27. 06. 2022 Ladislav/Ladislava 34°C Jasno

Výstava Temperová ilustrácia

27.05.2021 Autor: Claudinka
Termín: 10.06.2021 a ďalšie Mesto:Piešťany Čas:8.30 - 18.00 hod. Zdroj:stránka organizátora
filip hornik

Zdroj: kniznica.sk

Výstava ilustrácií slovenského výtvarníka Filipa Horníka z kníh Romana Brata Stratený kráľ a Zuzana Boďovej Dinosaury na dobrú noc.

Ilustrácia, podobne ako mnoho iných médií, sa vplyvom neustáleho technického pokroku stáva čistým remeslom. Žiarivé farby sa dajú dosiahnuť bez zdĺhavého miešania farieb v plastovom kelímku, či na sololitovej palete. Ku krásnej kresbe stačí bystré oko, šikovná ruka a jediný nástroj - tablet.
Autorovým zámerom v tejto výstave je však návrat k pôvodným technikám. Základom detskej ilustrácie kedysi dominovali vodou riediteľné farby a to najmä tempera. Na tridsiatich dvoch originálnych maľbách môžete pozorovať zápas autora s týmto médiom.

filip hornik 2

Zdroj: kniznica.sk

Alchýmia, ktorá sa skrýva za pôvodnými technikami, je niečím magickým, čo sa dá nahradiť iba veľmi ťažko. Hrúbka farebného nánosu, neplánovaná machuľa či zvyšky stopy po ceruzke sú vzácnymi komponentmi, ktoré vnášajú do ilustrátorského remesla niečo čarovné - nenahraditeľné.
Ilustrácie v tejto kolekcii boli namaľované v rokoch 2018-2019 pre knihy Stratený kráľ od Romana Brata pre vydavateľstvo IKAR a Dinosaury na dobrú noc od Zuzany Boďovej pre vydavateľstvo ERAD.

Dátum konania: 10. 05. 2021 - 10. 06. 2021

 

Napíšte komentár