Najkrajšie rozhľadne na Slovensku a v blízkom okolí

Autor: Danka, Foto: sdetmi.com, regionmalohont.sk, dolnanitra.sk, radosinka.sk, terchova.sk, slovakia.travel, skikrahule.sk, programsdetmi
Adresa: Telefón: www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Pripravili sme si pre vás tipy na najkrajšie rozhľadne u nás a v blízkom okolí.

1. Rozhľadňa Háj

Mesto: Nová Baňa, Banskobystrický kraj

Rozhľadňa Háj má tri vyhliadkové poschodia. Najvyššie s vystúpenou podlahou do všetkých strán sa nachádza vo výške 12 metrov. Ponúka výhľad na takmer celú Novú Baňu. 

Pohľad na Novobanskú kotlinu, Pohronský Inovec ale aj časť Podunajskej nížiny či Vtáčnik sa naskytne turistom, ktorých túto rozhľadňu navštívia. Celkom 21 metrov vysoká vyhliadková veža sa nachádza na turistickej zastávke Háj vo výške 625 metrov nad morom a je súčasťou náučného chodníka Zvonička. Vrch Háj patrí medzi najkrajšie vyhliadkové lokality v okolí Novej Bane.

Viac >>

rozhladna2


 

2. Rozhľadňa Maginhrad

Mesto: Veľké Teriakovce, Banskobystrický kraj

Nad obcou Veľké Teriakovce v historicky významnej lokalite Maginhrad, ktorá sa nachádza 430 m n.m. na vrchu Maginhrad, vyrástla rozhľadňa týčiaca sa do výšky 16,8 metrov. Za dobrého počasia poskytuje výhľad takmer na všetky strany – od Kráľovej hole, cez celú Rimavskú dolinu až do Maďarska.

Viac >>

maginhrad


3. Rozhľadňa na Krahulskom vrchu

Mesto: Kremnica, Banskobystrický kraj

Nezabudnuteľné výhľady na starobylú Kremnicu, ale aj na blízke či vzdialenejšie okolie na všetky strany poskytuje vyhliadková veža nad mestom. Ak chcete mať Kremnicu ako na dlani, prejdite sa na vyhliadkovú vežu. Veža má výšku 13,5 metra a vyhliadkovú terasu vo výške 9 metrov. Najpôsobivejší výhľad z veže je na juh – juhozápad. Okrem Kremnice uvidíte Žiarsku kotlinu, južnú časť Kremnických vrchov, Vtáčnik, Štiavnické vrchy, na sever uvidíte do Kunešova a do Turčianskej kotliny a smerom na východ hlavný hrebeň Kremnických vrchov.  

Viac >>

rozhladna


4. Strážna veža Vartovka

Mesto: Krupina, Banskobystrický kraj

Nad mestom Krupina už viac ako štyristo rokov stojí strážna veža Vartovka, ktorá je pre mnohých Krupinčanov dominantou mesta. Vartovka je vyhľadávanou lokalitou pre rodiny s deťmi a mládež, organizujú sa tu rôzne podujatia, navštevujú ju deti v rámci školských výletov, organizované skupiny návštevníkov, ale aj individuálni účastníci domáceho či zahraničného cestovného ruchu. Veža štvorcového pôdorysu je vysoká približne 13 metrov a postavili ju okolo roku 1564. Dnes je obľúbeným miestom turistov či cyklistov. Poskytuje výhľady na široké okolie Štiavnických vrchov a Krupinskej planiny.

Viac >>
varz


5. Rozhľadňa na Kamzíku

Mesto: Bratislava, Bratislavský kraj

Areál Amerického námestia na Kamzíku je jeden z najkrajších a najvyhľadávanejších miest v okolí a práve sem umiestnili novú turistickú rozhľadňu, z ktorej si návštevníci môžu  pozrieť Bratislavu s neuveriteľným výhľadom. Rozhľadňa s výškou 15 metrov v nadmorskej výške 380 metrov bola vybudovaná ako súčasť projektu Milión pre Bratislavu. Turistickú rozhľadňu môžu návštevníci plnohodnotne využívať a užívať si nádherné pohľady, ktoré ponúka. Na jej výstavbu bolo použitých viac ako 20 m2 dreva z červeného smreku. 

Viac >>

kamzik


6. Rozhľadňa Veľká homoľa

Mesto: Bratislava, Bratislavský kraj

Rozhľadňa Veľká Homola je významným objektom aktívneho cestovného a turistického ruchu v malokarpatskom regióne a stáva sa obľúbeným cieľom turistov, milovníkov prírody a pohybovej aktivity. Nachádza sa na vrchu Veľká Homola, nazývanom aj modranský Kúgel. 
Pôvodnú vežu rozobrali v roku 2016, výstavba trvala päť mesiacov. Rozhľadňa nesie meno po Alexandrovi Filípkovi a znovuotvorenie bolo 3.11.2018.
Pohodlný prístup na rozhľadňu je približne za 1 hodinu po červenej značke od zástavky autobusu na Zochovej chate.

Viac >> 

IMG 0234

Zdroj: sdetmi.com


7. Rozhľadňa Čerešenka

Mesto: Čižatice, Košický kraj

Asi 12-metrová kamenná rozhľadňa sa nachádza na rozhraní chotárov obcí Čižatice, Chrastné a Rozhanovce v okrese Košice-okolie asi 15 km od mesta Košice. Veža bola postavená pri príležitosti 700. výročia bitky pri Rozhanovciach a zároveň aj pamätným miestom. Veža ponúka výhľady na Slanské vrchy, na nich nadväzujúce Zemplínske vrchy v Maďarsku, východnú časť Volovských vrchov s Kojšovskou hoľou, Sopotnické vrchy, Toryská pahorkatina a na údolie Torysy.

Viac >>

cizatice


8. Vyhliadková veža Hradová

Mesto: Košice, Košický kraj

Vyhliadková veža umiestnená na vrchole kopca Hradová na severnom okraji mesta Košice. Prístup je chodníkom pre peších (cca 20 min) z parkoviska štátnej cesty Košice - Kavečany. Pri ceste k veži sú umiestnené drevené sochy, ktoré zaujmú nejedno dieťa.

Viac >>
hradova


9. Vyhliadkova veža Malá Tŕňa

Mesto: Malá Tŕňa, Košický kraj

Dominantou Vinohradníckej oblasti Tokaj je 12 metrov vysoká Vyhliadková veža jedinečná svojim tvarom dreveného suda. Veža spolu s altánkom a detským ihriskom je ideálnym oddychovým miestom pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi. 

Viac >>

tokaj


10. Rozhľadňa Dolná Nitra

Mesto: Klasov, Nitriansky kraj

Rozhľadňa v Klasove je postavená z dreva červeného smreka, vysoká je 15 metrov. Nová rozhľadňa poskytuje návštevníkom pekný výhľad na Tribečské pohorie, Zobor, Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy a nížinu smerom na juh.

Viac >>

dolna nitra


11. Vyhliadková Veža Kravany nad Dunajom

Mesto: Kravany nad Dunajom, Nitriansky kraj

Kravany na Dunajom (maď.Karva) malebná dedinka medzi mestami Štúrovo a Komárno. Obec tiež nazývajú „dedinka kaštieľov“. V roku 2013 na základe projektu „Upracme si Podunajsko!“ bola postavená výhliadková veža Kravany nad dunajom. Veža je vysoká 17 m a pre výstup na vyhliadkovú plošinu je potrebné zdolať 90 schodov.

Viac >>

kravany

Zdroj: vyhliadkoveveze.sk


12. Rozhľadňa Radošinka

Mesto: Zbehy, Nitriansky kraj

Rozhľadňa Radošinka je umiestnená na hranici katastrov obcí Čab, Nové Sady a Šurianky, na mieste, ktoré je najvyšším bodom v okolí. Pri peknom počasí je vidno z rozhľadne do širokého okolia. V diaľke možno pozorovať Nitru, Zobor, Žibricu, celé pohorie Tríbeča, časť považského Inovca a dokonca aj Malé Karpaty

Viac >>

radosinka


13. Rozhľadňa Dúbravka nad Soblahovom

Mesto: Soblahov, Trenčiansky kraj

Rohľadňa "Dúbravka" sa nachádza v Soblahove (len 6 km od Trenčína). Cesta na rozhľadňu je naozaj nenáročná a je možné je absolovať aj s terénnym kočíkom (po lúčnej ceste).
Celková výška rozhľadne je 9,5 metra a naskytá sa z nej panoramatický pohľad na okolité obce - Soblahov, Trenčianska Turná, Mníchová Lehota, mesto Trenčín, ale vidieť až po Nové Mesto nad Váhom a tiež značnú časť pohoria Strážovské vrchy, Považský Inovec a Biele Karpaty. Má dve vyhliadkové podlažia a v spodnej časti je posedenie pre návštevníkov. 

Viac >>
soblahov


14. Rozhľadňa na Inovci

Mesto: Trenčianske Jastrabie, Trenčiansky kraj

 Rozhľadňa sa nachádza priamo na Inovci vo výške 1042m n.m. Rozhľadňa ponúka pohľad ponad stromy a v prípade jasného počasia uvidíte naozaj celý kraj.  Približná dĺžka trate aj s deťmi je cca 50 min smerom hore. Túra je vhodná aj s kočíkom.

Viac >>
inovec


15. Turistická rozhľadňa v Trenčianskej Závade

Mesto: Trenčianska Závada, Trenčiansky kraj

Výška rozhľadne s celodrevenou konštrukciou je 24,6 metrov a ponúka pohľad na okolité Biele Karpaty, priľahlé obce, Považský Inovec, Strážovské vrchy a pri dobrej viditeľnosti možno vidieť aj Martinské hole. Veža je ľahko prístupná. 

Viac >>
zavada


16. Rozhladňa Terchovské srdce

Mesto: Terchová, Žilinský kraj

Na vrchole kopca Oblaz v blízkosti centra obce Terchová vyrástla tridsať metrov vysoká rozhľadňa.
K novej turistickej atrakcii v Terchovej vedie po už existujúcom lesnom chodníku nová trasa s informačnými tabuľami, ktoré približujú faunu a flóru v Terchovskej doline. 

Viac >>
terchova

17. Rozhľadňa na vrchu Špicák v Strečne

Mesto: Strečno, Žilinský kraj

Rozhľadňa stojí v nadmorskej výške 620 m.n.m. na súradniciach 49°10’22.3″N, 18°51’20.7″E. Postavená je celá z dreva, jej pôdorys tvorí štvorec o rozmere 3,4 x 3,4 metrov, vysoká je 8,2 m.
Z rozhľadne je panaromatický výhľad na Žilinskú kotlinu, hrebeň Malej Fatry, časť Kysuckej vrchoviny a Strážovské vrchy. Raritou je určite výhľad na 4 okolité hrady – Strečno, Starý hrad, Budatínsky hrad a Lietavský hrad.

Viac >>

strecno


18. Vyhliadková veža na Dubni

Mesto: Žilina, Žilinský kraj

Veža je vysoká 27,4 metra a má desať podlaží. Prvé nadzemné podlažie je vo výške 572 metrov nad morom, najvyšší bod veže je v nadmorskej výške 598 metrov. Je zhotovená z oceľovej konštrukcie a obložená drevom.

Viac >>

dubna


Rozhľadne v blízkom okolí Slovenska 

1. Rozhľadňa na vrchu Braunsberg

Mesto: Hainburg an der Donau, Rakúsko

Braunsberg je vrch v Rakúsku s výškou 346 m n. m. pri obci Hainburg an der Donau približne 15 km od Bratislavy. Je dostupný autom, ale i pešou túrou z prístavu v Hainburgu. Jesenná príroda poteší každého, deti si cestou môžu pozbierať napríklad aj gaštany, ktorých je tam mnoho. Na vrchu Braunsberg sa nachádza malá rozhľadňa, ale očarí vás predovšetkým krásny výhľad na mesto Hainburg a okolitú prírodu. V diaľke je možné vidieť Devínsku kobylu, hrad Devín, Cyklomost slobody, či zámok Schloss Hof.
Výlet sa deťom bude určite páčiť a okrem krásneho výhľadu si užijete i spoločný čas strávený s rodinou v prírode.

Viac >>
braunsberg


2. Rozhľadňa Königswarte

Mesto: Berg, Rakúsko

Rozhľadňa Königswarte sa nachádza vo výške 344 metrov nad morom a po nenáročnom výstupe vám ponúkne krásny výhľad na okolie - Rakúsko i Slovensko. Nájdete ju kúsok od Bratislavy, prístup je možný z obce Berg, ale i obce Wolfsthal. Pod rozhľadňou je aj veľká lúka vhodná na piknik, prípadne sedenie na malé občerstvenie.Pozor, keďže je rozhľadňa za hranicami, je potrebné deťom pribaliť vlastné pasy. 

Viac >>
berg

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

Túto stránku zatiaľ nik nekomentoval. Buďte prvý!

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár