01. 08. 2021 Božidara 30°C Prehánky, búrky

Zelené pleso

Autor: marylyn, Foto: severovychod.sk, tatry.sk, chataprizelenomplese.sk
Adresa:Vysoké Tatry Telefón:+ 421 (0) 52 446 81 19 www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Malebné Zelené pleso sa nachádza vo východnej časti Vysokých Tatier. Je to nádherné ľadovcové jazierko v závere najvýchodnejšej vysokotatranskej doliny, v nadmorskej výške 1540 metrov. Priamo na brehu jazera stojí turistická chata s celoročnou prevádzkou.

Zelené pleso získalo svoje pomenovanie podľa zelených škvŕn, ktoré spôsobilo vyvieranie prameňov na jeho dne. Podľa dávnej povesti však tieto škvrny  spôsobuje oslnivý zelený drahokam, ktorý do vody spadol z priľahlého štítu Jastrabia veža. Isté, je že Zelené pleso patrí k najkrajším plesám Vysokých Tatier a je veľmi obľúbeným miestom turistických výstupov.

Na južnom brehu Zeleného plesa sa skláňa najvyššia tatranská stena Malého Kežmarského štítu. Na západnej strane dominuje Jastrabia veža. K jazierku vedie údolím žltý turistický chodník.. Východiskovým bodom sú Tatranské Matliare alebo autobusová zastávka Biela Voda kúsok za Matliarmi. Prejdenie celej trasy zaberie približne 4 a pol hodiny čistého času.

Z autobusovej zastávky pri Bielej vode je stúpanie relatívne nenáročným stúpaním v pásme lesa. Po dvoch hodinkách sa les prehupne do kosodreviny a pred vami sa otvoria krásne Tatranské štíty. Potom je to už len pol hodinka chôdze popri potoku k Chate pri Zelenom pleseNa chate vám chutne navaria zopár jednoduchých jedál v horolezeckej kuchyni, dobre padne gulášik, slivovica či pivo s krásnym výhľadom na Zelené pleso a Vysoké Tatry. Ak sa nechcete vracať rovnakou cestou naspäť, je možné ísť ďalej na Veľké Biele pleso, vzdialené len čosi vyše polhodinky. Naspäť sa vrátite po modrej trase k autobusovej zastávke Biela Voda alebo do Tatranských Matliarov. Ak máte chuť, túru na Zelené pleso si môžete predĺžiť aj výstupom na Jahňací štít alebo pokračovaním na Skalnaté pleso a návratom cez Folvarskú poľanu po modrej.

Krásy Vysokých Tatier si môžete z turistického chodníka vychutnať aj v zimnom období. V zime je vo vysokohorskom prostredí sprístupnených približne 20 km značkovaných turistických chodníkov, ktoré sú pre turistov sprístupnené po vysokohorské chaty (s výnimkou Chaty pod Rysmi). 

Mapa: N 49° 12′ 34″ E 20° 13′ 14″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Stanka 05.01.2020, 09:56

  Jedno z najkrajších plies v Tatrách. S deťmi je čas túry dlhší, určite si treba pribaliť viac oblečenia a pršiplášť. Zvládnu aj menšie deti. Chata a posedenie na terase je odmenou pre všetkých.

 • Peter 05.12.2019, 06:25

  Najkrajsia tura aku som bol. Odporucam od Skalnateho Plesa

 • Peter 20.12.2018, 08:39

  Ten vyhlad a tura stoja za to

 • Daniela 20.12.2018, 08:39

  Najkrajsie pleso v Tatrach

 • Karol 13.12.2018, 20:28

  Náš výlet sme odštartovali od parkoviska Biela voda a mali sme dva závažia v nosičoch, takto sme šlapali a s menšími prestávkami sme dorazili na krásne miesto s vodou zeleného nádychu a chatou, v ktorej sme sa osviežili chutným čajom a detičky si mohli cestou späť otestovať svoje nožičky. Nádherný výlet a odporúčam toto čarovné miesto každému.

 • Katy 07.12.2018, 22:22

  Nádherná túra, ktorú zvládnu aj deti. Ako sa počas našej túry blížime ku chate, naskytnú sa nám nádherné pohľady na malebné štíty a trblietajúce sa zelené pleso. Na chate si dáme vždy fajný čajík a ideme späť. Kto má chuť, môže vybehnúť ešte na Jahňací štít

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár