29. 09. 2022 Michal, Michaela 18°C Občasný dážď

Sásovské jaskyne - Kaplnka a Netopieria

Autor: Annie, Foto: turistika.vetroplachmagazin.sk
Adresa:Banská Bystrica Telefón: www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Obidve jaskyne sa nachádzajú tesne vedľa seba v horách neďaleko Banskej Bystrice a sú atraktívne nielen svojou prírodnou hodnotou a krásnou okolitou prírodou, ale aj svojou históriou.

Lokalita oboch jaskýň bola osídlená v mladšej a neskorej dobe bronzovej nositeľmi lužickej kultúry okolo roku 1000 pred Kristom, no našli sa tu aj nálezy zo začiatku obdobia sťahovania národov. Z neskorej doby bronzovej sú aj doklady kultového využitia jaskyne. Našli sa tu napríklad ľudské lebky so zámerne spôsobenými otvormi, či detské lebky s poškodenými sánkami. Archeologické výskumy tejto lokality potvrdili, že sa tu v dávnej minulosti praktizoval rituálny kanibalizmus, ktorý nebol v tých dobách až taký výnimočný a prakticky celý pravek je takýmito prípadmi popretkávaný

V Netopierej jaskyni sa nachádza aj menšia bočná chodba, ktorej sa hovorí Povstalecká sieň. Počas druhej svetovej vojny a SNP sa v nej ukrývali prenasledované osoby ale aj vojenskí zbehovia. Hlavná chodba je dlhá 57 metrov a je zakončená prudkým a členitým stúpaním – takzvanou Galériou. Táto časť jaskyne už kvôli bezpečnosti sprístupnená nie je. Výnimočné jaskynné dielo vzniklo vďaka tektonickým poruchám.

Kaplnka zas dostala meno podľa charakteristických kamenných portálov, ktoré pripomínajú vzhľad sakrálnej stavby. Jaskyňu tvorí iba jedna 15 m dlhá sieň, má svoje osobité čaro. V Kaplnke absentuje krasová výzdoba, v zime ju však skrášľuje množstvo zo zeme rastúcich ľadových cencúľov. Zaujímavosťou sú i skalné okná, ktorými do jej temných priestorov preniká denné svetlo. V pradávnych dobách bola kultovým miestom pravekých ľudí.

K Netopierej jaskyni vedie značkovaný turistický chodník, ktorého východiskom je Banská Bystrica - Sásová. Obe jaskyne sú voľne prístupné.

Mapa: N 48° 45′ 21″ E 19° 9′ 28″

Mapa sa nahráva...

Napíšte komentár