Múzeum Vojtecha Löfflera

Autor: Danka, Foto: lofflermuzeum.sk/
Adresa:Múzeum Vojtecha Lofflera, Alžbetina 20, Košice Telefón:055 / 622 32 34 www:stránka organizátora
Hodnotenie:

muzeum

Múzeum Vojtecha Löfflera predstavuje v súčasnosti významnú košickú  kultúrnu  inštitúciu, ktorá ostáva neustále prítomná vo vedomí kultúrnej verejnosti. Múzeum prezentuje tiež tvorbu mladej umeleckej generácie a je súčasťou kultúrnej základne mesta Košice. Popri výstavnej činnosti múzeum organizuje tvorivé dielne s tematikou výtvarného umenia, besedy a priateľské stretnutia s umelcami, prezentácie kníh a večery hovoreného slova. Týchto podujatí bolo doteraz niekoľko desiatok. Ponúka aj komorné hudobné koncerty organizované v priestoroch stálej expozície a na nádvorí. Múzeum poskytuje svojim návštevníkom lektorský  výklad, predaj katalógov k výstavám, propagačného materiálu a porcelánových kópií malých plastík majstra Löfflera.

Múzeum prevádzkuje stálu expozíciu prác Vojtecha Löfflera a jeho bohatej umeleckej zbierky diel košických výtvarníkov. Súčasťou expozície je aj Pamätná izba Vojtecha Löfflera.

V roku 1993 mestská časť Košice - Staré Mesto zriadila Múzeum Vojtecha Löfflera, a to vďaka veľkorysému rozhodnutiu pána Vojtecha Löfflera a jeho manželky Kláry venovať svoje dielo, dom a sústredenú umeleckú zbierku mimoriadnej kultúrnej hodnoty mestu Košice. Vďaka tomuto daru, ktorý predstavoval viac ako 2000 exponátov, sa návštevníkom sprístupnila ojedinelá zbierka autoportrétov košických autorov dvadsiateho storočia, zbierka ľudovej keramiky a umelcova vlastná sochárska tvorba.

SixadminSixadminSixadminSixadmin

V zbierke autoportrétov sústredil Vojtech Löffler diela niekoľkých generácií autorov, ktorí boli podstatní pre vývoj košického výtvarného umenia uplynulého storočia. Medzi autormi zastúpenými v tejto zbierke sú osobnosti košického maliarstva - Konštantín Kövári-Kačmarik, Ľudovít Čordák, Eugen Krón, Konštantín Bauer, Ľudovít Feld, Imrich Oravecz, Július Jakoby, Juraj Collinásy, Alexander Eckerdt, diela Štefana Roskoványiho či Michala Čičváka.

V kolekcii nájdeme diela umelca zo 40., 50., 60. rokov až po úplný záver samotnej umelcovej tvorby. Na základe toho môžeme vnímať hodnoty jeho sochárstva a voľné premeny sochárskeho videnia. V jeho tvorbe dominovali materiály ako kameň, bronz, cín, mramor a exotické drevo.

Múzeum pravideľne pripravuje aj zaujímavé programy pre rodiny s deťmi, rôzne výstavy,  ktoré si môžete pozrieť na ich stránke: http://www.lofflermuzeum.sk/

Otváracie hodiny:
Utorok - Sobota: 10:00 - 18:00 hod.
Nedeľa: 13:00 - 17:00 hod.

Vstupné:
- dospelí: 1,00 €
- stredoškoláci, vysokoškoláci, žiaci ZŠ a dôchodcovia: 0,50 € 
- rodinné vstupné: 2,00 €
- členovia Zväzu múzeí a galérií a deti predškolského veku:  ZADARMO 

Mapa: N 48° 43′ 11″ E 21° 15′ 20″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

Túto stránku zatiaľ nik nekomentoval. Buďte prvý!

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár