Salaš Zbojská

Autor: Annie, Foto: Zbojska
Adresa:Hlavná 62, 976 56 Pohronská Polhora Telefón:+421910 418 788 E-mail:info@zbojska.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

V prekrásnom prostredí Národného parku Muránska planina v sedle Zbojská Vás víta malá reštaurácia Salaš Zbojská v rýdzo horehronskom tradičnom štýle. Takýto originálny salaš zatiaľ nenájdete nikde inde na Slovensku 

Na malebnej lúke obklopenej lesom sa tu dá chutne a ešte aj romanticky – priamo pri kŕdli oviec a v sobotu za zvuku ľudovej hudby – najesť.

Môžete sa zúčastniť, spoločne s bačom a valachmi, pri starostlivosti o ovečky a iné zvieratá, alebo pri výrobe syra a oštiepkov.

Nájdete tu príjemné prostredie pri chutných tradičných jedlách a špecialitách z baraniny, ktoré Vám spestrí obsluha v krojoch, miestna ľudová hudba a milé zvieratká. Pre malých návštevníkov je k dispozícii detský kútik "košiarik pre jahniatka" v reštaurácii a vonkajšie detské ihrisko.

Otváracie hodiny:
 • otvorené denne od 10.00 hod. do 21.00 hod.
 • kuchyňa je v prevádzke do 20.30 hod.

Zbojnícky dvor ponúka netradičné ubytovanie na skutočnom salaši, kde budete usínať a prebúdzať sa s bečiacimi ovečkami, erdžaním koní a brechotom salašníckych psov.

Cykloturistika

Spoznávajte krásy sedla Zbojská zo sedadla bicykla. Máme pre Vás pripravenú požičovňu bicyklov, kde si môžete požičať bicykel aký Vám vyhovuje a smelo sa vydať na cykloturistiku.

Zbojnícka strela

Záprah muránskych norikov a vyhliadkový historický miniautobus spája dve výnimočné železnice. Jedinečnú a stále funkčnú ozubnicovú železnicu z mesta Tisovec do obce Pohronská Polhora a Čiernohronskú lesnú železničku v Čiernom Balogu. Prestupná stanica na trase Zbojníckej strely je Gazdovský dvor pri lazníckej osade Krátke, kde vymeníte konský záprah za vyhliadkový miniautobus. Momentálne premáva vyhliadkový autobus na trase Zbojnícky dvor sedlo Zbojská – Gazdovský dvor sedlo Chlipavice. Konský záprah je možné si objednať minimálne 3 dni dopredu. Záprahy zatiaľ tiež premávajú len na trase Zbojská – Chlipavice. Tu Vás čaká aj tradičné občerstvenie. Zbojnícka strela dosahuje priemernú rýchlosť 20km/h na 6 km vzdialenosti. Zbojnícku strelu môžete využiť aj na krátke vyhliadkové jazdy po okolí sedla Zbojská.

Cestovný poriadok Zbojníckej strely:
Zbojnícka strela premáva od 10.00 hod vo viacerých intervaloch. Interval, ktorý trvá cca 1 h 30 min.,  sa môže počas dňa meniť podľa počtu a záujmu cestujúcich.
Minimálny počet cestujúcich je 5 osôb. Lístky na Zbojnícku strelu si môžete zakúpiť v Infocentre sedlo Zbojská.

Jazda na koni hucúľ

Spoznajte krásy národného parku viac dňovým či len hodinovým putovaním na koni hucuľ. Vhodné pre neskúsených jazdcov aj úplných nováčikov. Nás vyškolený sprievodca Vás priučí tak jazde ako aj vhodnému správaniu v spoločnosti koní. Záleži len na Vás aké dlhé a náročné putovanie si zvolíte. Pri trojhodinovom a viac dňovom putovaní je nocľah a strava zabezpečená v prestupných staniciach na Gazdovskom dvore, v sedle Chlipavica, v sedle Burda a na Prednej hore.Doslovný preklad slova hucul z rumunského jazyka je „zbojník„. S históriou tohoto koňa – zbojníka a putovania na huculských koňoch súvisí aj náš projekt Huculskej Magistrály, pomocou ktorého by sme chceli postupne návštevníkom autenticky „v sedle hucula“ predstaviť súčastnosť aj minulosť hucula – zbojníka ako aj samotného zbojníctva v mikroregióne Muránskej planiny.Pre rodiny s detmi máme pripravený konský záprah, ktorým sa môžete vybrať na dobrodružnú jazdu planinou.

Zbojnícky chodník

Navštívte náučný zbojnícky chodník legendárneho tisovského zbojníka Jakuba Surovca a jeho zbojníckej družiny, ktorí unikali panským žandárom zo sedla Zbojská ťažko prístupnou Čertovou dolinou. Chodník je jednosmerný (vystupuje sa roklinou zdola nahor), východzí bod je pri informačnom centre na Zbojníckom dvore a pokračuje súbežne s červeno vyznačenou Rudnou magistrálou smerom na Remetisko, kde opúšťa Rudnú magistrálu a pokračuje cez dolinku Makovo koryto popod železničný viadukt Čertov most smerom k ústiu Čertovej doliny. Pri putovaní Rudnou magistrálou od západu na východ je možné odbočiť na chodník už na Remetisku. Po krátkom vybočení k Čertovej jaskyni a prekonaní tiesňavy Čertova dolina sa náučná trasa vracia späť na Zbojnícky dvor cez lúky Pacherky a salaš v Galičke.Trasa je značená zeleno-bielou značkou náučného chodníka a jeho dĺžka je 4,7 km s prevýšením 268 metrov. Čas potrebný pre prechod náučného chodníka sú 3 hodiny v pevnej obuvi, lebo časť trasy vedie po skalách rokliny, kde je mokro a šmykľavo, pretože tiesňava je sprístupnená prírode blízkou formou bez veľkých zásahov do terénu (bez osadenia stúpačiek a kovových rebríkov). A z tohto dôvodu nenájdete v doline vydláždený chodník a ani pohodlnú cestičku. Trasa je vedená skalnatým korytom Čertovho potoka po balvanoch a štrku, kde treba podľa vlastného uváženia preskakovať z jedného brehu na druhý bez možnosti prechodu lávkami. Drevenými rebríkmi sú zaistené len tri miesta, kde sa prekonáva skalný prah (s vodopádmi). Mapu okruhu náučnej trasy nájdete na tomto odkaze (chodník je zobrazený oranžovou líniou, ale v teréne je značený zeleno-bielou značkou náučného chodníka). V období silných dažďov a v zimnom období môže byť prechod tiesňavou Čertovej doliny nebezpečný! Chodník je možné absolvovať aj so sprievodcom, ktorý prechod trasou spestrí zaujímavým výkladom.

Mapa: N 48° 45′ 19″ E 19° 47′ 57″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Pavol 23.05.2018, 11:11

  Katastrofa sa tam dovolať horšie ako do bieleho domu

 • Renata Kašinská 08.01.2018, 22:09

  Uzasne miesto na relax, pohodu, nadherna priroda vsade naokolo. Navyse najlepsie halusky. Jednoznacne odporucam!!!

 • Anka Bariakova 08.01.2018, 19:26

  je tam pekne a dobre sa dá najesť.

 • Marka 08.01.2018, 17:46

  Dobré jedlo, ktoré chutí aj deťom a vždy sa tu radi zabavia.

 • Seanka 08.01.2018, 11:57

  nadherne prostredie, vyborne jedlo, deti sa vysantili ako vo vnutornom detskom kutiku, tak i von

 • Seanka 08.01.2018, 11:55

  krasne prostredie, vyborne jedlo, deti sa vysantili ako vo vnutornom detskom kutiku, tak i von

 • Majči 08.01.2018, 10:50

  Krásne prostredie. Navštívili sme to tu už niekoľko krát a vždy sa nám ponúka niečo iné. Absolvovali sme výlet Zbojníckou strelou i túru Zbojníckym chodníkom, ktorý bol náročný ale zvládli sme aj s deťmi. Ešte sme tam síce nepapkali, lebo čakacie doby sú brutálne a deti veľmi hladné. No nabudúce určite pôjdeme na zabíjačku.

 • Ludmila 30.12.2017, 16:55

  Boli sme na akcii pre deti - zasúťažili si, vyšantili a všetci sme sa výborne najedli.

 • lucia 20.12.2017, 12:37

  Boli sme s 4 ročnými deťmi. páčilo sa nám. vyhladkali zvieratká. využili sme aj zbojnícku strelu. trochu to hádzalo, ale stálo zato.

 • Lenka 15.12.2016, 23:22

  Nádherné miesto, kde sa dá nielen výborne najesť a popri tom pokochať okolitou prírodou. Deti si prídu na svoje nielen vďaka nekonečnému výbehu ale hlavne tu aj mestské deti zažijú obraz "detstva na vidieku". Odporúčam navštíviť!

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár