Skanzen vo Svidníku

Autor: KatkaCh, Foto: tatra-domasa.sk
Adresa:Nad svidníckym amfiteátrom, 089 01 Svidník Telefón:+421 54 245 10 01, +421 54 245 10 03, E-mail:sekretariat-muk@snm.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Skanzeny ako múzea ľudovej architektúry v prírode sú skvelým miestom, kde možno skĺbiť pobyt v prírode so spoznávaním histórie regiónu.


Národopisná expozícia v prírode sa rozprestiera na desať hektárovej ploche a podáva návštevníkom ucelenú predstavu základných životných podmienok Rusínov a Ukrajincov na Slovensku v minulých historických obdobiach. Tu sa sústreďujú najtypickejšie pamiatky ľudovej architektúry a bývania v tejto časti Slovenska. V prenesených a zrekonštruovaných objektoch je inštalovaný typický ľudový nábytok, domáci inventár, tradičné pracovné náradie a ukážky ľudového umenia. Okrem hlavných typov obydlí sú v expozícií zastúpené aj všetky druhy tradičných hospodárskych budov: stodoly, chlievy, sýpky, senníky, pivnice, studne a ďalšie menšie stavby. Tieto objekty sú využité pre inštaláciu tradičného poľnohospodárskeho náradia - rôznych typov vozov, pluhov, brán, súsekov, košov na obilie a iného rozmanitého náčinia.

Technické a hospodárske budovy reprezentuje vodný mlynveterný mlyn, vodná píla a iné menšie objekty. Umiestnené sú pozdĺž potoka, kde sú všetky nevyhnutné podmienky pre demonštráciu ich činnosti. Z kultových stavieb sa v expozícii nachádza drevená cerkva (r. 1766) z Novej Polianky (Mergeška) s bohatou interiérovou výzdobou.

V snahe predstaviť ľudovú kultúru Rusínov a Ukrajincov na Slovensku čo najkomplexnejšie, sú v expozícii zastúpené aj najzákladnejšie spôsoby získavania obživy - poľnohospodárstvo a pastierstvo.

Národopisná expozícia v prírode podáva návštevníkom ucelenú predstavu základných životných podmienok Ukrajincov Slovenska v minulých historických obdobiach. Sústreďujú sa tu typické pamiatky ľudovej architektúry a bývania v oblasti severovýchodného Slovenska.

Otváracia doba: 

Máj – október: 
pondelok – piatok od 8.30 do 18.00 h. 
sobota – nedeľa od 10.00 do 18.00 h. 
November – apríl: len vopred ohlásené návštevy

Vstupné TU.

Mapa: N 49° 18′ 15″ E 21° 34′ 26″

Mapa sa nahráva...

Komentáre Napíšte užívateľskú recenziu

 • Eva 08.07.2019, 17:11

  Musím sa pridať ku kritikom i keď veľmi nerada. Netreba veľa iba chcieť. V meste prerábajú most, dostať sa ku skanzenu bolo umenie (žiadne značenie na obchádzku, vlastne žiadne info). Pri kúpe lístkov som pani zaskočila požiadavkou na plánik areálu. Vyklonila sa z okienka a rukou ukázala tu je krčma a potom pôjdete ďalej. Ponúknuť plán areálu s jednotlivými budovami nemôže byť nákladná záležitosť. Krčma zavretá (nečudo, nikto tam nechodí, keď to nevie nájsť). Dreveničky sú nádherné, oceňujem popisky v 4 jazykoch.

 • Mironka 06.01.2018, 23:57

  Prijemne stravene popolodnie, len by to mohli viac udrziavat a nemuseli by vsade byt volne sa pohybujuce zvierata aj ich bobky. Deti sa vysantili dosyta a y starsi sme si zaspominali na rozpravania nasich starych mam.

 • Olik 29.12.2016, 22:51

  Najlepší skanzen na východnom Slovensku, bez debaty. Treba si spraviť čas a navštíviť to tam !

 • Zuzana 08.09.2016, 21:58

  Naše najväčšie sklamanie vrámci výletov tohto leta. Jednak skanzen nie je udržiavaný ako ten v Bardejove alebo S. Ľubovni, tráva nebola pokosená a na povale staršieho domu si syn všimol igelitku lidl z fľašami od piva :/ NAjhoršie však bolo, že kozy a ovce neboli priviazané, resp nejako ohradené ako v ostatných skanzenoch a pohybovali sa voľne po celom areáli, vrátane exponátov - vošli do budovy školy a pod a všade bolo od nich aj našpinené. Vyšli za nami na druhé poschodie senníku (tiež expozácia) a nemohli sme ich dostať preč, pchali sa k nám a pod. Dcéra sa ich hystericky bála, tak som s ňou, starším synom aj najmladšou dcérkou ostala tam a manžel išiel poprosiť pani pri pokladni, aby sa o to postarali. Zavolala "farmára", ktorý sa , oblečsná len v bermudách, na manžela vyrútil, že deťom neukážeme zvieratá a potom sa boja, či sa má on starať o to, aby mu nejaké deti capa neodviazali a pod a pokračujúc rusínskymi nadávkami dal tie kozy do ohrady , ktorá bola nizučká a kozy o chvíľu opäť vyskočili von. Podotýkam, že dcéra inak strach zo zvierat nemá, len potrebuje čas, aby sa osmelila a tieto kozy boli príliš dotieravé a aj mne to bolo nepríjemné. Pokazilo nám to celý výlet a nezanechalo to vo mne vôbec dobrý dojem rusínskej kultúry, ktorú mám inak rada

 • Katkarinka 24.12.2015, 20:18

  Som rodáčkou zo Svidníka a na tento krásny skanzen nedám dopustiť. Je to moja srdcovka.

 • Jano 23.12.2015, 00:25

  Krásne prostredie, navštevujeme 1x ročne. Deti sa vyšantia, unavia, trochu si zaspomíname na staré časy, pofotíme sa, pohojdáme a schladíme malinovkou :D

 • Milka 23.12.2015, 00:22

  Príjemné prostredie dýchajúce históriou. Deti sa vyšantili dosýta, spravili sme krásne fotky a trošku aj ponáhaňali voľne pasúce sa zvieratká.

 • Lucia Sininska 22.12.2015, 21:46

  Pekný skanzen. Očaril ma svojim prostredím a kľudom.

 • Daša 12.12.2015, 22:29

  pekné prostredie pre školský výlet

 • Margita 10.12.2015, 12:56

  Odporúčam ako mini rodinný výletík na jedno popoludnie. Okolie je krásne, príroda tiež, aj skanzen je fajn.

RSS komentárov na tejto stránke | RSS všetkých komentárov

Napíš komentár