16. 09. 2021 Ľudmila 29°C Prehánky, búrky

Hrad Hrušov

Autor: Petula , Foto: sdetmi.com
Adresa:Hostie Telefón:- www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Z opusteného hradu zostali do dnešných čias iba ruiny, ktoré sa snažia zachrániť členovia nitrianskeho OZ LEUSTACH. S hradom je spojených niekoľko povestí, napríklad o tom, ako Alžbetu Rákociovú, ktorá vyskočila z hradnej veže, zachránili anjeli, či o tom, že hrušovský zlatý poklad strážia v útrobách hradných pivníc štyri zvieracie bytosti alebo o stratenom pastierovi, ktorý sa záhadne stratil pri jeho hľadaní v podzemí hradu.

Bližšie informácie o dejinách hradu Hrušov, jeho majiteľoch i krásach okolitej flóry a fauny nájdete na informačných tabuliach, ktoré sa nachádzajú priamo v areáli hradu.

Najjednoduchší prístup k hradu Hrušov je z parkoviska hneď pri hlavnej ceste medzi Topoľčiankami a Skýcovom. Je tu malá odbočka od cesty a hneď potom sa nachádza parkovisko, ešte pred zákazom vjazdu. Pri ceste v tomto bode sa nachádza aj autobusová zastávka. Od parkoviska je to k hradu len cca. 20 minút mierneho, nie veľmi náročného výstupu po asfaltke, alebo skratkou cez les hneď pri informačnej tabuli. Trochu strmší začiatok nech vás neodradí.

Ďalšou z možností prístupu je z obce Skýcov. Na začiatku obce (od Topoľčianok) môžeme odstaviť auto hneď pri prvom dome. Odtiaľ sa vyberieme úzkou cestičkou na začiatku obce popri rodinných domoch, na ktorú odbočíme hneď z hlavnej cesty. Prejdeme cez kovovú bránu a pokračujeme po zelenej turistickej trase. Neskôr nasledujeme červenú trasu, minieme národný žrebčín, až sa dostaneme k hradu. Celá trasa sa dá zvládnuť za 50 minút. Podobne sa k hradu dá dostať zo spomínaného začiatku obce pešo po hlavnej ceste smerom na Topoľčianky, za cca. 30 minút sa dostaneme k odbočke s parkoviskom a odtiaľ je hrad 20 minút. Poslednú možnosť však neodporúčame, hlavne kvôli rušnej premávke. K odbočke vás môže doviesť aj autobus, buď zo Skýcova, alebo zo smeru od Topoľčianok.

 

Môže vás zaujímať:

Mapa: N 48° 28′ 43″ E 18° 25′ 34″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • JankaCh 22.12.2020, 21:18

  Nádherný hrad a aj výhľad . Turu k hradu hravo zvládnu aj menšie deti. Na hrade sa stále pracuje,takže každým mesiacom je vidieť niečo nové.

 • Andrea 30.11.2019, 14:29

  Úžasné dá sa aj opiect špekáčiky

 • Martina Holecová 29.11.2019, 18:36

  Úžasny výlet chodíme každý rok, krásne prostredie, snaživí brigádnici, ktorí opravujú hrad klobúk dolu pred nimi... Príjemné prostredie, možnosť opekania, posedenia si v altánku - určite odporúčam

 • Silvia Vargová 28.11.2019, 23:05

  Krásny výlet, je tam super!

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár