19. 08. 2022 Lýdia 38°C Prehánky, búrky

Múzeum tradičných remesiel Bencovje grunt

Autor: Simona, Foto: bencovjegrunt.sk
Adresa:Hviezdoslavova 173/34, 972 01 Bojnice Telefón:0911 878 717 E-mail:info@bencovjegrunt.sk www:stránka organizátora
Hodnotenie:

Bencovje grunt patril rodine Štefana Bencu, ako uvádzajú zápisy v matričných knihách z čias monarchie Rakúsko-Uhorska. Dom je dnes jednou z úplne posledných tradičných stavieb s pôvodnou unikátnou stredovekou tufovou pivnicou, zachovaných v uličkách Bojníc. Jeho história je dlhšia viac než 400 rokov, je postavený na najstaršej ulici mesta. 

3

Zdroj: bencovjegrunt.sk

 

Bencovje grunt – múzeum remesiel sa nachádza v historickom Starom meste vnútri stredovekých hradieb. Predstavuje typické obydlie, grunt drobného remeselníka, gazdu, v akom žili obyvatelia Bojníc pred 100 až 150 rokmi. Zoznámite sa so spôsobom života, zvykmi a obyčajmi, stravovaním i obliekaním, ktoré boli každodennou súčasťou rodiny Štefana Bencu, narodeného v 19. storočí. Objavíte tradičné ľudové výrobky (v minulosti bežne používané predmety v domácnosti – vyrobené z keramiky, kameniny, prútia, dreva, ľanu, kovu), ktoré odzrkadľujú zručnosť a zmysel pre krásu starých remeselných majstrov. 

Bojnice boli v minulosti vyhlásené široko-ďaleko hrnčiarstvom a kachliarstvom (historické pramene dokladajú až sedem pracovných dielní). Preto tu bola opäť otvorená keramická dielňa, aby nadviazala na tradičné bojnické remeslo. Môžete si vyskúšať točenie keramiky na hrnčiarskom kruhu, namaľovať keramický výrobok. Zažijete radosť z tvorenia, príjemné kreatívne chvíle a vytvoríte si vlastný originál či jedinečný darček, ktorý bude prinášať radosť dlhý čas.

6

Zdroj: bencovjegrunt.sk

 

Otváracie hodiny v roku 2021 >>

Mapa: N 48° 46′ 49″ E 18° 34′ 60″

Mapa sa nahráva...

Napíšte komentár