TOP tipy na nenáročnú turistiku s deťmi na Slovensku

Autor: Petula , Foto: vypadni.sk, vt.sk, sdetmi.com
Adresa: Telefón: www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Ak milujete prírodu a chcete s deťmi stráviť čo najviac času práve v nej, prinášame vám tipy na miesta, ktoré zvládnete navštíviť aj s deťmi. Možno vám pomôžeme s tým, kam na najbližší víkend v okolí či kam sa oplatí zavítať, keď ste na dovolenke ;-)


Kačín

Bratislava, Bratislavský kraj

kacin

Zdroj: sdetmi.com

Kačín je obľúbenou destináciou nielen cyklistov, ale aj rodín s deťmi. V prípade, že sa rozhodnete ísť peši zo  Železnej Studničky, čaká na vás asfaltová cesta (dlhá viac ako 2 km) popri ktorej uvidíte niekoľko drevených sôch zvierat, ktoré môžete stretnúť v bratislavských lesoch. Cieľová destinácia poteší krásnym areálom, unikátna príroda či zaujímavý domček na strome.

Viac informácií o Kačíne >>


Plavecký hrad

Plavecké Podhradie, Trnavský kraj

plavecky

Zdroj: sdetmi.com


V obci Plavecké Podhradie vás turistická tabuľa navedie na asfaltovú cestu vedúcu k hradu.
Túra trvá aj s malými deťmi približne 30-45 minút v závislosti od kondície detí.Odporúčaný vek na túru je 3+, nakoľko cesta na hrad vedie lesným chodníčkom a miestami je dosť strmá.

Viac informácií o Plaveckom hrade >>


Haluzický kostol a Haluzická tiesňava

Haluzice, Trenčiansky kraj

Majtan Robo Haluzicka tiesava vypadni sk

Zdroj: Majran Robo - vypadni.sk

Túru môžete začať v obci Haluzice, kde zaparkujete auto. Prístup k Haluzickému kostolíku je nenáročný, cca 5 min. chôdze od parkoviska. Trasu hravo zvládnete aj s kočíkom, či menšími deťmi. Ak si chcete spraviť celodenný výlet, odporúčame návštevu kostolíka spojiť s výletom a nenáročnou túrou cez Haluzickú tiesňavu. Vďaka bujnému porastu je trasa v tieni a môžete ju absolvovať aj počas teplých dní. Trasou vás potešia viaceré vodopády a krásne prírodné úkazy.

Viac informácií o Haluzickom kostole >>


Oponický hrad

Oponice, Nitriansky kraj

oponice

Zdroj: oponice.sk


Na hrad vedie v súčasnosti turistický chodník z obce Oponice. Už v obci pri vstupnej bráne do parku veľkého kaštieľa sa nachádza veľká informačná tabuľa o hrade v 3 jazykoch, kde turisti dostanú prvotné info o tejto dominante. Z obce to na hrad rezkým krokom urobíte za 30 min. a odmenou Vám bude majestátne kamenné sídlo týčiace sa z Tribečského pohoria a panoráma na dolinu od Zobora až po Bánovecko.

Viac informácií o Oponickom hrade  >>


Zrúcanina Gýmeš

Jelenec, Západné Karpaty, Nitriansky kraj

gymes

Zdroj: gymes.sk


V okolí Nitry ide o jednu z najobľúbenejších trás a zároveň nenáročnú, ktorú zvládnu aj rodiny s deťmi.
Začína v obci Jelenec a trvá približne 45 minút.  Trasa vedie okolo kaštieľa, okrajom lesa a polí, v blízkosti vodnej nádrže, okolo vyhliadky na Studenom hrade, kde sa môžete s deťmi kochať nádhernými výhľadmi na hrebeň Tribeča, Žibricu a Žitavskú pahorkatinu.
Hoci sa jedná o zrúcaninu, je v zachovalom stave aj vďaka aktivistom, ktorí sa pokúšajú o jeho záchranu.

Viac informácií o Zrúcanine Gýmeš>>


Pustý hrad

Zvolen, Banskobystrický kraj

pusty

Zdroj: pustyhrad.com

Areál Pustého hradu s priestorom súčasného archeologického výskumu je sprístupnený pre verejnosť a vedie k nemu trasa náučného chodníka Pustý hrad. Prístup autom je od zimnémho štadiónu vo Zvolene, odtiaľ pešo náučným chodníkom strednej náročnosti s celkovou dĺžkou asi 3,9 km, pešo od železničnej stanice vo Zvolene po modrej asi 1 hod.

Viac informácií o Pustom hrade tu >>


Vodopády Bystré

Detva, Banskobystrický kraj

bystre3

Zdroj: dobrarada.sk

Vodopády Bystré dosahujú výšku 23 metrov a patria medzi najmohutnejšie vodopády na Slovensku. Dá sa k nim dostať viacerými spôsobmi – napríklad od horského hotela Poľana, kam sa môžete pohodlne vyviezť autom, pokračujete cca 30 – 45 minút po vyznačenom chodníku až priamo k vodopádu.

Viac informácií o vodopádoch>>


Zraková pyramída a Súľovské skaly

Súľov, Žilinský kraj

zrakova pyramida

Zdroj: sdetmi.com

Zraková pyramída v Súľove, ktorá trhá rekordy v obľúbenosti a fotku odtiaľ chce mať snáď každý, je super tip a výlet tam sa bude páčiť celej rodinke.V obci Súľov pri potravinách na parkovisku môžete nechať auto a hneď kolmo na to popri hostinci vyjdete smerom hore. Približne po 15 minútach sa dostanete k Zrakovej pyramíde, unikátnej stavbe, ktorá vám umožní spraviť výnimočné fotografie. Odtiaľ môžu vaše kroky smerovať náučným chodníkom k Súľovským vrchom. Cestou na skaly objavíte mnohé prírodné skalné zaujímavosti vrátane aj Súľovského hradu. Trasa je obojsmerná a zaberie celkovo 2 hodiny. Nádherné výhľady sú tou pravou odmenou.

Viac informácií o Zrakovej pyramíde >>


Náučný chodník Jánošikové diery

Terchová, Malá Fatra, Žilinský kraj

janosikov

Zdroj: hotel-diery.sk


V Jánošíkových dierach sa nachádza viac ako dvadsať vodopádov , ktoré spolu vytvárajú Vodopády Dierového potoka . Bizarné skalné útvary so špecifickou klímou sú domovom viacerých zaujímavých druhov rastlín a živočíchov.  Jánošíkove diery sú prístupné atraktívnymi značenými turistickými chodníkmi s lávkami, rebríkmi a reťazami. Malý okruh zvládnete za 2-3 hodiny. Trasa Dolné diery je napriek rebríkom pomerne nenáročná a bežne ňou chodia aj deti.

Viac informácií o Jánošikových dierach >>


Hrad Blatnica a Gaderská dolina

Blatnica, Žilinský kraj

gaderPrechádzka Gaderskou dolinou je nenáročná, preto je vhodná aj pre prechádzku s malými deťmi, pre cykloturistov a korčuliarov či mamičky s kočíkom (dolinou vedie kvalitná asfaltka). Gaderská dolina je známa krásnymi gaderskými jaskyňami a zrúcaninou hradu Blatnica s nádherným výhľadom, ku ktorej vás dovedie náučný chodník. Cesta k hradu trvá cca 20 minút a zvládnu ju aj deti. Turisticky vyhľadávaným prírodným útvarom je určite aj Čertova brána. Počas prechádzky dolinou určite natrafíte na Mlynčekovo (vodné mlynčeky).

Viac informácií o Hrade Blatnica a Gaderskej doline >>


Šútovský vodopád

Šútovo, Žilinský kraj

2018 07 14 12.38.00

Zdroj: namestovo.info

Šútovský vodopád sa nachádza v pohorí Malá Fatra vo výške 830 m n.m 4 km severne od obce Šútovo. Je to najvyšší vodopád v Malej Fatre má celkovú výšku 38 metrov.Dostaneme sa k nemu z obce Šútovo po modrej turistickej značke, cca 3,7 km dlhej kamenistej ceste, opačným smerom od Chaty pod Chlebom okolo Mojžišových prameňov.

Viac informácií nájdete o Šútovskom vodopáde >>


Kvačianska dolina

Liptov, Žilinský kraj

2019 08 24 09.59.50

Kvačianska dolina spolu s Prosieckou patria medzi najkrajšie doliny na Slovensku a z hľadiska rozmanitosti nemajú široko-ďaleko konkurenciu. Čaká na vás s deťmi príjemná prechádzka v malebnom, horskom prostredí, ktorá sa každému vryje do pamäte. Uvidíte veľmi pôsobivý skalný útvar Jánošíkova hlava, rokliny, výhliadky na dolinu a na konci, malebné Mlyny Oblazy, ktoré si iste nenechajte ujsť. Dolinou vedie náučný chodník, ktorý vás oboznámi so všetkým v okolí.
Od parkoviska Kvačany až po Mlyny sa dostanete za približne 1 hodinu.

Viac informácií o Kvačianskej doline >>


Čutkovská dolina a náučný chodník

Ružomberok,Veľká Fatra, Žilinský kraj

cutkovska

Zdroj: sdetmi.com

Nádherná dolina vo Veľkej Fatre neďaleko Ružomberku je ideálne miesto na trávenie času a nenáročnú turistiku pre rodiny s deťmi. Asi 2 km od ústia sa nachádza priehrada, v ktorej môžme taktiež pri troche šťastia spozorovať ryby. Neďaleko od nej je lúka, na ktorej sú lavičky a ohniská. V doline sú aj 4 studničky s pitnou vodou. Hlbšie v doline sa nachádza Chata pod Kozím, odkiaľ sa môžeme prejsť v Vyšnému Pálenickému vodopádu.

Viac informácií o Čutkovskej doline >>


Vodopád Skok

Vysoké Tatry, Prešovský kraj

Screenshot 2018 5 2 Vodopad Skok vypadni sk

Zdroj: vypadni.sk


Jedným z najkrajších a najznámejších vodopádov Vysokých Tatier je určite vodopád Skok. Nachádzajúca sa v Mlynickej doline 1,45 minút od Štrbského plesa. Túra je nenáročná, zvládnu ju i menej zdatní turisti či deti. Zážitok pre deti budú krásne výhľady na okolité tatranské hrebene a do doliny. Návrat si môžete spestriť prehliadkou strediska s lyžiarskymi mostíkmi.


Hrebienok

Vysoké Tatry, Prešovský kraj

hrebienok final

Zdroj: sdetmi.com

Hrebienok je atraktívny turistický uzol pre malých aj veľkých návštevníkov. Je možné sa na miesto dostať za 7 minút pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca.  Peši zo starého Smokovca vám trasa zaberie okolo 45 minút bezbariérovo po asfaltovej ceste alebo nenáročným terénom popri dráhe.V zime sa tu môžete tešiť na veľmi obľúbené podujatie tesanie ľadových sôch Tatry Ice Master a navštíviť môžete aj Tatranský dóm celý z ľadu.

Hrebienok je východisko aj na ďalšie túry: Rainerova chata - 35min, Sliezsky dom - 2 hod, 5min, Zamkovského chata - 1hod, 5min, Skalnaté pleso - 2hod, 15 min.


Chodník korunami stromov Bachledka

Ždiar, Bachledova dolina, Prešovský kraj

bachled

Zdroj: chodnikkorunamistromov.sk

V stredisku nájdu zaujímavé atrakcie aj deti a rodiny. Môžu sa vydať na dobrodružné pátranie lesom aby objavili záhadu Gorgyho elixíru života, preskúmať tajomstvá lesných obyvateľov na detskom náručnom chodníku a zahrať sa na dvoch detských ihriskách. Všetky atrakcie sa nachádzajú na vrchole Spišskej Magury, kde sa návštevníci dostanú 40 min. peším výstupom v parkoviska z Bachledovej doliny alebo Malej Frankovej.

