04. 12. 2022 Barbora 8°C Polooblačno

Leto na horách Dolného Rakúska

Autor: Claudinka, Foto: © Niederösterreich-Werbung

Foto1

Adresa:Dolné Rakúsko Telefón: www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Letné osvieženie, horúce slnko, zábavné výlety a jedinečné zážitky nájdete na horách Dolného Rakúska

Ak neviete, kam na letnú dovolenku, hory sú skvelou alternatívou k dovolenke pri mori. Osvieži vás horský vietor a slniť sa môžete na lesných čistinkách a terasách. Žiadne preplnené kúpaliská, zápchy ani hučiace klimatizácie. Iba krásne hory, krištáľové plesá a útulné chaty. Jednodňový výlet, víkendový pobyt či celá letná dovolenka, v dolnorakúskych horách nájdete zábavu na celé leto. Regióny Viedenské Alpy a Mostviertel ponúkajú pokoj, relax, oddychové a výhladkové miesta, priestor na aktívne výlety, pešiu turistiku, výlety na bicykloch a najmä jedinečné regionálne jedlá, kultúru a zábavu.

Najkrajšie tipy na prežitie nezabudnuteľného leta na horách v Dolnom Rakúsku

Mönichkirchen a St. Corona am Wechsel nie sú ďaleko od Viedne a ponúkajú pôžitky, relax a dobrodružstvo. Smaragdovozelená voda, nádherné výhľady a dobrosrdečná pohostinnosť sú typické pre región Mostviertel. Nájdete tu i najväčší vrch Dolného Rakúska - Ötscher, známy divokou prírodou a hlbokými roklinami. Reichenau an der Rax a Payerbach sú ideálnym východiskovým bodom na prechádzky ku krásnym výhľadom a príjemné túry.

Lunz am See: Smaragdovozelené prírodné divadlo

Videli ste už niekedy na oblohe Mliečnu dráhu a 7000 hviezd? Na chate Ybbstalerhütte, blízko Göstlingu sa vám to môže ľahko podariť. Chata sa nachádza v divočine Dürrenstein, v regióne s najnižšou mierou svetelného smogu v celom Rakúsku. Môžete tu prenocovať vo výške 1 343 m! Auto nechajte kľudne doma a vyskúšajte si peší výstup z Lunz am See. Po ceste narazíte na dva vodopády: 60-metrový Ludwigfall a podzemný vodopád "Ručiaci býk" (Brüllenden Stier). Skôr ako pokoríte vrchol Dürrensteinu s panoramatickým výhľadom z výšky 1 878 m, pôjdete popri mystickom prírodnom jazere Obersee, od ktorého je to už len kúsok k chate Ybbstalerhütte, kde narazíte na najlepšie regionálne pochúťky priamo od majiteľky. Tomu, kto nechce zostať na noc hore, odporúčame idylickú Trasu troch jazier (3-Seen-Tour: Lunzer See – Mittersee – Obersee). Cestu vám tu skrížia dva spomínané vodopády a vlniace sa rašelinníky a machy..

Tip: Prenocujte v rekreačnom dome Ferienhaus Hinterbreiteneben v Lunzi – v starej horárni s panoramatickou saunou, ktorá sa nachádza na samote obklopená obrovskou lúkou plnou kvetov! A nie je to ďaleko ani k jazeru Lunzer See, ideálnemu pre milovníkov kúpania a člnkovania. Určite nesmie chýbať ani výlet do Gamingu a s ním spojená návšteva kvapľovej jaskyne (Ötscher Tropfsteinhöhle). Jaskyňu je možné navštíviť iba so sprievodcom. Komentované prehliadky sa konajú pravidelne v nemčine, cudzojazyčné prehliadky je možné rezervovať na požiadanie.

Göstling an der Ybbs: Vysoko hore a hlboko dole

Jednou z najobľúbenejších chát v Göstlingu je ÖTK Schutzhaus Hochkar, v ktorej na vás po výstupe čaká útulné ubytovanie a tá najlepšia kuchyňa. Skvelým zážitkom je pochod na vrchol Hochkar s odbočkou k chodníku takmer v oblakoch 360° Skytour Hochkar, ktorý pozostáva z dych vyrážajúcich vyhliadkových plôch a visiacich mostov alebo túra po fantastických horských močariskách Leckermoos. Na úpätí Hochkaru vás očarí 700-ročný hostinec s pestrým wellness zariadením v chatovom štýle a so skvelými masážami a ajurvédskymi procedúrami. Kúsok od hotela sa v obci Mendlingtal, pri najstaršom žľabe na splavovanie dreva v strednej Európe, nachádza zážitkový svet Erlebniswelt Mendlintal, ktorý stojí za návštevu. Priamo v Göstlingu nocujeme v najlepšom pohostinstve Gasthof Mandl-Scheiblechner.

Foto13

St. Corona am Wechsel: Relax pre rodiny s deťmi

Na Kampsteine vo výške 1 318 m sa nachádza jedna z najobľúbenejších turistických destinácií: chata Herrgottschnitzer-Franz-Kaupe-Hütte, kde môžete tiež pohodlne prenocovať. Výstup plný výhľadov prispôsobený pre rodiny trvá necelé 2 hodiny. Počas nich prejdete cez Rodinný zážitkový chodník na Kampstein (Familien Erlebnisweg Kampstein) a tematickú mravčiu trasu Coronas Ameisenpfad, ktorú vďaka jej 15 zastávkam milujú predovšetkým deti. Ten, kto sa nimi vyberie, sa dostane k rybníku, pri ktorom čaká „relaxačná ríša“ s ležadlami a lavičkami. Prenocovať môžete v údolí v zariadení, ktoré je veľmi dobrodružné a prispôsobené pre deti - v penzióne Gästehaus Apschner. Určite navštívte najväčšiu dolnorakúsku kvapľovú jaskyňu, Hermannshöhle, v Kirchbergu am Wechsel. Žije v nej 8 rôznych druhov netopierov. (Návšteva jaskyne je možná len s nemeckým alebo anglickým sprievodcom. Prehliadky v anglickom jazyku sú na požiadanie). 

Mönichkirchen: Rozmanitosť oblasti Wechsel

Len 20 minút autom od obce St. Corona si môžete vyraziť na túru k chate Wetterkoglerhaus už za 2 hodiny. Vynikajúce jedlo a pôsobivý 360-stupňový výhľad na Semmering, Rax a Schneeberg tiahnúci sa až do Slovinska! Dá sa tu tiež prespať vo výške 1 743 m. O čosi viac akcie zažijete pri hornej stanici 4-sedačkovej lanovky Sonnenbahn, kde na vás čaká trasa pre kolobežky a horské trojkolky. Odtiaľ sa môžete vybrať po 3-kilometrovej trase vybavenej 13 zábavnými hojdačkovými zastávkami, tzv. Schaukelweg. Vďaka hojdačkám, kolkom z kanvíc na mlieko a relaxačným hojdacím sieťam zažijete na každom rohu niečo nové, až kým sa nedostanete k veľkolepej vyhliadkovej plošine Almschaukel. V obci Mönichkirchen sa tiež nachádza najväčší lezecký park v celých Viedenských Alpách. Lezecký park Hamari Kletterpark ponúka rôzne trasy vedúce lesom. Návštevníci najviac oceňujú tri Flying Fox prvky s dĺžkou 550 m. Oveľa tichší je vodný park, Wasserpark mit Salaërium, ktorý je súčasťou tematického chodníka Živá voda (Lebenswasser). Ten vedie popri biotopoch a močariskách, umožňuje návštevníkom pocítiť svoju rozmanitosť na vlastných bosých nohách a okrem stimulujúcich Kneipových bazénov ponúka ešte veľa ďalších zážitkov. 

Vorderöstscher: To najlepšie z rakúskeho Grand Canyonu

Ötscher, symbol regiónu Mostviertel, vás nadchne fantastickými výhľadmi a nádhernou faunou a flórou prírodnej rezervácie Ötscher-Tormäuer. Vďaka svojej rozlohe 170 km2 je väčšia ako Lichtenštajnsko. V centre rezervácie Naturparkzentrum Ötscher- Basis Wienerbruck a okolo neho môžete zažiť množstvo dobrodružstiev. Centrum Ötscher-Basis ponúka na požiadanie aj sprevádzané túry plné informácií o prírode. Ten, kto sa vyberie na cestu sám, by mal určite zamieriť k chate Schutzhaus Vorderötscher. Cesta tam vedie popri elektrárni Stierwaschboden a ďalej cez impozantné rokliny Ötschergräben až k vodopádom Mirafälle a Schleierwasserfälle. Oplatí sa tiež stráviť noc priamo na kopci, užiť si pôvabnú atmosféru okolia chaty Schutzhaus Vorderötscher.
Tip na občerstvenie: V reštaurácii centra Naturparkzentrum Ötscher-Basis by ste určite mali ochutnať ovčí syr z Annabergu a vziať si so sebou pohár piva Erzbräu.

Gemeindealpe: Príjemný výstup, rýchly návrat

Ten, kto prenocuje na Vorderötscheri, môže na ďalší deň vyraziť na susedné hory, Gemeindealpe. Alebo sa dá začať napríklad dovolenkovať na wienerbruckej vlakovej stanici. V tomto prípade môžete prenocovať v nepoužívanej vlakovej stanici, kde vám, samozrejme, odporúčame previezť sa nostalgickou Mariazellskou železnicou (Mariazellerbahn). Vlak štartuje do Mitterbachu priamo spred vašich dverí.
Turistický tip: Určite si vyberte obľúbený výstup na Gemeindealpe z Zellerainu. Po vápencových pastvinách s panoramatickým výhľadom pôjdete popri malých lesoch a modrom enciáne. Z Mitterbachu sa dá vyviezť hore sedačkovou lanovkou. Vytúženým cieľom všetkých turistov tu však nie je len vrchol, ale aj nová chata Terzerhaus. Tam na vás už čaká nádherné posedenie na panoramatickej terase. Menej dobrodružným návštevníkom odporúčame prejsť do doliny pešo lesom alebo strmým chodníkom.

Reichenau an der Rax: Príjemná chatová turistika

Najkrajšie túry v Reichenau an der Rax majú spoločný východiskový bod: lanovku Rax-Seilbahn. Táto prvá rakúska lanovka, prešla kompletnou rekonštrukciu a od 2. júla bude opäť vyvážať turistov do pohoria Raxalpe. Obľúbeným „športom“ je putovanie od chaty k chate. Od horského hostinca Raxalpe vedie cesta popri chatách Ottohaus a Neue Seehütte až k chate Habsburghaus. Pri chate Ottohaus sa nachádza alpská záhrada s rozlohou 4000 m². Tým, ktorí sa rozhodnú stráviť noc v údolí, odporúčame Raxalpenhof s fascinujúcou bylinkovou záhradou. Na ceste do Payerbachu odporúčame nájsť si v programe priestor na krátku odbočku k zámku Wartholz. Bývalá cisárska vila s idylickým parkom, ktorý odhaľuje nádherný výhľad na pohorie Rax, so starou zámockou záhradou a elegantnou kaviarňou.

Foto19

Payerbach: Ponuka pre pôžitkárov

Môžete si tu pozrieť Semmerinskú železnicu, ktorá je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, a viadukt Schwarza, ktorý vás očarí 13 klenbovými oblúkmi. Môžete sa tu vybrať na jednu z dvoch veľmi obľúbených túr. Vyberte si buď trasu k chate Naturfreundehaus Knofeleben, kde môžete ochutnať regionálnu kuchyňu alebo príjemne prenocovať. Alebo trasu k reštaurácii a hotelu Looshaus architekta Adolfa Loosa vhodnú pre rodiny s deťmi a vzdialenú len 2 hodiny chôdze. V doline je pre vás na prenocovanie pripravený hotel Payerbacherhof vybavený bio saunou, vírivkou a relaxačným zariadením.
Tip: Určite navštívte Vinodukt (vinotéku vo viadukte Schwarza) a ochutnajte vína z oblastí od Viedne až po Triest - zo všetkých regiónov, ktorými prechádza železnica. Na gurmánske chúťky je zameraný aj farmársky trh s názvom Jakobi-Markt, na ktorom sú každú 1. sobotu v mesiaci ponúkané regionálne výrobky.

Počas leta na horách navštívte tri chaty, zbierajte pečiatky a vyhrajte mnoho skvelých cien.
Ten, kto navštívi tri rôzne chaty a v každej z nich nazbiera jednu pečiatku do svojho turistického pasu, môže svoj riadne vyplnený pas vhodiť do výherných boxov na chatách a s trochou šťastia môže vyhrať množstvo skvelých cien, ako je napríklad dovolenka na horách, turistické vybavenie a veľa iných cien. Viac o súťaži a zoznam zapojených chát nájdete na stránke: http://www.dolne-rakusko.info/letna-chatova-hra.

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Nikola 02.01.2020, 14:37

  Mám veľa fotiek z rakúskeho Grand Canyonu, rakúska príroda je krásna a má mnoho úchvatných útvarov ako tento.

 • ľudka 23.11.2018, 16:42

  krásna príroda a okolie

 • Aura 06.01.2018, 21:20

  Rakuska priroda mi učarovala, leto 2018 v Rakusku teš sa !

 • ľudmila 04.12.2017, 18:12

  Rakúsko je veľmi pekná a krásna krajina tie hory su prekásne panoramy ....

 • Majka 30.12.2016, 16:08

  Reichenau an der Rax je miesto pre skutočných labužníkov turistiky.

 • katka.xxx 25.12.2016, 22:30

  Rakúsko je celé krásne, či už horné alebo dolné rakúsko :)

 • Lola 01.12.2016, 18:44

  Nizne Rakusko je nadherne a pritom nedaleko od Slovenska. Priroda neskutocne krasna, roznoroda a ludia mili pohostinni. Odporucam zakupit si NÖ-Card, v ktorej je kopa atrakcii (lanovky, vstupy, kupaliska) zahrnuta.

 • Evkami 30.11.2016, 16:59

  Krásne horné Rakúsko, ktorým sme prechádzali pri ceste do Francúzska. Zostali sme tam na pár dní a vychutnali si čarokrásne chvíľky rakúskej prírody, deti hlavne zaujalo Smaragdovozelené prírodné divadlo ;-)

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár