100 rokov československých hračiek v Dubnickom kaštieli

29.11.2018 Autor: Simona, Foto: FB Dubnicky kastiel
Termín: 29.03.2019 a ďalšie Mesto:Dubnica nad Váhom Zdroj:stránka organizátora
HRACKY

Zdroj: dubnica.eu

Keďže si tento rok pripomíname 100. výročie vzniku ČSR, Dubnický kaštieľ v spolupráci s Múzeom technických hraček, Velvary pre Vás pripravil výstavu pod názvom 100 ROKOV ČESKOSLOVENSKÝCH HRAČIEK.

Výstava v Dubnickom kaštieli bude sprístupnená dňa 12. decembra 2018 a potrvá do 29. marca 2019.

Veríme, že ňou potešíme všetky generácie a mnohí z Vás si zaspomínajú na svoje detstvo. Súčasťou výstavy bude i malá dielnička, kde si budete môcť niečo pekné poskladať zo starej známej stavebnice Merkur.

Výstava predstavuje najrôznejšie typy hračiek z 20. až 90. rokov minulého storočia, predovšetkým plechové mechanické hračky poháňané hodinovým strojčekom na kľúčik, parným strojom alebo elektromotorom. Vedľa technických hračiek pre chlapcov a oteckov nebudú chýbať ani hračky určené malým gazdinkám, ktoré isto potešia mamičky - ako sú bábiky, izbičky, riadiky, obchodíky, šijacie strojčeky, kočíky a iné. Väčšina týchto hračiek sú i dnes stále funkčné, ako napríklad kúpeľnička s porcelánovými bábikami spolu s nádržkami na vodu alebo plechový sporáčik na liehový kahanec. Výstava sa pokúša zdokumentovať veľmi kvalitnú dobovú produkciu hračiek vtedy známych československých firiem, ktoré obstáli i v silnej konkurencii svetoznámych výrobcov. Medzi vystavenými exponátmi sú zastúpené kovové i drevené stavebnice, hry a skladačky, detské modely parných strojov, plechových automobilov, lodí, lietadiel i pohyblivé postavičky na hodinový mechanizmus. V expozícii nechýbajú ani historické súpravy plechových vláčikov inšpirované skutočnou parostrojnou železnicou a prvé železničné hračky vyrábané v Československu.

Jedinečným príkladom z bohatého sveta hračiek sú plechové železničné hračky MÄRKLIN a BING, malé tancujúce figurky od nemeckej firmy SCHUCO, žartovné mechanické hračky LEHMANN alebo detské premietačky – Laterna Magica. Expozíciu doplňujú vojenské hračky vyrobené v Československu, Nemecku, Francúzsku a USA, ako sú tanky, vojnové lode, ponorky, vojnové lietadlá, poľné delá, protilietadlová obrana, vojačikovia a iná vojenská technika. Zaujímavosťou výstavy sú gumové hračky BAŤA, najväčšieho svetového výrobcu nerozbitných gumových hračiek.Na výstave sú zastúpené hračky vyrobené českou zbrojovkou STELLA Krnsko a ZBROJOVKOU Brno, legendárne stavebnice MERKUR, EDISON, VAŠEK, sortiment hračiek Výrobného družstva IGRA, detské hrkálky VD MAJÁK z Jablonce nad Nisou, bábiky HAMIRO a ďalšie obľúbené hračky nášho detstva.

Kurátor výstavy: Mgr. Miroslav Smaha

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Vstupné je ako na bežné výstavy:
2 € / dospelí
1 € / deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP

Výstava je súčasťou bežného okruhu. 

Otváracie hodiny:

Ut-pi: 13.00 – 17.00
So: 10:00 – 17.00
Ne: 13.00 – 17.00

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

Túto stránku zatiaľ nik nekomentoval. Buďte prvý!

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár