Dožinky 2019

13.08.2019 Autor: Zuzka, Foto: mesto Trebišov
Termín: 17.08.2019 Mesto:Trebišov Čas:- Zdroj:stránka organizátora
dozinky

Zdroj: mesto Trebišov

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, organizuje a srdečne pozýva  na tradičné DOŽINKY.
Podujatie sa uskutoční 17. augusta v areáli trebišovského kaštieľa.

Cieľom podujatia je zachovať tradície zemplínskeho regiónu a priblížiť ich aj mladej generácii.
Dožinkový veniec a tradičné zvyky spojené so slávnosťou sa začnú  o 14.00 hodine.

Obdivovatelia tradičného varenia budú mať možnosť vidieť ukážky pečenia chleba v peci, varenie slivkového lekváru v kotli, či zemplínskej „zameški“ ale  aj  pečenia tradičných domácich koláčikov a ďalších jedál, ktoré budú môcť ochutnávať. Tí zdatnejší sa okrem ochutnávania budú môcť zapojiť do súťaže vo varení šúľancov. Chýbať nebudú ďalšie  gastronomické špeciality, či degustácia tokajských  vín. 

Areál múzea ožije poľnohospodárskymi činnosťami, dávnymi tradíciami, či remeselníkmi, ktorí sa neodmysliteľne spájajú s dožinkovými tradíciami. Nebude chýbať ani pletenie lana na unikátnom splietacom stroji z 19. storočia, ktorým sa Múzeum a kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove zapísalo v roku 2011 do Slovenskej knihy rekordov. Keďže sa múzeum orientuje vo veľkej miere na poľnohospodárstvo, návštevníci si budú môcť pozrieť historické aj súčasné  poľnohospodárske stroje, no vychutnať si môžu aj  aj zážitkovú jazdu na historickom traktore s vlečkou. Deti potešíme aktivitami v rozprávkovej krajine Haliganda , prehliadkou mini ZOO a vyskúšať si budú môcť  boj s drakom. Súčasťou podujatia bude aj trh s ručne vyrábanými výrobkami Zlaté ručičky. Prekvapením podujatia je interaktívna drevorezba Cesta k sebe - Tancuj v drevenom objatí.

Pódium, na ktorom budú sústredené sprievodné aktivity, bude patriť  folklórnej skupine Vidumaňec z Kuzmíc  a folklórnemu súboru Orgonina z Vranova nad Topľou. Predstavia sa domáci mladí hudobníci ,členovia skupiny MITODA. Pre priaznivcov skupiny Heľenine oči je o 17.oo hodine pripravený koncert. V závere programu  zahrá a zaspieva talentovaný Kristián Kohút.

Vstupné na podujatie je 2 € vrátane ochutnávky tradičných jedál. 

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

Túto stránku zatiaľ nik nekomentoval. Buďte prvý!

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár