02. 07. 2020 Berta 32°C Prehánky, búrky

Kaštieľ Mojmírovce

Autor: Hanka, Foto: kastielmojmirovce.sk
Adresa:Mojmírovce 919, 851 15 Mojmírovce Telefón:037 77 982 01 E-mail:kastiel@vic.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Obec Mojmírovce leží na východnom okraji Nitrianskej pahorkatiny. Významnou pamiatkov v obci je neskorobarokový kaštieľ.


Interiér kaštieľa: 
Obrovskú vstupnú halu kaštieľa s elegantným divadelným schodiskom zdobia pôvodné tereziánske lustre, reštaurované do modernej podoby a portréty najznámejších Slovákov posledného storočia v životnej veľkosti.

Chodba tolerancie: Ústredná chodba kaštieľa sa volá Chodba tolerancie. Steny chodby zdobia symboly najväčších svetových náboženstiev a niekoľko desiatok portrétov filozofov, spisovateľov a vedcov.

Africký salón: Na počesť pôvodných dvoch miestností nazývaných ´Afrika´, v ktorých svojho času gróf Huňady ako vášnivý poľovník a strelec vystavoval trofeje z poľovačiek, bol zriadený Africký salón, zdobený obrazmi a maskami z Afriky. 

Reštaurácia: Reštauráciu tvoria viaceré miestnosti, najväčšia z nich je zariadená v poľovníckom štýle tak, ako bol pred rokom 1945 zariadený celý kaštieľ. Lovecké trofeje dopĺňajú moderné obrazy s poľovníckou tematikou. V susedstve reštaurácie sa nachádzajú tri salóny – Biely salón, Hudobný salón a Ružový salón.

Vínna pivnica s vinotékou: V pivničných priestoroch kaštieľa sa dnes nachádza klenbová tehlová vinná pivnica. Pod jej rozsiahlu rekonštrukciu sa podpísal architekt Viktor Šabík, ktorý za tento projekt získal vo Viedni ocenenie Brick award 2010. Priestory 300-ročnej vínnej pivnice sú dnes miestom, kde sa stretáva história s umením. Atmosféru vínnej pivnice dotvára zbierka 120 obrazov od 24 akademických maliarov s tematikou vína a vinohradníctva. 

Strelnica: Originálne je využitý i ďalší podzemný priestor. Je v ňom vybudovaná krytá strelnica pre krátke guľové zbrane s 3 dráhami s celoročnou prevádzkou. Strelnica je športová, určená pre verejnosť, bez nutnosti vlastniť zbrojný preukaz.

Chodba ako z rozprávky: Pýchou kaštieľa je aj chodba, ktorá spája hlavnú budovu kaštieľa s relax centrom. Zdobia je výjavy z Dobšinského ľudových rozprávok v krásnom farebnom prevedení, v obrovskom rozmere 18 x 2,3 m od akademickej maliarky Táni Žitňanovej. Okrem rozprávok sú tu zachytené aj najznámejšie hrady a zámky Slovenska. Časť chodby je venovaná strašidlám a strašidelným príbehom, ktoré súvisia s kaštieľom a jeho okolím.

Z botanickej záhrady bazén: Na mieste, kde stála botanická zimná záhrada rodu Huňadyovcov je dnes plavecký bazén. Samotný interiér bazéna je jedinečný a aj dnes pripomína zimnú záhradu. Na jeho strope sa nachádza jedna z najväčších súčasných malieb na Slovensku s rozmerom 15 x 10 m ´Kvety orchideí´", od akademickej maliarky Jany Farmanovej–Šabíkovej.

Pocta grófovi Grasalkovičovi: Mojmírovce sú rodiskom Antova Grasalkoviča, čo dnes pripomína salón venovaný grófovi. Steny tu zdobia portréty Grasalkoviča a jeho panovníčky Márie Terézie v životnej veľkosti od akad. maliarky Jarmily Veľkej. Obdivovať môžete aj vyrezávané makety najvýznamnejších stavieb, ktoré dal gróf postaviť, dobové erby, brnenia a veľkoplošný obraz znázorňujúci korunováciu Márie Terézie od akad. maliarky Táni Žitňanovej. 

Storočia plné príbehov: História barokovo-klasicistického kaštieľa uprostred obce Mojmírovce siaha do 18. storočia a spája sa s rodom Huňadyovcov, ktorí sa do dediny, vtedy zvanej Urmín, prisťahovali po ukončení obdobia tureckých vojen. V roku 1721 dal Imrich Huňady postaviť majestátny kaštieľ v barokovom slohu. Neskôr po požiari bol kaštieľ prestavaný v klasicistickom slohu.

Park plný exotických rastlín: Súčasťou panstva rodiny Huňadyovcov bol okrem kaštieľa aj rozsiahly park s množstvom exotických stromov, krovín a rastlín, ktorý patril v nasledujúcich desaťročiach medzi najkrajšie parky Horného Uhorska. Raritou bol skleník - botanická záhrada, ktorá sa bohužiaľ do dnešných dní nezachovala.

Chov koní a dostihy: Pýchou rodu Huňadyovcov bol žrebčín, v ktorom chovali ušľachtilé plemená arabských, talianskych a španielskych koní. V roku 1814 zorganizoval v Urmíne Jozef Huňady, podľa moderných pravidiel, prvé verejné konské dostihy v Rakúsko-Uhorsku. Na trati dlhej 2600 metrov pretekalo 13 koní.

Zo sídla šľachticov bola aj škola: Po druhej svetovej vojne odišli zo svojho sídla v Mojmírovciach poslední potomkovia šľachtického rodu Huňadyovcov. Kaštieľ následne slúžil na rôzne účely, boli tu zriadené vojenské kasárne, neskôr byty pre učiteľov, lekárske ordinácie a pohostinstvo, dokonca tiež základná škola. Od konca 60-tych rokov budova už len chátrala. 

V roku 1974 sa kaštieľ stal majetkom spotrebných družstiev na Slovensku a po rozsiahlych postupných rekonštrukciách je dnes sídlom hotela Kaštieľ Mojmírovce***, Vzdelávacieho inštitútu COOP, a.s. a Nadácie Mojmír.

Premena na hotel: Takmer z trosiek bývalého žrebčína bolo vybudované štýlové kongresové a hotelové centrum. V zrenovovaných priestoroch kaštieľa sa dnes nachádza reštaurácia, vínna pivnica a vinotéka, niekoľko školiacich miestností, apartmány a izby, relax centrum, v podzemných priestoroch kaštieľa strelnica pre krátke zbrane.

Kaštieľu ani dnes nechýba pompéznosť. Je obkolesený nádherným anglickým parkom so zrekonštruovanou fontánou a štvormetrovými dubovými sochami svätých a patrónov od Mareka Žitňana.

Novovybudované Relax centrum ponúka:

 • 25 m bazén s hĺbkou 1,5 m (teplota vody do 28 °C, teplota vzduchu 29°C)
 • fínska sauna
 • parná bylinková sauna
 • parná soľná sauna
 • jacuzzi
 • kneipov kúpeľ
 • ochladzovací bazén
 • sprchy s masážnymi a dažďovými hlavicami
 • ľadová sprcha
 • morský kúpeľ – parná kabínka pre 2 osoby na inhalovanie pre uvoľnenie dýchacích ciest.

Vstup do bazéna, vstup do wellness, vstup do posilňovne pre ubytovaných hostí je zdarma.

Cenník a otváracie hodiny Relax centra

mojmirovce wellness

 

 

 

 

Mapa: N 48° 12′ 24″ E 18° 3′ 41″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Zuzana 02.12.2018, 18:21

  krasny kastiel aj okolie, bola som tam na obede, jedlo bolo super, obsluha taktiez, oplati sa skusit

 • Kristina 04.01.2018, 08:37

  Pekny kastiel, pekne okolie :)

 • Niki 29.12.2017, 21:00

  V tomto kaštieli sme boli taktiež 3 dni ubytovaní a cítili sme sa výborne. Bola som veľmi spokojná. Určite ešte niekedy zavítam naspäť.

 • Natália 31.12.2016, 18:03

  V kaštieli Mojmírovce sme boli ubytovní, výberné služby, skvelé jedlo v reštaurácii ( hlavne pstruh) :-) Vyskúšali sme aj jacuzzi a bazén. Odporúčam. Za výbernú cenu sa dá pobyt kúpiť aj na zľavách.

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár