29. 05. 2022 Vilma 21°C Polooblačno

Železničné múzeum SR

Autor: Maria Bodnarova, Foto: MDC, vlaky.net
Adresa:Dopravná ulica, 831 06 Bratislava Telefón:02 / 2029 7296 E-mail:tunega.michal@zsr.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

ŽMSR vykonáva komplexnú dokumentačnú činnosť v oblasti vývoja železníc na území Slovenska.


Železničné múzeum sídli v starom rušňovom depe Bratislava východ na račianskom konci Dopravnej ulice v Bratislave. Návštevníkom ponúka v období od 15.4. do 15.10. denne od 10:00 do 17:00 možnosť návštevy vonkajších železničných expozícií v areáli múzea. Záujemcovia o návštevu vnútorných expozícií, o prehliadku múzea so sprievodcom alebo o návštevu mimo otváracích hodín sa musia vopred dohodnúť. Popritom ponúka možnosť návštevy študijného depozitára, archívny a knižničný servis pre bádateľov. Hlavným lákadlom pre verejnosť je niekoľko podujatí, ktoré sa počas roka v areáli uskutočňujú a poskytujú prostredníctvom sprievodných atrakcií (Rendez, drezinový deň, výstavy historických vozidiel, jazdy mimoriadnych historických vlakov a pod.) návštevníkom možnosť zažiť atmosféru časov dávno minulých, kedy železnici vládli parné rušne.

Vstup do múzea je voľný.  

Múzeum je prístupné z lokality Východné (ležiacej medzi Račou a Vajnorami a známej tiež ako „Rendez“) asfaltovou cestou, odbočujúcou zo začiatku Dopravnej ulice (medzi zastávkami MHD „Sklabinská“ a „Lokomotívne depo I“) a obchádzajúcou pomedzi sklady, garáže a záhradky račiansky výbežok koľajiska areálu. Keďže expozícia bezprostredne susedí s opravovňou vozňov ZSSK-Cargo, je priestor prístupný verejnosti vymedzený prenosnými zábranami. 

Ako sa sem dostanete verejnou dopravou

 • 1. Autobusmi č. 52 z Rače, č. 56 z Rače a Zlatých Pieskov a č. 54 z Vajnor (zastávka "Lokomotívne depo I"), odtiaľ pešo cca 10 min po asfaltovej ceste medzi záhradkami a garážami (od zastávky smerom na Raču). Prestup z električiek č. 3, 5 a 11 na autobus v Rači na zastávke Detvianska, prestup z električiek č. 2 a 4 na autobus na zastávke Zlaté Piesky.
 • 2. Autobusmi č. 52 a 56 z Rače (zastávka Pri Šajbách), odtiaľ pešo cca 10 min po poľnej ceste poza sídlisko

Mapa: N 48° 11′ 60″ E 17° 9′ 59″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Bea 24.11.2019, 12:51

  muzeum je super pre chapcov ktori miluju vlačiky

 • Elena Bolfová 31.12.2018, 01:20

  My sme vlacikovi, takze chodime na otvorenie aj ukoncenie sezony.
  Okrem malych modelov vlacikov v muzeu sa môžete povozit na roznych typoch rusnov ci v parnej masinke.
  Pritomne je aj obcerstvenie.

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár