Hájske vodopády

Autor: Danka, Foto: slovensky-kras.eu/info/kam-do-prirody/hajske-vodopady/
Adresa:Háj Telefón: www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Hájske vodopády nazývané aj Vodopády Hlboký jarok sa nachádzajú v Hájskej doline (krasovej tiesňave) neďaleko cesty spájajúcej obce Háj a Hačava. Táto cesta bola postavená talianskymi vojakmi v roku 1912. Na vodopády na tejto asfaltovej ceste poukazujú tri smerovníky. Dĺžka Hájskej doliny a krasovej tiesňavy  je približne 6,5 km.

V Hájskej doline sa vyskytuje množstvo vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov, pestrosť flóry je podmienená inverziou vegetačných pásiem. Dolina od seba oddeľuje dve najvýchodnejšie planiny Slovenského krasu  a to Zádielskú planinu  a Jasovskú planinu

Hájsky potok, ktorý preteká dolinou, vytvára vďaka výškovým rozdielom až 300 metrov v travertínových hrádzach na konci tiesňavy, v oblasti od Čertovho mosta, sústavu perejí, kaskád a 10-tich vodopádov rôznej veľkosti. Vodopády sú vysoké 1 až 7 metrov a ich výdatnosť sa odvíja od množstva zrážok. V zimnom období vodopády veľmi často zamŕzajú a vytvárajú ľadové steny a cencúle. Vznikajú tu tak nadchýnajúce diela vytvorené vodou a mrazom. Odporúčame absolvovať prechádzku lesom popri potoku.

Medzi najväčšie a najnavštevovanejšie vodopády smerom z obce Háj do obce Hačava, na ktoré poukazujú aj tri smerovníky nachádzajúce sa na ceste medzi týmito obcami, patria:

 

  • Dolný Hájsky vodopád s výškou 5 m (tento vodopád je od asfaltovej cesty označený ako vodopád č.1 
  • Hájsky vodopád Veľký most vysoký cca 3,1 m
  • Malá Hájska kaskáda vysoký cca 2 m
  • Hájsky vodopád Malý most vysoký cca 3 m
  • Hájsky vodopádik vysoký cca 1,5 m
  • Kamenný žľab vodopádik  s výškou okolo 1,4 m 
  • Smaragdový vodopád s výškou okolo 1,7 m
  •  Veľký Hájsky vodopád s výškou okolo 7 m (tento vodopád je od asfaltovej cesty označený ako vodopád č.2)
  • Stredný Hájsky vodopád s výšou je 5,9 m (tento vodopád je od asfaltovej cesty označený ako vodopád č.3),
  • Horný Hájsky vodopád s výškou 5,3 m (tento vodopád je od asfaltovej cesty označený ako vodopád č.4) 

Pri Veľkom Hájskom vodopáde sa nachádza altánok, lavičky a ohniská. Lavička sa nachádza aj pri Strednom Hájskom vodopáde. Z obce Háj do obce Hačava priamo cez Hájsku dolinu prechádza žltá turistická trasa a červená cykloturistická trasa.

Ako sa dostať k Hájskym vodopádom

Do obce Háj sa dostanete odbočkou z obce Turňa nad Bodvou, ktorá sa nachádza na ceste I. triedy 16 (I/16) vedúcej v trase Zvolen – Lučenec – Rožňava – Košice.

Ak idete k vodopádom autom, zastaviť tu môžete len pri druhom smerovníku (nachádza sa tu 
Veľký Hájsky vodopád) Pri prvom smerovníku (turistickom) platí zákaz zastavenia (nachádza sa tu Dolný Hájsky vodopád nad mostom). Malé parkovisko sa nachádza priamo v doline medzi oboma spomínanými smerovníkmi na GPS súradniciach: N 48°38.285′ E 020°51.0005′. Pri Čertovom moste je tiež možnosť pre odstavenie auta.

K vodopádom sa dostanete aj pešo z obce Háj po lesnom chodníku, ktorý začína pri plote posledného domu.Táto cesta vedie skoro ku všetkým vodopádom (okrem Horného Hájskeho vodopádu ten je prístupný len od cesty).

 

 

 

Mapa: N 48° 38′ 10″ E 20° 51′ 2″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

Túto stránku zatiaľ nik nekomentoval. Buďte prvý!

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár