19. 08. 2022 Lýdia 38°C Prehánky, búrky

O prvom rozprávkarovi v BDNR - premiéra

23.06.2022 Autor: Annie, Foto:
Termín: 30.06.2022 Mesto:Banská Bystrica Zdroj:stránka organizátora
poznamka solo

Zdroj: bdnr.sk

Originálna fantazijná imaginatívna rozprávka, ktorú uvidíte, keď zavriete očiAkustické divadlo pre nevidiace, slabozraké a vidiace deti od 5 rokov

Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici (ďalej iba BDNR) ukončí svoju 61. sezónu premiérou projektu pre detské publikum O prvom rozprávkarovi. Predlohou sa stala čínska ľudová rozprávka pod rovnomenným názvom Rozprávka o prvom rozprávkarovi. Premiéra tohto originálneho projektu BDNR sa uskutoční 30. júna 2022 o 17:00.

Titul režijne uvádza dlhoročný umelecký šéf BDNR Marián Pecko. Marián Pecko je etablovaný slovenský režisér. Pohostinne spolupracuje s rôznymi slovenskými a inými stredoeurópskymi divadlami. Tvorí pre detské, ale aj dospelé publikum, ktoré rovnocenne dokáže osloviť svojou špecifickou režijnou poetikou i metaforickou divadelnou optikou. Jeho značne kultivovaný prístup k spracovaniu predlohy svedčí aj o istej dávke náročnosti na divákov/čky rôznych generácií. Túto divadelnú sezónu v BDNR režijne uviedol úspešnú a divácky obľúbenú inscenáciu pre deti O sliepke, ktorá sa nevzdala .Mária Ďuríčková bola slovenská prekladateľka a spisovateľka.. Rozprávka o prvom rozprávkarovi, ktorú preložila, sa nachádza v knihe Z rozprávky do rozprávky. O prvom rozprávkarovi je originálny projekt BDNR využívajúci prvky performancie s dôrazom na akustickú zložku. Má ambíciu komunikovať rovnako s nevidiacim,slabozrakým aj vidiacim divákom/čkou. Predstavuje pútavý príbeh založený na zvukových podnetoch a práci s rozličnými a často nevšednými rekvizitami a kulisami. O rovnocenný zážitok, no z inej perspektívy, nebudú ukrátené ani vidiace deti, ktoré budú mať možnosť sledovať spôsob, akým performeri/ky vytvárajú túto nevšednú akustickú zložku, spravidla hravou formou, blízkou záujmom dnešnej generácie detí. Toto predstavenie prináša do repertoáru divadla ojedinelú orientálnu predlohu.

Adaptácia a uvedenie čínskej ľudovej rozprávky je ďalším výsledkom projektu DivadloMOFEM – Divadlo mobility&flexibility&emocionality. Týmto projektom BDNR iniciuje verejný program, ktorého cieľom je prekročiť izoláciu znevýhodnených skupín uzavretých často do svojich komunít. Nadväzuje na líniu tvorby divadla z 90. rokov – divadla tolerancie.V rámci tohto projektu vznikol v divadelnej sezóne 2021/2022 bábkový ateliér Putovné uško pre sluchovo nezvýhodnenú skupinu ľudí. Projekt MOFEM má za cieľ prispieť ku kvalitatívne novej situácii vzájomného spolužitia a porozumenia medzi jednotlivými cieľovými skupinami a súčasne zaradiť do programu divadla projekty prekračujúce hranice bežnej repertoárovej dramaturgie.

Pre deti od 5 rokov.

Termín predstavenia:

  • štvrtok 30. júna 2022 o 17.00 h.

Dĺžka predstavenia: - min.
Vstupné: 5,00 €

Vstupenky kúpite >> TU


 

Napíšte komentár