29. 09. 2022 Michal, Michaela 18°C Občasný dážď

Hrad Revište

Autor: Annie, Foto: sdetmi.com
Adresa:Revištské Podzámčie Telefón: www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Hrad Revište je zrúcanina gotického hradu ležiaca na katastrálnom území mesta Žarnovica (mestská časť Revištské Podzámčie). Zrúcanina hradu sa vypína na skalnom brale pod ktorým tečie rieka Hron. Osada nachádzajúca sa priamo pod hradom nesie meno Revištské Podzámčie. Hrad Revište ako aj neďaleký hrad Šášov vytvára nad riekou Hron príjemnú krajinnú scenériu a preto je zrúcanina častým cieľom turistov.

Hrad pochádza pravdepodobne z druhej polovice 13. storočia, kedy ho postavili spolu so Šášovským hradom na opačnej strane Hrona. Ich význam spočíval v ochrane úzkeho priechodu, ktorým viedla obchodná cesta k stredoslovenským banským mestám.

Listinne sa spomína v roku 1265 a neskôr v roku 1331. Práve 14. storočie je považované za ťažisko jeho vzniku. Je uvádzaný ako hrad kráľovský. Prechádzal rukami viacerých majiteľov (jágerský biskup, Ján Jiskra z Brandýsa). Ten sa stal majiteľom hradu v roku 1447; koncom 15. storočia ho manželka kráľa Mateja Korvína Beatrix darovala Dóczyovcom, ktorí sa stali postrachom okolia a zamerali svoju rozpínavosť najmä proti banským mestám (nezriedka sa uchyľovali k obyčajným prepadom a rabovaniu). V ich majetku bol až do vymretia rodu v roku 1647. Po tomto roku sa opäť spolu s okolitými dedinami dostal do kráľovského majetku.

Hrad bol ťažko poškodený počas povstania Imricha Thökölyho no vzápätí bol opravený. Posledné využitie hradu bolo na konci 18. storočia, kedy sa tu nachádzali ubytovne vojakov. Po ich odchode hrad pustol a už v 19. storočí bol iba ruinou. Na hrade už niekoľko rokov prebieha rekonštrukcia, ktorej cieľom je ruiny doplniť a zakonzervovať.

Skalné bralo, na ktorom hrad postavili ovplyvnilo jeho tvar. Hrad sa skladal z vnútornej opevnenej veže a nádvoria s palácom. Vstup z dolného do horného nádvoria chránila kruhová bašta. Hrad dostal neskôr renesančné opevnenie, ktoré uzavieralo na južnej strane predhradie. Do súčasnosti sa zo stavieb hradu zachovala časť obvodového muriva s mnohými deštrukciami a zvyšky obytných budov, na hrade prebieha rekonštrukcia, takže stav sa len zlepšuje.

Autom sa dostanete až tesne pod hrad, kde sa nachádza parkovisko. Po cca 20 minútach šliapania ste na mieste. Na trase nájdete 8 zástavok s informačnými tabuľami o histórii a majiteľoch hradu. Trasu zvládnu bez problémov aj menšie deti, nie je náročná.

Z horného hradu je krásny výhľad na údolie Hrona, mesto Žiar nad Hronom a Štiavnické vrchy. Hradný areál ožíva najmä počas leta. Konajú sa tu rôzne podujatia, ako napríklad Rozprávková cesta či Noc hradov a zrúcanín. 

 

 

Mapa: N 48° 31′ 18″ E 18° 43′ 22″

Mapa sa nahráva...

Napíšte komentár