25. 06. 2022 Tadeáš 31°C Jasno

Park miniatúr - Matúšovo kráľovstvo

Autor: MS, Foto: parkminiatur.sk

DSC 0069 001

Adresa:916 22 Podolie, Hlavná 864 Telefón:032/ 74 37 505 E-mail:info@parkminiatur.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Unikátny park dobových rekonštrukcií slovenských hradov, zámkov a vzácnych sakrálnych pamiatok a iných objektov nájdete v dedinke Podolie, medzi Piešťanmi a Novým Mestom nad Váhom. Modely postavené podľa vedeckých rekonštrukcií, väčšina v mierke 1:50 sú umiestnené vo vonkajšom prostredí pri areáli základnej školy. V súčasnosti sa tu nachádza viac ako 90 modelov - napr. rekonštrukcie hradu Beckov, Čachtice, Tematín, Červený kameň, Krupinskej vartovky, Živánskej, Holíčskeho zámku, Nového zámku v Banskej Štiavnici, Jelšavského hradu, hradu Revište, kostolíka v Klížskom Hradišti, Tvrdošínsky kostolík, hradu Šivetice, rotundy v Skalici, modely známych chát a rozhľadní, rodných domov významných slovenských osobností. Predpokladá sa, že v areáli Parku miniatúr bude postavených okolo 150 modelov slovenských aj zahraničných pamiatok.

Do parku sa môžete dostať aj na bicykli po červenej cyklotrase Malokarpatskej cyklomagistrály, peší turisti sa sem dostanú bez problémov, keďže park sa nachádza v strede obce. V parku sa nachádza aj predajňa suvenírov a občerstvenia, v ktorej môžete nájsť zaujímavé upomienkové predmety, edíciu informačných materiálov, ktorá okrem iného obsahuje 8 titulov s tipmi, kde môžete stráviť voľný čas v Trenčianskom regióne. 

Vstupné / cenník

Dospelý 5,00 €
Dieťa nad 6 rokov 3,80 €
Študent, dôchodca, držiteľ ZŤP preukazu bez sprievodu 3,80 €
Rodinné vstupné (2 dospelí, 2 deti vo veku 6 - 26 rokov) 14,00 €
Prehliadka so sprievodcom (skupina min.10 osôb) 12 €
Priamo v predajni je možné platiť platobnou kartou  

 Organizované skupiny, zájazdy

 • Skupinám odporúčame vopred sa objednať, mailom alebo telefonicky.
 • Pre ohlásené skupiny (min. 10 osôb), v prípade záujmu, zabezpečíme výklad za poplatok 10€.
 • Pedagogický dozor v prípade skupín je zdarma, neplatí vstupné.
 • Dieťa do 6 rokov (bez sprievodu dospelej osoby) platí vstupné 2 €
 • Dieťa nad 6 rokov v sprievode dospelej osoby platí vstupné 3,50 €
 

Otváracie hodiny 

 • Apríl, máj, jún, september, október - denne okrem pondelka, utorok – nedeľa, 9:00 – 17:00.
 • Júl, august - denne okrem pondelka, pondelok – nedeľa, 9:00 – 19:00.

Isto najatraktívnejším prírastkom, ktorý doplnil našu expozíciu, je model Štefánikovej mohyly od známeho slovenského architekta Dušana Jurkoviča, na neďalekom Bradle. Táto miniatúra sa od všetkých ostatných líši tým, že na jej povrchovú úpravu sa použil výlučne travertínový kameň, ktorý je aj na originálnej mohyle. Počet použitých malých kvádrikov na modeli je 8679. Táto stavbička zmenšená od originálu 50x je našim malým príspevkom k okrúhlym výročiam narodenia a úmrtia tohto slovenského velikána.

Kúsok vedľa mohyly sme postavili nové dva modely dobových rekonštrukcií našich hradov. Prvým je model najvyššie položeného hradu na Slovensku. Originálne zvyšky Liptovského hradu sa nachádzajú v nadmorskej výške 1000 m n.m.. Asi málokto, kto sem vystúpi, si dokáže predstaviť, aký krásny hrad tu kedysi stál. Pri ňom pribudol malebný model východoslovenského Obišovského hradu. V závere roka 2019 sme dokončili aj model ďalšieho hradu z Východu. Je ním Hanigovský hrad, ktorý mal kedysi dominantný palác, doplnený obvodovými múrmi a ďalšími stavbami. Hradnú architektúru sme doplnili začiatkom tohto roka o ďalšiu dobovú rekonštrukciu strážnej veže – vartovky. Je ním dobová rekonštrukcia zvyškov tejto stavby v lokalite Luchtov nad obcou Tekovská Breznica. V súčasnosti pracujeme na modeloch Banskoštiavnického Starého zámku a Trenčianskeho hradu.

Z menších stavieb v minulom roku našu kolekciu obohatilo 9 stavieb ľudovej architektúry z Vlkolínca, ktorý je zapísaný do zoznamu pamiatok UNESCO. Takisto kolekciu turistických chát sme doplnili malými tatranskými stavbičkami – Rainerovej chaty v čase jej vzniku, ako aj súčasnej podobe a zaniknutej Chaty na Slavkovských plesách.

Mapa: N 48° 40′ 36″ E 17° 46′ 15″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Katarina 03.01.2022, 18:00

  Na výlet sme sa vydali aj s návštevou, páčilo sa nám. Naozaj krásne miniatúry.

 • Zdenka Bartkova 04.06.2021, 12:46

  Neodporúčam s malými deťmi. Pracuje tam starší pán, ktorý evidentne neznáša deti. Na 4r syna nakričal, dourážal ma aká som matka a povedal mi že to nie je pre malé deti ale je to expozícia. Je naozaj veľká škoda, že sme sa Slováci stále nenaučili ako sa správať k návštevníkom a ako si prilákať ľudí. Pre mňa veľké sklamanie a absolútne neprípustné ako pre matku, že si niekto dovolí kričať po 4r dieťati. Chodili sme sem každý rok a viac neprídeme.

  • SDEŤMI.com 12.06.2021, 16:22

   Oficiálne vyjadrenie Parku miniatúr: K príspevku pani návštevníčky sa stručne vyjadrím ako druhá strana. Som ten jej citovaný starší pán, ktorý je majiteľom Parku miniatúr. Tento Park budujeme 21 rokov, jedná sa o súkromný areál a súkromnú investíciu. Teda všetko v ňom hradíme z vlastných zdrojov, zo vstupného a iných tržieb.
   Park miniatúr má status múzea, je tvorený troma časťami – muzeálnou s modelmi hradov , druhá je voľnočasová, kde si návštevníci môžu posedieť a deti sa hrať a vyblázniť. Treťou je pokladňa s predajňou suvenírov. Park, ako aj iné muzeálne zariadenia má svoj návštevný poriadok. Zakúpením vstupenky sa návštevník zaväzuje tento poriadok rešpektovať. Je povinný rešpektovať aj pokyny personálu Parku. Návštevný poriadok je vyvesený aj na viacerých miestach Parku. V modelovej časti je zakázané chodiť mimo chodníkov a vstupovať, resp. dotýkať sa hradov. Za maloleté deti zodpovedajú ich rodičia.
   Sťažujúca sa návštevníčka s manželom a ako píše 4-ročným dieťaťom boli návštevníkmi Parku. Keďže chlapec pobehoval medzi modelmi a dotýkal sa modelov, upozornil som ich, aby k modelom nevstupovali a chodili iba po chodníkoch. Keď som sa vrátil po cca. 20 minútach do Parku dieťa sa zabávalo preskakovaním retiazok pri modeloch. Keď následne vliezlo do modelu Holíčskeho hradu, tak som ho zvýšeným hlasom vyzval, aby z toho modelu vyšlo von. Na čo sa ohradila matka a pribehol otec s tým, že načo to tam máme, keď to nie je pre deti. Upozornil som ich, že modelová časť nie je detské ihrisko a za správanie svojho maloletého syna zodpovedajú oni ako jeho rodičia. Keď som im chcel ukázať, ako sú poškodené modely od návštevníkov, odmietli a odišli so slovami, že už sa k nám nikdy nevrátia.
   Záverom chcem skonštatovať, že Park miniatúr prevádzkujeme desiatky rokov a navštívili ho za tú dobu stovky tisíc spokojných návštevníkov ako aj obrovské množstvo detí. No všetci návštevníci sú povinní dodržiavať v ňom, ako aj vo všetkých muzeálnych zariadeniach na Slovensku, ich prevádzkový poriadok a pokyny obsluhujúceho personálu. Sťažovať sa diskusným príspevkom, ako človek tie pravidlá porušoval a nebol ich ochotný akceptovať pri upozornení obslužným personálom mi pripadá prinajmenšom čudné. A nabádať tých čo majú deti, aby si rozmysleli návštevu nášho Parku, k tomu poviem, že pre tých, ktorým je samozrejmé dodržiavanie stanovených pravidiel, ako aj zodpovednosť za svoje deti, boli, sú a budú u nás vždy vítaní!
   Juraj Hlatký, majiteľ Parku miniatúr v Podolí

 • Beata 07.01.2021, 22:33

  Navštívené minule leto, pekné miniatúry. Kúpili sme si aj suvenír.

 • Mirka 06.01.2020, 21:40

  Do parku miniatúr chodíme každý rok s deťmi v rámci letných táborov. Vždy sa im páčilo, pani sprievodkyňa bola veľmi milá a naposledy sme tam absolvovali aj opekačku - deti mali super zážitok.

 • Elena Bolfová 01.01.2019, 20:17

  Je prijemne za tie roky vidiet, ako sa areal rozrasta.
  Odporucame vopred si zavolat, ci maju otvorene.

 • Martina 26.11.2018, 08:58

  Deťom sa veľmi páčilo, chodíme každý rok a vždy tam pribudne niečo nové.

 • Martin 07.01.2018, 12:07

  Deťom sa tu veľmi páčilo, sú tu ozaj pekné kópie hradov a zámkov. Treba to však spojiť s iným výletom do okolia, nakoľko prehliadka je len na krátko, pripadá mi to dosť natlačené na malom území.

 • Viera Dugová 24.12.2017, 06:02

  Veľmi pekné napodobeniny hradov,zámkov,je sa na čo pozerať,super i pre školské výlety

 • Jana Záňová 02.09.2016, 16:24

  Super, chodíme každý rok a vždy je tam niečo nové

 • Lucia 10.12.2015, 14:21

  Uzasne miniatury hradov, nemohla som sa vynadivat. Taktiez sme spojili s vyletom na Cachticky hrad

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár