24. 05. 2022 Ela 26°C Občasný dážď

Oáza sibírskeho tigra

Autor: Claudinka, Foto: tigre.sk
Adresa:Kostolná pri Dunaji Telefón:0905 423 846 E-mail:tigerpark@tigerparkslovakia.eu www:stránka organizátora
Hodnotenie:

“OÁZA SIBÍRSKEHO TIGRA” - Unikátny Slovenský projekt vytvorený pre záchranu tigra ussurijskeho


V oáze, ktorá sa nachádza v ochrannom pásme slovenskej prírody neďaleko mesta Senec, necelé tri kilometre od obce Kostolná pri Dunaji, sa nachádza 24 dospelých tigrov, tri levy a sedem statočných tigríčaNajnovšími prírastkami sú Bajkal, Bublinka, Hanny, Cherry, Mendy a Tajga, narodené v máji a júne 2011. Malé chlpaté guľôčky, ktoré potrebujú ochranu, ak za nich prevezme človek zodpovednosť. Pravidelné jedlo a čerstvú vodu, pelech ako útočisko pred neznámym svetom plným nástrah. Jednou a azda aj najnebezpečnejšou z nich je človek. Lovec a zabijak, obchodník s mláďatami vzácnych žiadaných druhov, dodávateľ kožušín, parožia, klov. Ľudská náruč však poskytuje aj stratenú materinskú opateru a záchranu mnohým ohrozeným druhom zvierat pred úplným vymretím. Tiger sibírsky – ussurijský je žiaľ na prvom mieste a vo voľnej prírode sa nachádza už len pár kusov.

Hlavným cieľom projektu je zachrániť aspoň jednu populáciu tigra ussurijskeho pred vyhubením, aby ich potomkovia prispeli k udržaniu genetickej rovnováhy celosvetového chovu týchto vzácnych a chránených zvierat. Nadácia pre tieto krásne zvieratá vybudovala expozíciu s humánnejšou predstavou "srdca prírody ". To znamená, že vytvorili pre ne imitáciu ich prirodzeného prostredia spolu s rastlinami, vodou, ležiacimi drevenými pňami a vyvýšenými posedmi, ktoré slúžia pre mláďatá a aj dospelým tigrom k ich prirodzeným hrám. Aby tieto zvieratá zostali zdravé a rozmnožovali sa, musia sa brať do úvahy ich inštinkty a dbať na to, aby boli "šťastné ". Tieto tigre žijú na samote a ich areál je obklopený lesom a poliami. Voľne sa pohybujú v takzvaných tigrích záhradách a denný prídel mäsa a vitamínových doplnkov im zaručuje zdravý vývoj. Tigre nie sú stresované a netrpia nudou alebo inou neurotickou či psychickou záťažou. Sú obklopené láskou ktorú im prejavujú ich ošetrovatelia a nepoznajú nudu alebo psychickú bolesť. Areál, v ktorom sa tigre pohybujú, má rozlohu pol hektára.

Nadácia snaží hlavne oboznámiť s problematikou vymierajúcich druhov zvierat deti predškolského a školského veku. Touto formou získavajú pre našu prírodu ďalších nadšencov z radov mladej generácie, ktorá bude pokračovať ďalej v ich práci. Školské výlety detí a mládeže, ktoré sú poriadané hlavne na konci školského roka, sú vítané vo vybudovanej "Oáze sibírskeho tigra" a sú pre nich veľkým duševným bohatstvom, čo sa týka ochrany prírody. Deti vidia na vlastné oči zvieratá - sibírske tigre, ktoré aj keď žijú v zajatí, sú zdravé, spokojné a šťastné. Vidia to na ich chovaní, na stavbe ich tela a hlavne v ich nekonečných hrách. Viac sa dozvedia o ich sile, kráse a hlavne o zvieracej inteligencii.

Otváracie hodiny

Oáza je sprístupnená pre verejnosť nasledovne: soboty, nedele a sviatky od 12.00 do 16.00 h 
(posledný vstup o 15:45). Návšteva počas pracovného dňa je možná, ale treba ju vopred telefonicky ohlásiť a dohodnúť! 

Vstupné je formou dobrovoľného príspevku.

Všetky aktuálne informácie o tomto projekte, ako aj o jednotlivých tigroch, fotogalériu, videogalériu a mnoho ďalšieho nájdete na ich webstránke. Tigríkom a zabezpečeniu prevádzky Oázy môžete v prípade záujmu aj finančne či materiálne podporiť.

Pozrite aj:
Boli sme, videli sme.....Oáza sibírskeho tigra

 

 

 

 

Mapa: N 48° 10′ 18″ E 17° 26′ 52″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Milos 20.07.2020, 08:39

  Pekne ale cakal som viac v podstate sme to presli za par minut takze ak niekto chce ist tak to berte ako medzizastavku.

 • Elena Bolfová 31.12.2018, 01:10

  Skvelý projekt - chodíme pravidelne - a vidíme ako sa areál rozrastá.

 • Kristina 04.01.2018, 10:08

  je to na kratky vylet alebo zastavku pocas cesty okolo. Nie je to velke, ale deti si pozru tigre zblizka :)

 • Eva 30.12.2016, 23:42

  Mne osobne sa tu veľmi nepáčilo, je to malinký areál, samá klietka na klietke, také akoby narýchlo postavené, výbehy a podmienky pre zvieratá nič moc, zdalo sa mi to také neprirodzené, bolo tam aj dosť veľa ľudí na taký malý priestor, navyše si človek musí dávať stále pozor, aby ho tigre neoznačkovali.

 • Sissi 04.12.2016, 18:55

  detom sa tigriky pacili, je to vsak malicky areal, rychlo sa "vybavite", cize je to tip skor na kratky vylet, alebo ked mate cestu okolo.

 • Lenka 30.11.2016, 23:09

  Velmi fajn projekt. Este to chce dotiahnut nejake veci, ale pre deti zazitok.

 • Zuzan 22.12.2015, 22:59

  Krásne miesto pre rekreáciu s detmi, velmi podarené miesto s množstvom príležistosti na zábavu.

 • Nina 02.12.2015, 20:50

  Pekné miesto na výlet s rodinou hlavne pre milovníkov týchto krásnych mačkovitých šeliem, super možnosť vidieť ich zblízka, dokonca ked sme tam boli, bola možnosť ísť aj do klietky pohladkať tigra a odfotiť sa s ním, ale len pre dospelých, čo je pochopiteľné. Ale je to dosť malinké na nejaký dlhší výlet.

 • Lucia 20.11.2015, 23:56

  Kratky vylet spojeny s pozorovanim tychto krasnych zvierat:-)

 • Adriana 17.09.2015, 17:30

  Chodím za tigríkmi už 15rokov a vždy sa teším na ich "ufffkanie" a "mrčanie" a celkovo na pokoj, ktorý tam panuje. Zvieratá potrebujú kľud, preto nie je vhodná detská atrakcia, kde by deti šantili. Pokojne si môžete sadnúť na lavičku a sledovať krásne šelmy hoci aj dve hodiny, ako to občas robím ja. Dospelák sa môže kochať pohľadom zhora a to je veľmi veľmi pekné :-D

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár