01. 12. 2023 Edmund 3°C Dážď so snehom

Výstava Naša a svetová Klára Jarunková

02.03.2023 Autor: Externý prispievateľ
Termín: 30.03.2023 a ďalšie Mesto:Banská Bystrica Zdroj:stránka organizátora
Jarunkova plagatLHM

Zdroj: svkbb.eu

ŠVK – LITERÁRNE A HUDOBNÉ MÚZEUM V BANSKEJ BYSTRICI VÁS POZÝVAJÚ NA VÝSTAVU „NAŠA A SVETOVÁ KLÁRA JARUNKOVÁ“

Výstava k 100. výročiu narodenia najprekladanejšej slovenskej autorky kníh pre deti a mládež bude sprístupnená od 8. 3. 2023 do 31. 3. 2023 v priestoroch IVC na 1. poschodí ŠVK. Prehliadka výstavy je len na objednanie. Výstava Naša a svetová Klára Jarunková predstavuje návštevníkom osobnosť a literárne dielo našej najúspešnejšej autorky, s výberom prekladov do rôznych jazykov, ako aj ilustrácie k jej knihám od známych slovenských umelcov – Miroslava Cipára, Dušana Kállaya, Kamily Štanclovej a dcéry Daniely Zacharovej. Výstavu dopĺňajú rodinné fotografie, diplomy a ocenenia tvorby Kláry Jarunkovej, ako aj jej osobné predmety, také dôležité k písaniu: nezabudnuteľné okuliare, zápisník a ceruzka.

Na knihách Kláry Jarunkovej odrastali celé generácie detí nielen u nás, ale aj v zahraničí. Jej diela vyšli v 32 jazykoch v Európe i vo svete, spolu v 216 vydaniach. Okrem svetových jazykov boli preložené napríklad aj do japončiny, faerčiny, kirgizštiny, tadžičtiny, dánčiny, fínčiny a turečtiny.

Román Jediná a Brat mlčanlivého Vlka sa vďaka početným prekladom stali súčasťou zlatého fondu svetovej literatúry pre deti a mládež. Jediná bola bestsellerom v USA, vyšla aj vo Veľkej Británii a v Austrálii. Jarunková je nositeľkou národnej nemeckej Deutscher Jugendbuch a talianskej Premio nazionale Italiano Bancarellino. Získala európsku cenu Premio Europeo Citta di Caorla a bola zapísaná na medzinárodnú Čestnú listinu Ceny H. Ch. Andersena. Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska ju navrhla na udelenie Nobelovej ceny za literatúru. Československá sekcia IBBY na Cenu H. Ch. Andersena.

Napíšte komentár