27. 10. 2021 Sabína 14°C Jasno

Centrum národného parku – zámok ORTH

Autor: Laura , Foto: donauauen.at
Adresa:2304 Orth/Donau, Schloss Orth Telefón:+43 2212 3555 E-mail:schlossorth@donauauen.at www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Clip 23

Centrum národného parku – zámok ORTH

Centrum národného parku – zámok ORTH, ktoré je vstupnou bránou do Národného parku Donau-Auen, ponúka svojim návštevníkom prekvapujúce pohľady na prírodu dunajských luhov, ako aj množstvo zaujímavých informácií. Vyberte sa na nezvyčajnú objavnú cestu po luhoch so sprievodcami národného parku!

V tomto centre nájdete pod jednou strechou: multimediálnu výstavu o luhoch DonAUräume, Nationalpark Lounge, vyhliadkovú vežu, obchodík so suvenírmi, i rezervačné služby.
Ďalšie priestory v zámku Orth slúžia aj ako reprezentačné miestnosti obce Orth/Donau, ktorá ich ponúka na organizovanie rôznych podujatí, napr. výstav, kultúrnych akcií, seminárov a konferencií, ale aj súkromných osláv a svadieb.

Prírodný areál plný zaujímavostí, tzv. Zámocký ostrov (Schlossinsel), ponúka návštevníkom sledovanie zblízka niektorých mokraďových druhov zvierat i rastlín, ako aj návštevu jedinečnej pozorovateľne pod vodou.
Zámocký ostrov je lužný prírodný areál Centra národného parku – zámok ORTH. Počas okružnej prechádzky tu môžete vidieť rôzne biotopy, zvieratá a rastliny pririečnej krajiny. Dajú sa tu pozorovať živé druhy zvierat, ako napr.: syseľ, európska korytnačka močiarna, tunajšie hady, rôzne druhy obojživelníkov a rýb, i zaujímavé druhy hmyzu - od divých včiel, chrobákov a vážok až po motýle.
Rastú tu typické vodné rastliny, domáce druhy kveteny a impozantné druhy stromov lužného lesa.
Oboznámite sa s viacerými biotopmi, ako mŕtve drevo, močiar, stepná lúka, staré ramená. Cestička smrti Vás privedie k rozkladajúcej sa zdochline, ktorá sa mení na humus, a tak vysvetľuje kolobeh života. Prítomnosť bobrov prezradia bobrie ohryzy. Pozorovateľňa pod vodou, jediná v Rakúsku, je vrcholným zážitkom – poskytuje jedinečný pohľad na obyvateľov starého dunajského ramena, podobný pohľadu potápača.
Pre vstup na Zámocký ostrov, ktorý je jednou časťou centra národného parku, je potrebné mať zvlášť vstupenku. Vstup pre psov je zakázaný.

8d

V Centre národného parku – v zámku Orth sa nachádza aj vlastivedné múzeum (museumORTH), ktoré je zamerané na históriu dunajskej obce Orth/Donau. Múzeum je umiestnené v zámku Orth na 2. poschodí na ploche 700 m². Jeho hlavnou ideou je inštalácia obecného “fotoalbumu“ ako príručky pre ďalšiu generáciu a zainteresovaných. Priestorová inštalácia sleduje princíp vizuálneho informačného média, ktorý je podobný "fotomagazínu" v priestore.

8e

Samotný zámok ORTH oplýva bohatou históriou. V 12. storočí bol postavený ako stredoveký vodný hrad, neskôr slúžil ako poľovnícky zámok korunného princa Rudolfa a od roku 1950 v ňom bolo zriadené múzeum. Po prestavbe a rekonštrukcii zámku  v roku 2005  tu vzniklo Centrum národného parku –zámok ORTH.

Výstavné priestory DonAUräume, reprezentačný priestor, vlastivedné múzeum, Zámocký ostrov, suvenírový obchod, Lounge i toalety majú zabezpečený bezbariérový vstup.
Psi do priestorov Centra národného parku –zámok ORTH, ako aj na Zámocký ostrov majú vstup zakázaný.

Otváracia doba

od 21. marca – do 30. septembra: denne od 9. – 18. hod.
od 1. októbra – do 1. novembra: denne od 9. – 17. hod.
od 2. novembra – do 20. marca: zimná uzávera! – Možnosť iba telefonických informácií a rezervácií, pondelok až piatok od 9. – 13. hod.

Anglické/slovenské skupiny a školské triedy sú po predchádzajúcej rezervácii srdečne vítané! V rámci návštevy Centra národného parku – zámok ORTH vám podľa vašich požiadaviek radi pripravíme zaujímavý program.

Ďalšie informácie (v nemeckom jazyku) získate na adrese:
schlossORTH Nationalpark-Zentrum
A-2304 Orth/Donau
Tel. +43 02212/3555
e-mail: schlossorth@donauauen.at
Na Vaše e-maily, prípadne dopisy odpovedajú aj v slovenskom jazyku.

"Slovenské dni” v Národnom parku v roku 2021

Mimoriadna ponuka pre návštevníkov zo Slovenska v termínoch 5. júla, 24.júla, 7. augusta, 29. augusta, 1. septembra, 15. septembra, 2. októbra, 16. októbra a 1. novembra 2021 v návštevníckom Centre národného parku (schlossORTH Nationalpark-Zentrum), Orth an der Donau (len 35 km od Bratislavy!):

Ponuka počas „Slovenských dní“:

1) Prehliadka výstavy "DonAUräume” (tématika NP) so slovenským sprievodcom, informačný materiál v slovenčine.

Začiatok prehliadky v slovenčine: o 10.30 a 16.30 hodine.
Miesto stretnutia: vstupná hala zámku schlossORTH
Dĺžka prehliadky so sprievodcom: cca. 1 hodina.

Vo vstupnom je zahrnutá aj individuálna prehliadka vyhliadkovej veže s výstavou: „Na vzostupe. Návrat orliaka morského“, ďalej informácie v salóniku NP Nationalparklounge a individuálna prehliadka Zámockého ostrova Schlossinsel s podvodnou pozorovateľňou (plán s popisom jednotlivých stanovíšť dostanete tiež v slovenskom jazyku pri vstupe).

Celková dĺžka pobytu: min. 2,5 hodiny.

ALEBO

2) Tematická prechádzka do prírody so slovenským sprievodcom NP

Začiatok prechádzky v slovenčine: o 12.00 a 14.30 hodine.
Miesto stretnutia: vstupná hala zámku schlossORTH
Dĺžka trvania prechádzky so sprievodcom: cca. 1,5 hodiny.

Vo vstupnom je zahrnutá aj individuálna prehliadka zámockého ostrova (Schlossinsel) s podvodnou pozorovateľňou, salónik Národného parku (Nationalparklounge) a výstava „Na vzostupe. Návrat orliaka morského“ vo vyhliadkovej veži (individuálne).

Celková dĺžka pobytu: min. 2,5 hodiny.

Zľavnené vstupné počas týchto dní: 20% v porovnaní so stálymi cenami:
Celková výška vstupného (programový bod 1 alebo 2):
dospelí: € 8, 80
deti a mládež od 6 do 19 rokov, študenti: € 4,80
rodinná vstupenka (2 dospelí, 2 deti): € 18,40

Okrem toho platí denná ponuka v zámku schlossORTH (denne do 1. novembra 2021):
Zámocký ostrov (Schlossinsel), salónik Národného parku (Nationalparklounge) a výstava „Na vzostupe. Návrat orliaka morského“ vo vyhliadkovej veži – bez sprievodcu, individuálne.

Výška vstupného:
dospelí: € 4,50
deti a mládež od 6 do 19 rokov, študenti, seniori: € 3,-
rodinná vstupenka (2 dospelí, 2 deti): € 9,-

V prípade Vášho záujmu o prehliadky (schlossORTH) alebo exkurzie pre skupiny v slovenskom jazyku nás kontaktujte na uvedenej e-mailovej adrese.

Na Vaše e-maily alebo dopisy Vám odpovieme prípadne aj v slovenskom jazyku.

 

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

  • Olivia 05.01.2018, 19:52

    Parkovanie katastrofa, ale zámok bol krasny.

  • ľudka 05.12.2017, 12:48

    nádherny zámok

  • Petra 15.12.2016, 10:00

    Pekný zámok aj zámocký ostrov. Treba vystihnúť, kedy je prehliadka so slovenským sprievodcom. Je to síce skôr pre väčšie deti (tak 8+), ale my sme mali dobrý výklad, ktorý zaujal aj moju päťročnú dcérku.

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár