22. 09. 2020 Móric 28°C Jasno

Opatrenia počas Veľkej noci - zákaz zhromažďovania a zvýšená kontrola pohybu

08.04.2020 Autor: MS
Termín: 13.04.2020 a ďalšie Mesto:Celá SR Zdroj:stránka organizátora

eggs 4991795 1280

Vláda rozhodla o rozšírení núdzového stavu obmedzením slobody pohybu zákazom vychádzania.  Platí od polnoci 8. apríla do 13. apríla 23:59.

ZAKAZUJE SA !!!

 • Zhromažďovať sa s inými osobami okrem osôb, ktoré žijú v spoločnej domácnosti
 • Akýkoľvek pohyb na verejných priestranstvách okrem výnimiek (čítaj ďalej)

Zákaz vychádzania sa NEvzťahuje na:

 • CESTU DO PRÁCE - obvyklú cestu do a zo zamestnania a cestu na výkon podnikateľskej alebo inej obdobnej činnosti,
 • NEVYHNUTNÉ NÁKUPY - cestu v nevyhnutnom rozsahu s cieľom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb, teda nákup potravín, liekov, zdravotníckych prostriedkov, hygienického tovaru, kozmetiky a iného drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, domáce zvieratá či doplnenie pohonných hmôt,
 • VÝPOMOC BLÍZKYM - cestu s cieľom obstarania nevyhnutných životných potrieb (vymenovaných v predchádzajúcom bode) pre inú osobu v rámci územia okresu (v prípade Košíc a Bratislavy v rámci územia mesta), t. j. dobrovoľníctvo či susedská výpomoc,
 • STAROSTLIVOSŤ O DETI A ZVIERATÁ - zabezpečenie starostlivosti o deti alebo zvieratá
 • TANKOVANIE PHM - natankovanie pohonných hmôt
 • CESTU DO NEMOCNICE - návšteva zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladnej starostlivosti, pričom si osoba bude môcť zobrať sprievod vo forme jednej ďalšej osoby
 • PRECHÁDZKY V PRÍRODE - za účelom pohybu v rámci jedného okresu, resp. v rámci územia Bratislavy a Košíc
 • POHREBY - pohreb blízkej osoby
 • STAROSTLIVOSŤ O PRÍBUZNÉHO - návšteva príbuzného, ktorý je na starostlivosť odkázaný, ale len v rámci jedného okresu, resp. v rámci územia Bratislavy a Košíc

SPÔSOB KONTROLY A MIMORIADNE NASADENIE POLICAJTOV PO CELOM SLOVENSKU

Policajné hliadky spoločne s príslušníkmi Ozbrojených síl SR budú kontrolovať všetky vozidlá, ktoré budú prechádzať jednotlivými okresmi na diaľniciach a cestách I. a II. triedy.

Ak budete prechádzať viacerými okresmi, kontrole sa budete musieť podrobiť opakovane, s čím bude spojené značné zdržanie na komunikáciách, preto naozaj NECESTUJTE medzi okresmi, ak to nie je nevyhnutné a ak sa na vás nevzťahuje jedna z hore uvedených výnimiek.

Všetky osoby, aj tie, na ktoré sa vzťahuje jedna z výnimiek, sa pri prejazde okresmi budú musieť preukázať Policajnej hliadke občianskym preukazom.

Polícia bude kontrolovať osoby, ktoré sa budú pohybovať na verejných priestranstvách v rámci okresu s cieľom odhalenia osôb, ktoré do daného okresu prišli z iného okresu, a preto je nutné, aby každý, kto opustí svoje bydlisko, mal pri sebe doklad totožnosti - a to platí aj pre všetky osoby nachádzajúce sa vo vozidle.

Policajti budú dôkladne kontrolovať dodržanie mimoriadneho opatrenia a karantény a v prípade jej porušenia bude takýmto občanom hroziť sankcia až do výšky 1 659 eur. (nenosenie rúška za 1 000 eur)

Ak dôjde ku klamstvu zo strany občana, bude možné si spätne vyhodnotiť jeho pohyb pomocou video záznamu z palubných kamier systému SOITRON a sankcia ho neminie.

Policajt na mieste vyhodnocuje každú situáciu individuálne a jeho pokyn je záväzný – v prípade nedodržania opatrení, alebo klamstva, môže auto otočiť a poslať späť domov, prípadne udeliť pokutu.

Kamionisti budú mať počas celých sviatkov výnimku na prejazd.

Viac informácii https://www.korona.gov.sk alebo Polícia SR

Napíšte komentár