19. 09. 2021 Konštantín 18°C Polooblačno

Stroje Leonarda da Vinci - veľká interaktívna výstava

28.09.2020 Autor: Annie, Foto: lukus.sk
Termín: 01.05.2021 a ďalšie Mesto:Lučenec Zdroj:stránka organizátora
120288689 2823230191110378 523798797996396655 n

Zdroj: lukus.sk

Synagóga a výstava Stroje Leonarda da Vinci
sobota 1. mája OTVORENÁ! (11.00-19.00 hod.)

O Leonardovi da Vinci sa popísalo nespočetne veľa príspevkov, reportáží, článkov či esejí. Ženám vraj imponoval, pretože to bol nezvyčajne pekný muž s doborou postavou, príťažlivý a šarmantný. Napriek tomu nezanechal žiadne potomstvo. Vo svojich poznámkach zachytil celoživotnú vášeň k prírode. Študoval ju, písal o nej, kreslil a maľoval ju. Vystihol jej odtiene tak, ako nikto iný. Príroda mu poskytovala inšpiráciu ako umelcovi, ale aj ako vedcovi. Odhaľovanie vnútornej dynamiky medzi umelcom – vedcom – konštruktérom a vytváranie prepojenia medzi nimi bolo cieľom jeho bádania a systematické experimentovanie bolo jeho pracovnou metódou. Veda v modernom chápaní nezažila v renesancii svoje znovuzrodenie. Ona v renesancii vznikla. A Leonardo sa stal jej symbolom. Odkaz da Vinciho ako konštruktéra obsahuje dlhý zoznam jestvujúcich i nezrealizovateľných vynálezov, ktoré predbehli budúce technológie o stovky rokov. Leonardo vynaliezal budúcnosť. Stal sa tak prvým futuristom. Vo svojich vedeckých bádaniach často využíval technólógie, ktorými predbehol svoju dobu a ktoré sa začali naplno využívať až o niekoľko storočí neskôr. Skúmanie vodného tlaku, fenoménu trenia, dráhy výstrelu a množstvo iných sú svojou podstatou experimentálne, uskutočnené vďaka prístrojom, ktoré vymyslel pre každý pokus.

Tieto diela Leonarda, vedca – konštruktéra, môžete teraz obdivovať v lučeneckej Synagóge. Sú to majstrovské stroje, ktoré vznikli na základe jeho poznámok. Doplnené sú reprodukciami majstrových obrazov, ktorých sa verifikovateľne zachovalo len okolo dvoch desiatok a sú rozmiestnené v slávnych múzeách po celom svete.

Trvalým odkazom Leonardových konštrukcií je neukojená zvedavosť a vytrvalé pýtanie sa, čo definuje jeho život – od riešenia každodenných problémov až po výskum grandióznych otázok týkajúcich sa fungovania prírody. Pozoroval a uvažoval. Bežná vec sa stala úžasnou a úžasná bežnou. Skúmaním intelektuálnych svetov dokázal vytvoriť dielo oslnivej kvality a rôznosti. A práve toto jeho dielo posúva ľudstvo dopredu. Príďte sa inšpirovať aj vy. Príďte bádať, hľadať, prebuďte v sebe skryté vášne. Navštívte výstavu Stroje Leonarda da Vinci v Synagóge Lučenec, ktorá potrvá až do 13.12. a možno aj vy objavíte tú svoju budúcnosť.

OTVÁRACIE HODINY VÝSTAVY:
  • PONDELOK - zatvorené
  • UTOROK - NEDEĽA 11:00 - 19:00
  • (v stredu a v piatok od 8:00 - 11:00 vyhradené pre školy, po predchádzajúcej rezervácii, možnosť spojiť s tvorivými dielňami)
  • informácie: 0911 733 980, info@lukus.sk

VSTUPNÉ:
  • Základné vstupné: 5 €
  • Zľavnené vstupné: 3 € (dôchodca nad 65 rokov, študent do 26 rokov, ZŤP/P)
  • Rodinné vstupné: 12 € (2 dospelí a max. 3 deti do 15 rokov)
  • Vstupné sa platí len na mieste, nie je možné ho zaplatiť online. Školy môžu platiť aj kultúrnymi poukazmi.

Napíšte komentár