24. 09. 2023 Ľuboš, Ľubor 19°C Občasný dážď

Prázdninové dobrodružstvá v Maďarsku

Autor: MS, Foto: Maďarský Turizmus
Adresa: Telefón: www:stránka organizátora
Hodnotenie:

DSC2156

Aktívne sa rozhýbať, interaktívne spoznávať, zbierať zážitky a byť spolu. Pre dokonalú rodinnú dovolenku nemusíte cestovať ďaleko.

V Maďarsku nájdete kvalitnú starostlivosť o každého člena rodiny, široký výber služieb a voľnočasových progamov za výhodné ceny a v neveľkej vzdialenosti.

Bazénová turistika

Maďarsko je krajinou termálnych vôd. Vie to aj veľa Slovákov, ktorí pravidelne navštevujú termálne kúpele s množstvom zážitkových prvkov pre rodinné vodné dobrodružstvá. Len na skok od hranice sú termálne a zážitkové kúpele Lipót  a Mosonmagyaróvár na Malom žitnom ostrove, v Győri, v Komárome, či na východe v známych mestách Eger, Miskolc, Mezőkövesd či Nyíregyháza. Ale oplatí sa vybrať aj o pár kilometrov ďalej, u našich južných susedov kúpeľné komplexy s termálnou vodou a kvalitnými službami pre rodiny nájdete na každom kroku. Niektoré majú zaujímavé prívlastky ako hradné kúpele  v Gyula, Diamantové v Tatabánya, niektoré nevysloviteľné názvy ako Kehidakustány či Balmazújváros. Sú medzi nimi svetové unikáty – najväčší kúpeľný komplex Európy Hajdúszoboszló, kde si užijete aj stredomorské pobrežie alebo netradičné jaskynné kúpele v mestách Miskolctapolca a Demjén. Dokonca aj v hlavnom meste v Budapešti okrem historických liečebných kúpeľov nájdete aj vodné parky, v Aquaworlde sa môžete kúpať celoročne pod obrovskou kupolou medzi pôsobivými vežami, Aquaréna Mogyoród blízko dejiska Formuly 1 je zase obklopená nádherným prírodným prostredím.  Okrem kúpeľov aj wellness hotely  majú pripravené špeciálne služby a programy pre deti. Rodičia relaxujú, deti sa zabávajú.

Demjen

Maďarské more

Najväčšie jazero strednej Európy, Balaton ponúka piesočnaté pláže a plytkú vodu ideálnu pre dovolenkárov s malými deťmi. Nájdete tu rodinné pláže s detskými ihriskami, ktoré sú chránené aj pred slnkom, minišmykľavky pre menších aj tobogánové parky pre väčších. Keď Vás sklame počasie, vy nemusíte byť sklamaní. Aj pri Balatone sú vybudované termálne kúpaliská. Hľadáte niečo menšie? Pláže jazier Velencei a Tisza sú rovnako lákavé a dokonca sú pre niektorých Slovákov aj bližšie.

Balaton je idealny pre rodinnu dovolenku

Blízko prírode

Veľa zábavy čaká aj tých, ktorí vyhľadávajú pobyt v prírode a aktívny oddych: člnkovanie cez kľukaté dunajské ramená  Malého žitného ostrova či pod zemou na jaskynnom jazere Tapolca, jaskynné túry v UNESCOm chránenom Aggteleckom krase, ktoré je spojené so Slovenským krasom, zážitková jazda na malej lesnej železničke v údolí Szalajka v Szilvásvárade,  v Lillafüred, v lesoch Gemenc, plavby po jazere Velence, Tisa  či okružné cyklotúry okolo jazier a pozdĺž Dunaja.  
Všade budete obklopení nerušeným prírodným prostredím ideálnym na rodinné výlety a spoznávanie rastlín a živočíchov. Zvieratká môžu byť aj hlavným cieľom výletu do Maďarska. V Budapešti je povinnou zastávkou zoologická záhrada. Okrem riadených kŕmení sa tu konajú aj letné koncerty. V susedstve sa nachádza aj Veľký cirkus. Návšteva žraločieho zooparku a oceanária v Budapešti je výnimočným zážitkom pre malých aj veľkých. Prechádzka v priehľadnom tuneli pod akváriom plnom žralokov a iných morských živočíchov, hladkanie rají a pozorovanie aligátora uchváti každého návštevníka. Tento „tunelový“ zážitok pod vodou zažijete aj v Zooparku Nyíregyháza a v Ekocentre jazera Tisa. Nudiť sa určite nebudete ani v ZOO Veszprém, Debrecen a Pécs a vo svete balatonských akvárií Bodorka. Vo Veresegyháza vybudovali domov pre medvede, v Kápolnapuszte pri Malom Balatone je byvolia rezervácia. Tradičné maďarské zvieratá ako sivý dobytok, ovca racka či kučeravé prasa mangalica môžete pozorovať na viacerých zážitkových statkoch. Maďari sú jazdeckým národom, preto jazdecké farmy nájdete na viacerých miestach. Milovníkov koní potešia jazdecké predstavenia aj s akrobatickými kúskami na maďarskej puste Hortobágy, ale aj bližšie k hraniciam v Domonyvölgy a Tahitótfalu.

DSC2916 botanical garden 2

Objavovanie vedeckých tajomstiev

Učiť sa zábavnou formou, objavovať tajomstvá, prírodné a fyzikálne zákony okolitého sveta, robiť vlastné pokusy, vyskúšať najmodernejšiu techniku môžu Vaši školáci v náučných zážitkových centrách, ktoré sú venované rôznej tematike. V Mosonmagyaróvári v obrovskom hangári zábavného prírodovedeckého centra FUTURA čakajú interaktívne hry na spoznávanie zákonov fyziky, vo Vulkánparku Celldömölk sa dozviete všetko o sopkách, stredobodom pozornosti Interaktívneho výstavného centra Mobilis v Győri je pohyb, mobilita a dopravné prostriedky. V Budapešti budete chcieť vyskúšať  úplne všetko v Paláci zázrakov.  Na východe v Ipolytarnóci sa môžete stať archeológom a hľadať praveké poklady pochované vulkanickou katastrofou. Korda Filmpark Etyek je prvým návštevníckym centrom venovaným výrobe filmu, v Nyíregyháza je Lego dom. V kráľovskom meste Székesfehérvár Vás čaká historický  Korunný park, historický zážitkový park je aj pri hrade Sümeg. Vesmírne dobrodružstvá ponúka planetárium  v obci Bakonybél  a Zselic.    

Csopaimagekep

Návrat do starých čias

Navštíviť  môžete aj veľkolepé hradné komplexy či aristokratické sídla Esterházyovcov, Pálffyovcov, Festeticsovcov a iných vznešených rodov v nespočetných lokalitách.  Vo väčšine z nich sa pravidelne konajú historické festivaly a zaujímavé podujatia pre rodiny. Kráľovský kaštieľ  Gödöllő bol obľúbeným miestom cisárovnej Sissi, čo odzrkadľujú aj expozície, kde môžete dať vyfotiť svoje zlatíčka prezlečené za grófky či husárov. v Komárome môžete prebádať pevnosť s tajomnými kazamatami. Návštevu kráľovského Székesfehérváru je najlepšie naplánovať počas augustových korunovačných slávností. Hrad Visegrád, strážca malebného kraja pri ohybe Dunaja ponúka dobové rytierske hry a slávny hrad Eger pripomína protiturecké boje počas veľkolepého hradného festivalu.  S ľudovými tradíciami, starými remeslami sa môžete zoznámiť v skanzenoch, napr. v Szentendre či v UNESCO lokalite Hollókő. Veľký svet v malom prispôsobený pre deti:   Miniverzum, Minipolisz v Budapešť, hradný park Dinnyés či Minimaďarsko v Szarvasi.  Múzeá rôzneho druhu od štipľavej papriky až po marcipán, od bábik po Beatles hľadajte po celej krajine.

Monostori Erod Fort Monostor

Skúška odvahy a šikovnosti

Vlastnú šikovnosť, obratnosť a nebojácnosť môžu deti aj dospelí vyskúšať  aj v dobrodružných parkoch. Od detsky nenáročných až po extrémne prekážkové dráhy čakajú svojich fanúšikov  na viacerých miestach krajiny.  

atkiv2

 

 

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • helena 06.01.2022, 00:27

  do Maďarska chodíme veľmi radi, či už na jednodňové výlety alebo aj na pár dní. Jedlo je tam fantastické, máme už tie svoje reštaurácie, kde sa vždy musíme zastaviť..taktiež sa chodíme veľmi často do Maďarska kúpať, alebo len tak po pamiatkách..veľmi sa nám páčilo pri Balatone, ale aj Hevíz má svoje čaro, prečo sa tam každý rok vraciame:)

 • Jana 28.12.2020, 19:10

  Balatón určite, odporúčam ! Veľká plocha, množstvo ľudí, zaujimave miesto

 • Zuzana 03.01.2020, 16:00

  Balaton a Zoo Debrecen máme odskúšané, super bolo.

 • Nina 11.12.2018, 15:58

  Hovorí sa , že keď si nebol na Balatóne ako keby si ani v Maďarsku nebol. Permanentne velke mnozstvo ludi

 • Vivien 05.12.2018, 23:33

  Zoo Debrecín je síce menšie, ale o to krajšie

 • Olivia 04.01.2018, 22:27

  Balaton navštevujem každý rok a vždy to má svoje čaro.

 • Bozena 24.12.2017, 12:18

  Maďarsko je bohaté na rôzne aktivity pre deti, najmä v lete. Okolie Balatónu a Nyiregihazy je pre nás číslo 1

 • dusan 10.12.2017, 11:41

  v madarsku maju velmi pekne akcie, urcite aj pre deti, ako napriklad historicke festivaly, ktore zaujmu tak ako dospeleho aj deti

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár