24. 05. 2022 Ela 23°C Skoro jasno

Kvačianska dolina na Liptove

Autor: MS, Foto: sdetmi.com
Adresa:Liptov Telefón:- www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Kvačianska dolina spolu s Prosieckou patria medzi najkrajšie doliny na Slovensku a z hľadiska rozmanitosti nemajú široko-ďaleko konkurenciu. 

Čaká na vás príjemná prechádzka v malebnom, horskom prostredí, ktorá sa každému vryje do pamäte. Uvidíte veľmi pôsobivý skalný útvar Jánošíkova hlava, rokliny, výhliadky na dolinu a na konci, malebné Mlyny Oblazy, ktoré si iste nenechajte ujsť.

Trasa je vhodná pre všetky typy turistov, rovnako pre deti, či dôchodcov, nakoľko nejde o náročnú trasu. 

Dĺžka trasy

Kvačany parkovisko - Mlyny Oblazy - cca. 1 hod
Huty - Mlyny Oblazy - cca. 20 minút
Kvačany - Prosiek - Velke Borove - Mlyny Oblazy - Kvačany - cca. 6 hod.
Veľké Borové - Mlyny Oblazy - cca. 20 minút
Velké Borové - Prosiek - cca. 2 hod.

Popis trasy:

Pod dolinou sa nachádza platené parkovisko, takže sa netreba báť o svoje auto. Na parkovisku, si môžete posedieť vo veľmi príjemnom prostredí na miestnej lúke. Cena -2 eura.

Prevádzkovateľ parkoviska tu postavil niekoľko drevených sedení. I parádnu drevenú sedačku pre najmenších. Sedenie dopľňa drevenný vláčik pre deti, takže sa vaše ratolesti zabavia. Keď nebudú behať po lúke či skúmať priľahlý les. Vy si môžete dať pivo či čokoľvek v priľahlom bufete, ktorý je otvorený v letných mesiacoch.  

Odtiaľto mierne stúpajúc, nezabudnite na Jánošíkovu hlavu, ktorá na vás pozerá z ľavej strany. Počas daždivých dní táto skala dokonca „plače“.

Na mieste zvanom Kobyliny je výhľad do kaňona Kvačianky. Odvážlivci, ktorí sa odhodlajú pozrieť do tejto 70 metrovej hĺbky môžu pozorovať na skalnej stene plesnivce, tiež koryto Kvačianky, ktorá túto dolinu vytvorila. Vyhliadka nie je nijak zabezpečená, preto budte maximálne opatrnní. 

Iným, ešte vyššie položeným vyhliadkovým miestom je Veľký Roháč, kde stojí aj tabuľa náučného chodníka a poukazuje na faunu v týchto miestach. Môžete sa z nej napríklad dozvedieť, že Kvačianska dolina a jej okolie sú biotopom medveďa hnedého. :) Výhľad z tohto skalného brala je skutočne nádherný. Prejdite za kríž nad cestou, aby sa vám otvoril.

2019 08 24 09.36.28

Koncom roka 2013 pribudla v Kvačianskej doline vôbec prvá zabezpečená vyhliadka a to na Malom Roháči. Je z nej vidieť hornú časť doliny i veľkú skalnú ihlu.

Istotne pokračujte po chodníku, lebo to najlepšie na vás ešte len čaká. Keď uvidíte drevenú tabuľu s odbočkou na Mlyny Oblazy, neváhajte sa vydať po skratke naľavo. Za 5 minút ste na Mlynyoch, ktoré si zamilujete. V rozprávkovom prostredí, si môžte oddýchnuť, odbehnúť k neďalekému Ráztockému vodopádu, prípadne spoznať históriu a fungovanie týchto pamiatok.  

2019 08 24 09.59.50

Mapa: N 49° 11′ 22″ E 19° 32′ 33″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Katarina 27.12.2021, 19:34

  Cez leto sme navštívili, bolo tu krásne :-) určite sa sem ešte niekedy vrátim.

 • Katarína 23.11.2021, 09:27

  Krásna príroda, odporúčam ale skôr so staršími a disciplinovanými deťmi. Kozy pri mlynoch boli príliš odvážne, ťahali jedlo aj rovno od úst, menšie deti tým môžu vystrašiť. Mostík k mlynom má zábradlie len z jednej strany s madlom vysoko pre malé deti a šmýkalo sa na ňom. Bezpečne prejsť dalo námahu.

 • Kamila 13.05.2020, 16:41

  Obe doliny sú skvelé a veľmi pekné. Deťom sa tam bude páčiť. Ale nie sú to žiadne vychádzky! Určite si obujte turistickú obuv a nemyslím si, že ide o trasu vhodnú pre kočíky. Stretli sme tam pár rodičov s kočíkmi. V rukách otcov detí alebo na miernejších úsekoch sa s nimi trápili mamičky.

 • Veronika 07.01.2020, 15:16

  Krásne miesto, dá sa tu dostať aj z Hút s kočíkom, ale treba terénnejší kočík.

 • Katka 07.01.2020, 15:13

  Z popisu vyznieva,ze ide o totalne nenarocnu prechadzku dolinou vhodnu aj pre male deti a dochodcov, dokonca vraj za hodinu budete z parkoviska pri Mlynoch. Tak to vobec neplati a uz vobec nie s malymi detmi- je to prekrasne miesto ale urcite to nie je lahucka prechadzka, jedna sa o pomerne velke prevysenie len kym sa pride po razcestie ku mlynom a ano, odtial to sice je skratkou 5 minut dole strmym zrázom plnym korenov, avsak v case nasej navstevy bol uplne rozmoceny a smyklavy ( a to nebolo ani v case dazdov), co sme s dietatom v nosici ani nahodou nemohli riskovat. Takze nam ostalo to len cele obist - co je dalsi 1,5 kilometer tam a spat k mlynom. Stretli sme niekolko rodicov s malymi detmi, ktori sa presne vdaka tymto popisom tam vybrali dokonca s kocikom, co je absolutne neschodne po tych skalach a sklamani z tej narocnosti a dlzky sa mali chut na razcesti otocit.
  Kazdopadne je to nadherne miesto a stoji za to, len treba byt pripraveny ze to nie je prechadzocka na hodinku

 • Martina Holecová 29.11.2019, 18:20

  Boli sme v lete nádhera , aj sme zmokli nevadí... Parádne prostredie a príroda na Mlynoch aj koza čo nám chcel zjesť horalku :O)Určite odporúčam

 • Silvia Vargová 28.11.2019, 23:08

  Na jeseň krásna príroda, ticho..pokoj

 • Pavol 29.08.2019, 14:38

  Že parkovisko a parkovne a o svoje auto sa nemusite bat

 • Evka 05.01.2019, 23:23

  Krásny výlet, ktorý chytí za srdce každého, lebo príroda je neskutočne krásna a deti si prechádzku tiež užili.

 • Dada 23.12.2018, 17:23

  Boli sme na jeseň, takže este krajšie ako krásne :) ked sme nevládali, vymýšľali sme kadejakú zábavu s listami. Miestami mi trasa príde aj trochu nebezpečná, deti treba prizerať aby neschádzali z cesty. Oblazy-pekný mlyn, hojdačka, lavičky a "drzé" kozičky

RSS kanál pre komentáre na tejto stránke | RSS kanál pre všetky komentáre

Napíšte komentár