25. 06. 2022 Tadeáš 31°C Jasno

Archeologické nálezisko Valy

Autor: Maria Bodnarova, Foto: nitra.eu, bojna.sk, Obec Bojná Instagram
Adresa:Bojná 589 Telefón:+421903 211 785 E-mail:muzeum@bojna.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Tri archeologické lokality: hradisko Valy, označované ako Hradisko Bojná I, Hradisko Bojná II, v údolí potoka Bojnianka a Hradisko Bojná III, lokalizované na hrebeni Žihľavníka.

Slovanské hradisko Bojná - Valy bolo osídlené v 8. - 9. storočí a plnilo dôležitú obrannú, remeselno-obchodnú aj misijnú funkciu. K najvýznamnejším nálezom patria pozlátené plakety a zvon, ktoré sú dôkazom christianizácie nášho obyvateľstva už pred príchodom sv. Cyrila a Metoda. Na hradisku stále prebieha archeologický výskum, ktorý každý rok prináša nové zaujímavé nálezy a poznatky. Výsledky výskumu a nálezy si môžu návštevníci prezrieť v Archeologickom múzeu Veľkej Moravy, ktoré je zriadené v centre obce Bojná a je otvorené denne od 10.00 do 16.00 hod. Vstup na hradisko je voľný, treba však rešpektovať zákaz vstupu na plochy, na ktorých práve prebieha prieskum. Na hradisku môžu návštevníci vidieť pozostatky obranného valu, rekonštrukciu obydlí v akých bývali naši predkovia, rekonštrukciu obranného valu. 

Výstavba obrovskej slovanskej brány na archeologickom nálezisku Valy v Bojnej je ukončená a jej slávnostné odovzdanie prebehlo vo veľkom štýle a to na Cyrilometodských slávnostiach v Bojnej 7.7.2018 priamo na hradisku Valy.

Rekonštrukcia brány pozostáva z drevenej veže s výškou 11 metrov. Celková šírka rekonštrukcie je zhruba 12 metrov. Brána v minulosti stála nad priechodom do slovanského hradiska, tunel slúžil ako bezpečnostný prvok na ničenie nepriateľov, ktorý sem prenikli. Drevená veža  má 2  podlažia, v ktorých obec zriadi expozíciu.

Hradisko je v tichom lesnom prostredí a poskytuje návštevníkom oddych, relax a možnosť nenáročnej turistickej vychádzky.

3D dokument - Hradisko Bojná Valy

Archeologické múzeum Veľkej Moravy

Archeologické múzeum Veľkej Moravy zriadila obec Bojná v roku 2012 ako muzeálnu expozíciu, evidovanú pri Slovenskom národnom múzeu. V súčastnosti nájdete v múzeu výstavu archeologických skvostov dokladujúcich počiatky kresťanstva na Slovensku.

Otváracie hodiny a cenník TU.

Mapa: N 48° 36′ 39″ E 17° 59′ 46″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

  • JankaCh 22.12.2020, 21:30

    Na Hradisko sa dá dostať od Mini zoo Bojná. V čase otváracích hodín je možné s autom ísť takmer k hradisku. Od prírodného parkoviská sa k Hradisku dostanete do 20-25 minút v strmom stúpaní ,ktoré ale zvládnu aj deti.Cestu lemujú sochy drevených bojovníkov. História spojená s prechádzkou v prírode. Super zážitok!

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár