Kvačianska dolina na Liptove

Autor: MS, Foto: sdetmi.com
Adresa:Liptov Telefón:- www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Kvačianska dolina spolu s Prosieckou patria medzi najkrajšie doliny na Slovensku a z hľadiska rozmanitosti nemajú široko-ďaleko konkurenciu. 

Čaká na vás príjemná prechádzka v malebnom, horskom prostredí, ktorá sa každému vryje do pamäte. Uvidíte veľmi pôsobivý skalný útvar Jánošíkova hlava, rokliny, výhliadky na dolinu a na konci, malebné Mlyny Oblazy, ktoré si iste nenechajte ujsť.

Trasa je vhodná pre všetky typy turistov, rovnako pre deti, či dôchodcov, nakoľko nejde o náročnú trasu. 

Dĺžka trasy

Kvačany parkovisko - Mlyny Oblazy - cca. 1 hod
Huty - Mlyny Oblazy - cca. 20 minút
Kvačany - Prosiek - Velke Borove - Mlyny Oblazy - Kvačany - cca. 6 hod.
Veľké Borové - Mlyny Oblazy - cca. 20 minút
Velké Borové - Prosiek - cca. 2 hod.

Popis trasy:

Pod dolinou sa nachádza platené parkovisko, takže sa netreba báť o svoje auto. Na parkovisku, si môžete posedieť vo veľmi príjemnom prostredí na miestnej lúke. Cena -2 eura.

Prevádzkovateľ parkoviska tu postavil niekoľko drevených sedení. I parádnu drevenú sedačku pre najmenších. Sedenie dopľňa drevenný vláčik pre deti, takže sa vaše ratolesti zabavia. Keď nebudú behať po lúke či skúmať priľahlý les. Vy si môžete dať pivo či čokoľvek v priľahlom bufete, ktorý je otvorený v letných mesiacoch.  

Odtiaľto mierne stúpajúc, nezabudnite na Jánošíkovu hlavu, ktorá na vás pozerá z ľavej strany. Počas daždivých dní táto skala dokonca „plače“.

Na mieste zvanom Kobyliny je výhľad do kaňona Kvačianky. Odvážlivci, ktorí sa odhodlajú pozrieť do tejto 70 metrovej hĺbky môžu pozorovať na skalnej stene plesnivce, tiež koryto Kvačianky, ktorá túto dolinu vytvorila. Vyhliadka nie je nijak zabezpečená, preto budte maximálne opatrnní. 

Iným, ešte vyššie položeným vyhliadkovým miestom je Veľký Roháč, kde stojí aj tabuľa náučného chodníka a poukazuje na faunu v týchto miestach. Môžete sa z nej napríklad dozvedieť, že Kvačianska dolina a jej okolie sú biotopom medveďa hnedého. :) Výhľad z tohto skalného brala je skutočne nádherný. Prejdite za kríž nad cestou, aby sa vám otvoril.

2019 08 24 09.36.28

Koncom roka 2013 pribudla v Kvačianskej doline vôbec prvá zabezpečená vyhliadka a to na Malom Roháči. Je z nej vidieť hornú časť doliny i veľkú skalnú ihlu.

Istotne pokračujte po chodníku, lebo to najlepšie na vás ešte len čaká. Keď uvidíte drevenú tabuľu s odbočkou na Mlyny Oblazy, neváhajte sa vydať po skratke naľavo. Za 5 minút ste na Mlynyoch, ktoré si zamilujete. V rozprávkovom prostredí, si môžte oddýchnuť, odbehnúť k neďalekému Ráztockému vodopádu, prípadne spoznať históriu a fungovanie týchto pamiatok.  

2019 08 24 09.59.50

Mapa: N 49° 11′ 27″ E 19° 32′ 23″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Pavol 29.08.2019, 14:38

  Že parkovisko a parkovne a o svoje auto sa nemusite bat

 • Evka 05.01.2019, 23:23

  Krásny výlet, ktorý chytí za srdce každého, lebo príroda je neskutočne krásna a deti si prechádzku tiež užili.

 • Dada 23.12.2018, 17:23

  Boli sme na jeseň, takže este krajšie ako krásne :) ked sme nevládali, vymýšľali sme kadejakú zábavu s listami. Miestami mi trasa príde aj trochu nebezpečná, deti treba prizerať aby neschádzali z cesty. Oblazy-pekný mlyn, hojdačka, lavičky a "drzé" kozičky

 • Karol 11.12.2018, 22:03

  Krásna dolina, ktorou sa môže pýšiť Liptov a spolu s Prosieckou, sú pre nás jedno z najkrajších miest na Slovensku.

 • Kristina 04.01.2018, 09:34

  jednym slovom prekrasne :) nie je to narocne a je to v krasnom prostredi + mlyn zaujimavy pre deti

 • ľudmila 08.12.2017, 20:42

  nádhera krásna príroda a okolie

 • Lenka 18.07.2017, 08:25

  Veľmi príjemná prechádzka, krásna príroda, pri mlynoch veľa miesta na posedenie, deti som od vody nevedela odtrhnúť - kozy sa zas nechceli odtrhnúť od našej desiaty :-) . Ak vám však niekto povie, že tam prejdete aj v šľapkách a s kočíkom - blbosť, kočík sme skoro celou cestou niesli a terén nie je vhodný na vychádzkovú obuv - najmä ak je vlhko.

 • Ľudmila 29.12.2016, 12:23

  Nádherné miesto, krásna prechádzka. Veľký dojem v nás zanechal mlyn, kde sa človek mohol popozerať, ako čo funguje.

 • Marika 12.12.2016, 20:18

  Krásna príroda. Príjemný relax.

 • Mirka 12.09.2016, 10:44

  Liptov je náš oblubeny region...nadherne prostredie..čistý vzduch....odporucam...

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár