10. 12. 2023 Radúz 3°C Dážď so snehom

Interaktívna výstava - Veže do neba

21.06.2023 Autor: Zuzka
Termín: 27.08.2023 a ďalšie Mesto:Poprad Zdroj:stránka organizátora

i 7200464

Kedy: 26.5 - 27.8.2023
Kde: Tatranská galéria, Poprad 

Návštevou výstavy môžu deti získať množstvo vedomostí z histórie a techniky stavby veží a výškových budov. Vďaka rôznym druhom stavebníc si môžu postaviť niekoľko typov veží alebo si navrhnúť aj vlastnú.
Výstava však poukazuje aj na nebezpečenstvo pretekov o najvyššiu stavbu, ktoré v súčasnom svete prebiehajú. Zámerom je teda oboznámiť deti s úžasnými vynálezmi a stavbami človeka, ale súčasne ich chce pripraviť na to, že treba mať na pamäti, aby táto snaha nebola prospešná len ľuďom, ale musí byť ohľaduplná aj k prírode a chrániť našu Zem.

Človek odjakživa túžil nájsť si miesto, odkiaľ by videl svet, ktorý je ďalej ako ten, ktorý pozná.
Vždy chcel mať pocit, že je nad všetkým, že ovláda svet, ktorý vidí. Najprv mu poslúžil vysoký strom, neskôr si z dostupného materiálu postavil vežu. Takto akosi to mohlo začať. Aj v našej výstave máme kopce, kde deti môžu vyliezť na najvyššie miesto, aby boli nad všetkým.
Ľudia postupne získavali skúsenosti a zručnosti a začali stavať vysoké veže a stavby. Každý asi pozná príbeh Babylonskej veže, ktorá mala siahať až do neba. Slávna Cheopsova pyramída z roku 2 580 pred n. l. mala výšku 146,5 metra. Aj návštevníci výstavy si môžu postaviť zo stavebnice čo najvyššiu vežu.
V stredoveku slúžili veže kostolov, hradov a mestských pevností ako pozorovateľne a mali aj obrannú funkciu. Ohromujúca bola výška veží gotických chrámov. Pri ich stavbe dostalo prácu veľké množstvo ľudí a vznikli špeciálne remeslá. Vo veľkých mestách bolo čoraz viac ľudí a málo miesta. Preto bolo výhodné stavať do výšky.
Objavy nových materiálov a technológií umožnili stavbu ešte vyšších budov. Ale to sme už v modernej dobe. Významným vynálezom umožňujúcim rozmach výškových stavieb bol výťah. Aj v našej výstave je taký, v ktorom deti zažijú pohľad z mrakodrapu. Stavba vysokých a obytných veží prinášala veľa problémov. Deti môžu na výstave skúmať, ako sa riešili také problémy ako výkyvy teplôt, pôsobenie vetra, ochrana pred požiarom alebo zemetrasenie.
Dnes už ľudia, vďaka najnovším vynálezom a technológiám, dokážu vyriešiť rôzne technické problémy, stojí to ale veľa finančných prostriedkov. A tak sa výstavba najvyšších architektonických zázrakov stala prezentáciu bohatstva a moci.

Námet, scenár a výtvarno-priestorové riešenie: Lucia Marušicová

 

Napíšte komentár