24. 05. 2022 Ela 26°C Občasný dážď

Zrúcanina hradu Biely Kameň

Autor: Danka, Foto: sdetmi.com
Adresa:Svätý Jur Telefón: www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Zrúcanina stredovekého hradu, ktorý nahradil rozľahlé veľkomoravské hradisko na protiľahlom kopci.


Hrad bol postavený svätojurskými grófmi asi v rokoch 1270-1295. Zničený bol v roku 1663 po tureckom plienení, po ktorom už nebol obnovený.

Exteriér:
Nádvorie vnútorného hradu lemovali podpivničené budovy s palácom, kaplnkou, komorami a kuchyňami. Pravdepodobne na východnej strane, v priestore kde sa dvor rozširuje stála veľká obytná veža, po ktorej sa však do súčasnosti nezachovali žiadne nadzemné časti. Vo svojej dobe však tvorila charakteristickú siluetu hradu. V druhej menej významnej veži bolo aj väzenie. Do vnútorného hradu sa vstupovalo bránou, ktorej ochrana bola zabezpečovaná blízkou baštou. Do vonkajšieho areálu rozprestierajúceho sa okolo celého vnútorného hrad a opevneného kamenným múrom sa vchádzalo jedinou bránou v hranolovitej vstupnej veži. Neďaleko nej stála ďalšia obranná veža a v rozšírenom priestore oproti bráne stála vodná veža a ďalšie stavby (výslovne sa spomína len pekáreň). Celý hrad obklopovala priekopa, ktorej obranná funkcia bola zosilnená valom po jej vonkajšie strane. Cez priekopu sa do hradu vchádzalo vstupným mostom.
Do súčasnosti sa sčasti zachovali okenné otvory, strieľne a stopy po uložení horizontálnych konštrukcií.

Prístup

Zo Svätého Jura - Zo železničnej stanice po  cez hlavnú cestu z Bratislavy do Pezinka. Cez námestie do miestnej časti Neštich; tu značka odbočuje vľavo do lesa a po chvíli sa ocitne pri hrade.
Zo Stupavy - Po  po hrebeni výbežku Malých Karpát k horárni Biely kríž, odtiaľ dole k hradu.
Zo Stupavy cez tri hrady - Po  k autobusovej zastávke Stupava obora a odtiaľ po  na hrad Pajštún. Po hrebeni Kozliska k odbočke na Dračí hrádok. Dole na Medené hámre a po  na Biely kríž a odtiaľ ako pri predchádzajúcej trase.
Na bicykli cez Karpaty - Zo Stupavy asfaltovou cestou cez Borinku na Košariská. Kúsok pred nimi doprava dolinou Cúrskeho potoka na hrebeň a asfaltovou cestou cez Tri bresty do Jozefkovho údolia. Hrad sa nacházda na kopci po pravej strane.

Náš tip: nakoľko prechádzka z Jura je naozaj nenáročná, aj pre menšie deti, odporúčame si ísť pozrieť aj valy z Veľkomoravského hradiska oproti hradu (turistický bod Hradisko). 

Mapa: N 48° 15′ 40″ E 17° 11′ 48″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

  • MajaVa 30.11.2019, 20:27

    krsana čarovna priroda , pekne prostredie na fotenie

  • Elena Bolfová 31.12.2018, 01:23

    Dobrovolnici sa pekne postarali o lepsi pristup na zrucaninu, len si treba dobre vsimat znacky, lebo aj nam sa raz stalo, ze hoci sme tam boli uz 2x, sebavedomo 3.x sme ho nenasli

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár