25. 06. 2022 Tadeáš 33°C Skoro jasno, búrky

Objekty ľudovej architektúry Čičmany

Autor: Petula , Foto: pmza.sk
Adresa:OĽA Čičmany, Čičmany 137, 01315 pošta Rajecká Lesná Telefón:+421 918 187 683 E-mail:cicmany@pmza.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

V rázovitej obci Čičmany spravuje Považské múzeum v Žiline dve drevenice. Expozícia v Radenovom dome prezentuje všetky životné etapy, zvyky, pracovné činnosti, zamestnania, obživu, čičmiansku architektúru a taktiež odevy a textil. Dom č. 42 zachytáva bývanie společníkov, ktoré bolo pre Čičmany typické do začiatku 20. storočia. Moderná expozícia je vytvorená formou diorámy – keď návštevník vstúpi do objektu, má pocit, akoby sa práve život zastavil.

Originálna výzdoba dreveníc pochádza z 18. storočia a pôvodne mal náter ochrannú funkciu. Chránil domy pred poveternostnými vplyvmi a hmyzom. Vzory boli jednoduché a používali sa najmä okolo okien a dverí. V rokoch 1907 a 1921 postihli obec dva veľké požiare a obyvatelia si chceli namiesto drevených domov postaviť murované. Čiastočne pôvodný ráz dediny sa podarilo zachovať vďaka štátnej i zahraničnej finančnej zbierke a úsiliu architekta Dušana Jurkoviča. Na základe zásahu štátu a pamiatkarov sa tak domy postavili opäť z dreva. V obci bola v tom čase vyhlásená súťaž o najkrajšiu drevenicu a ľudia si tie svoje vyzdobili najkrajšie, ako vedeli. Inšpirovali sa bohatou čičmianskou výšivkou a ornamenty rozšírili na celú fasádu. V roku 1977 bola v Čičmanoch vyhlásená rezervácia ľudovej architektúry. Súčasťou pamiatkovej rezervácie na dolnom konci sú aj dva objekty v správe Považského múzea v Žiline. Dom č. 42 je dokonca jediný v rezervácii, ktorý je pôvodný a nepostihol ho požiar. Radenov dom bol síce v roku 1924 nanovo postavený, ale je výnimočný svojou veľkosťou. Poschodové drevenice sa totiž na Slovensku bežne nestavali.

Otváracie hodiny:
  • pondelok – piatok: 9.00 – 15.00 hod
  • sobota – nedeľa: 8.00 – 16.00 hod

Aktuálne vstupné tu

Považské múzeum v Žiline nie je povinné sprístupniť svoje expozície každú prvú nedeľu v mesiaci návštevníkom zadarmo, pretože zriaďovateľom Považského múzea je Žilinský samosprávny kraj a nie Ministerstvo kultúry SR.

Mapa: N 48° 57′ 18″ E 18° 30′ 57″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

  • Katarina 30.12.2021, 17:28

    Navštívené niekoľkokrát aj počas zimi aj leta. Je tu krásne. Aj v tejto pandemickej situácii sa tu dá zastaviť aspoň na kavú do ruky a obzrieť chalúpky zvonku.

  • Beata 07.01.2021, 23:19

    Prekrásna výzdoba dreveníc. Po návšteve Domu č. 42 sme si kúpili suvenír- hrnček s čičmanským ornamentom.

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár