24. 05. 2022 Ela 23°C Skoro jasno

Turistika s deťmi: Čmeľok - Čertov kopec - Skalnatá

Autor: Simona, Foto: sdetmi.com
Adresa:Pezinská Baba - Malé Karpaty Telefón:- www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Pekná turistika s deťmi v Malých Karpatoch? Pozývame na okruh troch "sedemstoviek" - Čmeľok, Čertov kopec a Skalnatá. 

Náročnosť: stredná (záleží od veku deti, školáci - malí turisti to určite s kúskom motivácie zvládnu, ak by deti nevládali, viete okruh skrátiť a spraviť si napríklad výlet iba po Čmeľok)
Čas: záleží od fyzickej kondičky detí, ale rátajte približne 4 - 4,5 hodiny celý okruh aj s prestávkami
Počet km: 13,5 km
Prevýšenie: 778m
Východiskový bod: parkovisko na Pezinskej Babe
Trasa: Baba - Čmeľok - Javorina sedlo - Čertov kopec - Skalnatá - Javorina sedlo - Baba
Značenie: cestou tam kopcovitý terén po červenej turistickej značke (Štefánikovej magistrále), cestou späť jednoduchší terén po cykloceste bez výrazných stúpaní. 
Popis trasy: auto sme zaparkovali na parkovisku hore na Babe pred Motel na vrchu Pezinská Baba. Turistická značka nás naviedla na Štefánikovu magistrálu, ktorá vedie po hrebeni Malých Karpát. Cca po 1 km sa cesta rozdeľuje, naľavo ide cyklochodník (tým sme sa vrátili), my sme sa vybrali po červenej mierne doprava. Cesta je dobre značená a najskôr sa dostanete dosť strmým stúpaním na vrch Čmeľok (709 m n.m.). Na vrchole Čmeľka sa nachádza starý vojenský vysielač a pekný výhľad na okolitú krajinu.
IMG 20210228 113326595 HDR Následne, opäť po červenej sa prudkým klesaním dostanete do Sedla Javorina, odkiaľ po červenej smerujeme smer Skalnatá. Vrch Čertov kopec, ktorý sa nachádza len kúsok od magistály, nebol dobre označený ale navigácia nám pomohla a po chvíli sme už sedeli na vrchu Čertov kopec  (752 m n.m.) (výhľad je ukrytý v stromoch, ale kopec je zaujímavý, pokrytý veľkými balvanmi a skalami). Čertov kopec je mimochodom najvyšší kopec Pezinských Karpát.
IMG 20210228 122701738 HDR Po chvíľke oddychu na Čertovom kopci sme sa vrátili späť na magistrálu a po červenej smerovali na Skalnatú  (704 m n.m.). Na samotnú Skalnatú je to približne 6 km od parkoviska, nášho východiskového bodu. Výhľady boli neskutočné.
IMG 20210228 131524665Cestu späť sme už nešli po hrebeňoch, ale vybrali sme sa po cykloceste (tu sme si opäť museli pomôcť navigáciou, aby sme sa vedeli na ňu pod Skalnatou dostať), ktorá vedie popod kopce, viacmenej miernym klesaním, oddychovým tempom. Kto chce, môže sa ale vrátiť tou istou trasou. Jediné stúpanie cestou späť je keď križujete cyklocestou červenú opäť v Sedle Javorina. 
IMG 20210228 142147600 HDR

Celkovo nám výlet trval približne 3,45 hodiny ale išli sme pomerne svižným tempom, čiže s deťmi sa výlet môže natiahnuť a buď si túru skrátite, alebo si spravíte celodenný výlet. Cestou nikde nie je bufet, ani horská chata, tak si naberte veľa jedla a pitia :)

mapa

Zdroj: relive.cc

 

Články, ktoré by vás mohli tiež zaujímať:

Mapa: N 48° 21′ 2″ E 17° 11′ 23″

Mapa sa nahráva...

Napíšte komentár