30. 06. 2022 Melánia 38°C Horúco

Noc múzeí a galérií 2020 – online

09.11.2020 Autor: Laura , Foto: snm.sk
Termín: 14.11.2020 Mesto:online Zdroj:stránka organizátora
c NMaG SNM 700x320

Zdroj: snm.sk

Obľúbené celoeurópske podujatie sa v tomto roku uskutoční v náhradnom termíne a v novom virtuálnom formáte. Nezávisle od reálnej dostupnosti "kamenných" múzeí a galérií.

Slovenské národné múzeum v spolupráci s 20 zbierkovými inštitúciamií v Bratislave pripravuje Noc múzeí a galérií 2020 online. Pozývame 14. novembra 2020 od 15.00 do 24.00 h na: nmag.snm.sk, pokojne aj v pyžame.  

Čo všetko s nami navštívite - ochutnávka programu

Galéria „najmenších" – Bibiana, si k tohoročným 30. narodeninám pripravila predstavenie tvorivých oddelení, ktoré už celé roky hravou formou sprostredkovávajú umenie deťom. Galéria moderného umenia Nedbalka prostredníctvom virtuálnej prehliadky prevedie stálou expozíciou a priblíži výtvarné diela súťaže Maľba – Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre umelcov do 35 rokov. Slovenská výtvarná únia – galéria Umelka pripravila online výstavu a live stream lektorovanej prehliadky Marián a Tomáš Polonský – socha, maľba, architektúra. Medzinárodný výstavný projekt Kunsthalle Bratislava NA HRANE / AT THE LIMIT / AM LIMIT skúma hraničné situácie na pozadí diel 16 autorov zo 6 krajín. Slovenská národná galéria ponúka počas podujatia atraktívne vizuály vlastných diel na stiahnutie z Instagrau na mobil či audionahrávky z portálu webumenia.sk k vybraným dielam výstavy Generácia 909,76. V krátkom videu s námetom na jednoduché aktivity inšpirované výstavou Ó, šaty! preskúma vzťah tela a odevu.

Prehliadku Múzea dopravy v čase pripravilo STM – Múzeum dopravy v Bratislave. Na návštevu 2 priestorov a 2 tém z oblasti života Múzea mesta Bratislavy pozýva návštevníkov do Ateliéru Múzeum má budúcnosť (2011) Lukáš Latinák. S príbehmi historických hračiek je spojená aj aktivita výroby z papiera, do ktorej sa návštevníci môžu zapojiť. „Nováčik" podujatia, Múzeum polície, prináša zaujímavý dobový materiál – Bezpečnostní služba, časopis pro úřady, sbory a orgány bezpečnostní v Československé republice (1932 – 1936). Zalistujte si spolu s múzeom v prvorepublikových žandárskych časopisoch a objavte pôvabné policajné historky ako: Bitka na slovenskej dedine, Trhanie zubov prstami, Značky řemeslných žebráků a iné. CVTI SR-Múzeum školstva a pedagogiky prezentuje online výstavné cykly spomienok významných slovenských osobností, ktoré zaspomínali na svoje školské časy s názvom Osobnosti v školských laviciach. Ústredie ľudovej umeleckej výroby pripravilo sprievodný program a výstavu Majstri hudobných nástrojov. Vodárenské múzeum sprístupňuje online výstavu Ekologická katastrofa na II. vodnom zdroji v Bratislave a datasheety významných objektov a ľudí v histórii bratislavskej vodárne. Web k prvej výstave Slovenského múzea dizajnu 100 rokov dizajnu Slovensko 1918 – 2018, ako aj nominácie Národnej ceny za dizajn 2020 / komunikačný dizajn, spustí v čase podujatia Slovenské centrum dizajnu.

Aké je to ostať zamknutý v noci v múzeu? Prejdite sa potme po výstavách a expozíciách sídelnej budovy Slovenského národného múzea s malou Adelkou. Prevedie vás osobne staviteľ múzeí Michal Milan Harminc a kurátori zbierok SNM – Prírodovedného múzea predstavia zaujímavé zbierkové predmety. Ženy a ich pôsobenie v dejinách je zaujímavá a málo prebádaná téma. Čo všetko prežívali "Ženy v povstaní" ozrejmí prednáška k výstave Armáda v povstaní. Ako sa (ne)správať v múzeu vysvetlí SNM – Historické múzeum pomocou zábavných inštruktážnych videí. Pre deti ponúka aj príbehy a legendy o uhorských kráľoch s názvom Panovníci Uhorska a iné virtuálne prehliadky expozícií a výstav. Až raz budem dospelý – chcem byť archeológ, povedia si najmladší návštevníci spolu s pracovníkmi SNM – Archeologického múzea. Zbierkový fond a históriu vzniku SNM – Hudobného múzea predstavuje videonahrávka v slovenskom aj anglickom jazyku. Kultúrno-umelecký život Nemcov v historickej Bratislave spoznáte s pracovnými listami SNM – Múzea kultúry karpatských Nemcov. Virtuálne po svojich expozíciách v Sklabinej a Dolnej Strehovej vás prevedie SNM – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku. O pomeroch vo futbale v období 1. ČSR v Bratislave porozpráva J. Kšiňan vo videonahrávke k výstave Futbal pod hákovým krížom, s názvom O S. C. Makabea a futbale v Bratislave v medzivojnovom období, z produkcie SNM – Múzea židovskej kultúry. SNM – Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku pripravilo prezentáciu k stálej expozície múzea o dejinách a kultúre Chorvátov na Slovensku. Videonahrávky stálych expozícií možno zhliadnuť aj na stránkach Múzea Červený Kameň a Múzea Ľudovíta Štúra v Modre. Cherchez la femme – za všetkým hľadaj ženu – v prezentáciách k expozíciám v SNM – Múzeu Slovenských národných rád. Múzeum Bojnice pripravilo interaktívne 360° video o verejnosti neprístupných priestoroch povál na zámku. S Múzeom bábkarských kultúr a hračiek na Modrom Kameni si najmenší návštevníci precvičia kreativitu v bábkových dielňach cez objektív. Ku krátkemu filmu Juliana a tí druhí pripravilo SNM – Spišské múzeum niekoľko kvízových otázok, na ktoré bude možné odpovedať v priebehu podujatia na sociálnych sieťach múzea a zapojiť sa tak do súťaže. SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry predstaví virtuálnu výstavu Ivan Kulec a jeho tvorba.

Stredoeurópsky dom fotografie ponúka audiovizuálnu prezentáciu výstavy stredoeurópskej fotografie Sonification v Galéri Zoya a fotografické vzdelávanie – Od individuálnych kurzov k detským táborom. Prezentačný portál Slovakiana sprístupňuje výsledky digitalizácie kultúrneho dedičstva širokej verejnosti a umožňuje záujemcom atraktívne detailné zobrazenie objektov, prezeranie virtuálnych výstav, sprievodov po pamiatkach, vytváranie vlastných zbierok . Bratislavské kultúrne a informačné stredisko a Mesto Bratislava v spolupráci s grafickým dizajnérom Róbertom Paršom sprístupňujú výnimočnú výstavu plagátov – Tolerancia. Ide o putovnú plagátovú šou, do ktorej neustále pribúdajú plagáty z rozličných krajín. Zostaňte doma a poďte s nami na online prehliadky Bratislavy! Na virtuálne prechádzky významných pamiatok, múzeí, galérií či zaujímavej architektúry v Bratislave pozýva Bratislava Tourist Board.

Napíšte komentár