19. 09. 2021 Konštantín 20°C Prehánky

Ako budú fungovať terasy a fitness centrá od pondelka 26. apríla

Autor: Annie
cafe 959632 960 720

Zdroj: pixabay.com

REŽIM PRE TERASY OD PONDELKA 26. APRÍLA:

 • Stále platí zákaz konzumovať jedlá a nápoje v interiéri.

 • Jedlá a nápoje je možné podávať:
  - zabalené pre odber so sebou

  - v exteriérovej časti prevádzky: za exteriér sa považuje priestor s otvoreným vchodom, ktorý je ohraničený krátkodobými či dlhodobými konštrukciami maximálne z dvoch bočných strán.

 • Medzi stolmi musí byť odstup najmenej 2 metre (tu neplatí podmienka jedna osoba na 15 štvorcových metrov).

 • Konzumovať jedlá alebo nápoje je možné len posediačky, aby sa zabezpečil kontrolovaný rozostup ľudí.

 • Nie je povolený samoobslužný výdaj, ako je nakladanie šalátov alebo odber pečiva. Jedlá a nápoje môže podávať len obsluhujúci personál.

 • Príbor nesmie byť voľne dostupný pre zákazníkov na stoloch, obsluha ho musí priniesť k jedlu zabalený do papierovej servítky.

 • Stanovujú sa podmienky pre umývanie riadu: vykonávať sa musí podľa požiadaviek uvedených v § 9 ods. 4. písm. g) vyhlášky MZ SR č. 533/2007 Z. z.; pri ručnom umývaní kuchynského riadu sa odporúča pridať pred opláchnutím kuchynského riadu dezinfekčný prostriedok.

 • Po každom zákazníkovi je nutné vydezinfikovať jedálny lístok, stoly a dotykové plochy vrátane úchopových častí stoličiek a kresiel.

 • Hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami a každú hodinu sa musia dezinfikovať.

Vo vyhláške sme neupravovali počet ani zloženie osôb za stolom na terasách (spoločná domácnosť, mimo spoločnej domácnosti): pripomíname, že pri vstupe do prevádzok a ich exteriérových častí sa vyžaduje negatívny výsledok testu nie starší ako sedem dní, respektíve iný doklad o výnimkách, ktoré sú stanovené vo vyhláške ÚVZ SR (vstup do priestorov prevádzok a zamestnávateľov).

Zároveň sme vychádzali aj zo skúseností z praxe: prevádzkovateľom sa minulý rok ťažko preverovalo, či za stolom na terasách skutočne sedia osoby zo spoločnej domácnosti a vznikali tak konfliktné situácie.

Ak ide o povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest: pri vstupe na terasu musia byť dýchacie cesty prekryté, a takto si osoby sadajú aj za stôl. Rúško či respirátor si dávame z tváre dolu na čas, ktorý je nevyhnutný na konzumáciu jedál a nápojov, počas konverzácie má byť nasadené na tvári - počas rozprávania vznikajú kvapôčky a aerosól.

Okrem vyššie vymenovaných povinností pre terasy platí aj všeobecný režim pre prevádzky, ktorý je vo vyhláške stanovený v paragrafe 2, odsek 1).Kompletné znenie uvedenej vyhlášky je možné nájsť vo Vestníku vlády SR: http://bit.ly/vyhlaska-194

REŽIM PRE FITNESS CENTRÁ OD PONDELKA 26. APRÍLA:
 • Maximálna kapacita 6 zákazníkov.

 • Hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami.

 • Zvýšiť frekvenciu upratovania, čistenia a dezinfekcie dotykových plôch, na dezinfekciu treba použiť dezinfekčné prostriedky s virucídnym účinkom.

 • Pri športovej činnosti je možné uplatniť si výnimku z prekrytia horných dýchacích ciest.

 •  Prevádzka šatní a spŕch je možná, za dodržiavania základných hygienických pravidiel (vetranie, dezinfekcia, rozostupy a pod.)

Okrem vyššie vymenovaných povinností pre fitness centrá platí aj všeobecný režim pre prevádzky, ktorý je vo vyhláške stanovený v paragrafe 2, odsek 1). Kompletné znenie uvedenej vyhlášky je možné nájsť vo Vestníku vlády SR: http://bit.ly/vyhlaska-194

 

 

Napíšte komentár