Viac informácií o Chodníku korunami stromov >>


Hájske vodopády

Háj, Košický kraj

hajske

Zdroj: slovensky-kras.eu

Hájske vodopády nazývané aj Vodopády Hlboký jarok sa nachádzajú v Hájskej doline (krasovej tiesňave) neďaleko cesty spájajúcej obce Háj a Hačava. Na vodopády na tejto asfaltovej ceste poukazujú tri smerovníky. Dĺžka Hájskej doliny a krasovej tiesňavy  je približne 6,5 km. Vyskytuje sa tu množstvo vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov. Pokojne ich cestu absolvujte aj v lete, keďže cesta vedia cez les, kde je príjemný chládok.

Viac informácií o Hájskych vodopádoch >>


Zádielska dolina

Zádiel, Slovenský kras, Košický kraj

zadielska

Zdroj: slovensky-kras.eu

Zádielska dolina sa nachádza vo východnej časti Slovenského krasu hneď za malebnou a turistickou obcou Zádiel. V členitej tiesňave sú pozoruhodné bralá, kolmé steny a skalné útesy, ktoré sú pestré svojími tvarmi, bizarnosťou a mohutnosťou. V skalách Zádielskej doliny sa nachádzajú jaskyneCelkový čas k rázcestníku Zádielská dolina – horáreň (450 m n.m.) je z obce Zádiel približne 1 hod (naspäť 45 min).

Viac informácií o Zádielskej doline >>


Tip našej redakcie:
Pre malých výletníkov tu máme super cestovateľský denník, kde si zaznamenajú všetky zážitky z výletov a dovoleniek. Tá najlepšia zábava na cestách. Najlepšia náhrada za mobil.  Objednajte tu >> Kúpiť <<

cestovatel dennik

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Patrícia 22.11.2019, 21:03

  Veľmi dobré tipy na výlety s detmi. Skúsili sme zopar. Bachledka určite aj n kocik ako to tak býva pri týchto typoch atrakcií,ale vyhlad uchváti aj malé dieťa. Janosikove diery sme zatial neskúšali s deckami lebo pre 4rocnu si myslím,že je veľké sústo,ale pre staršie vrelo odporúčam. Haluzicka tiesňava super výlet do krasnej prírody

 • Evita 09.06.2019, 12:35

  Aj Hájske vodopády, pri Turni nad Bodvou, čiže nie ďaleko od Košíc, sú krásne a nenáročné pre deti, a sú v lesoch takže cez letné horúčavy ideálne

 • Monika 20.04.2019, 11:59

  Super! Veľmi pekné miesta, inšpiratívne!

 • Dávid 07.01.2019, 12:40

  Šutovský vodopád - mali sme problém ho ''vystopovať'', ale podarilo sa .

 • Marika M. 03.01.2019, 16:22

  Dobré nápady na výlety. Zrakovú pyramídu v Súľovských skalách máme neďaleko- sú odtiaľ pekné fotky a samozrejme krásny výhľad.

 • Elena Bolfová 31.12.2018, 23:09

  Pekné tipy, na SVK je vela a stale pribudaju nove.
  Bachledka patri medzi ne.

 • Monika 28.12.2018, 12:26

  Som rada, že je tu aj Pustý Hrad, čo je príznačné a symbolické pre Zvolen. Miestny vedia, že je ozdobou , tuuristi ako ja sa o tom už presvedčili.

 • Karol 16.12.2018, 20:50

  Veľmi dobrá inšpirácia, už sa teším, keď zase niečo pekné uvidíme.

 • Evka 07.12.2018, 22:35

  Veľmi pekné miesta, ktoré treba určite navštíviť, lebo tie krásne výhľady, zážitky a prírodu si navždy uchováme v pamäti. Mnohé z nich sme už absolvovali a na tie zvyšné príde tiež určite rad

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár