwellovo kyvadlo, ale aj magnetické, chaotické, torzné, pieskové, spriahnuté kyvadlo a mnohé iné.

Výstava je plne interaktívna, s každou jej súčasťou sa môže návštevník osobne hrať a tým spoznávať ich zákonitosti a princípy fungovania. Zároveň si uvedomí alebo upevní poznatky súvisiace s kmitmi, kyvmi, frekvenciou, vlnením, vibráciou, rezonanciou, chvením.

Spôsob manipulácie a fyzikálny základ každého z exponátov je objasnený v prehľadných návodoch s obrázkami, ktoré sú väčšinou doplnené QR kódom, po odkrytí ktorého si návštevník môže pozrieť súvisiace video (napr. manipuláciu s hračkou, zaujímavosť alebo širšiu teóriu) vo vlastnom mobilnom telefóne.

Spestrením a doplnením výstavy budú tvorivé dielne a zážitkové programy, v rámci ktorých si návštevník zhotoví jednoduchú fyzikálnu hračku (frndžalu, hrkálku) a spozná hry a hračky starých rodičov. Týmto sprievodným podujatiam bude vyčlenený čas v štvrtky a nedele o 16.30 hod. Pre školské a iné skupiny budú dostupné na objednávku kedykoľvek v rámci otváracích hodín múzea.

Výstavu pripravilo občianske združenie Vedecká hračka z Banskej Bystrice. Ide o záujmové nepolitické občianske združenie, ktorého cieľom je rozvíjať voľnočasové záujmové technické a výtvarné aktivity, najmä detí a mládeže, ktoré smerujú k navrhovaniu, vývoju, výrobe a propagácii vedeckých hračiek a hier s dôrazom na ich využitie vo vzdelávaní.

 

Otváracie hodiny:

  • pondelok ZATVORENÉ
  • utorok - nedeľa 10:00 - 18:00 hod.

 

 

 

Napíšte komentár