24. 10. 2020 Kvetoslava 16°C Občasný dážď

Má len 10 rokov a vydáva svoju druhú knihu. Rozprávali sme sa s mamou mladučkej detskej spisovateľky zo Slovenska

Autor: Petula , Foto: Archív rodina Evansova
Untitled design 4

Zdroj: Archív rodina Evansova

Alexia Evans je 10-ročné dievča zo Slovenska, ktoré od útleho detstva inklinuje k príbehom. Podnetné prostredie ju viedlo k tomu, že začala písať knihy pre deti. Dnes čaká na vydanie svojej druhej knihy, ktorú by rada predstavila medzinárodne. Lexi vyrastala na Slovensku a odmalička žila v multikultúrnom prostredí vďaka čomu rozpráva plynule po slovensky aj po anglicky. V týchto jazykoch aj píše. Jej mama Anka nám s hrdosťou povedala o vášni jej dcéry.

Anka, povedz nám prosím ako to celé u Alexie začalo? Kedy ste si s manželom všimli, že inklinuje k detským knihám a ich písaniu?

Lexi mala od malička rada príbehy a rozprávky, ktoré sme jej rozprávali nielen my - rodičia, ale aj jej dedko a babka. Keď mala tri roky, nakreslila si vlastný príbeh, kde nás požiadala, aby sme jej dopísali slová, ktoré nám sama nadiktovala. Tak nejak to všetko začalo. Odvtedy si kreslila, neskôr písala sama rôzne príbehy.

Tvoriť v troch rokoch je pomerne skoro. Je to spravidla vek, kedy deti ešte len začínajú prejavovať záujem o čítanie dlhších príbehov. Prečo si myslíš, že Lexie začala s tvorbou tak skoro?
Myslím si, že ju najviac ovplyvnilo prostredie v ktorom vyrástla, rodina, čas a pozornosť, ktorú sme jej všetci venovali. Od malička sme sa ju snažili podporovať v tom, čo ju bavilo a aj motivovať, ísť vždy trošku aj za svoje limity. Čo určite zohralo dôležitú úlohu je aj to, že môj manžel Lexi naučil “snívať s otvorenými očami”, a že nič nie je nemožné dosiahnuť, keď niečo veľmi chceš a túžiš po tom.

Je v rodine niekto, kto má rovnaké zanietenie? Kto alebo čo ju najviac inšpiroval alebo inšpiruje pri písaní?

Našu dcérku asi najviac ovplyvnil jej dedko, ktorý už žiaľ nie je medzi nami a Lexi mu aj svoju prvú knižku venovala. Dedko s ňou viedol nekonečné dialógy o všetkých témach, túlali sa spolu prírodou, majstrovali a zostrojovali rôzne veci. Myslím si, že z týchto chvíľ a dobrodružstiev čerpá dodnes.

Na Slovensku mi nie je známe, že by bola ďalšia taká mladá autorka. Zisťovali ste, ako je to vo svete?

Je zrejmé, že po celom svete sú mladí autori. Myslím, že v Guinnessovej knihe rekordov je najmladšou autorkou dievča, ktoré vydalo knihu, keď malo 4 roky.

Ako na jej hobby reaguje rodina, priatelia a spolužiaci v škole?
Jej okolie ju podporuje. Reaguje najmä pozitívne, kamaráti sa s ňou tešia. Škola ju podporuje tiež a sú hrdí na jej úspech. Jeden jej učiteľ sa dokonca ponúkol, že pomôže s korektúrou. Samozrejme sa nájdu aj takí, ktorí nezdieľajú to nadšenie. Ale aj o tom je život. Lexi sa tak učí, že sa nemá nechať odradiť a ísť si za svojim snom.

Screenshot 2020 09 29 Photo Gallery alexia evans books

Zdroj: Archív rodina Evansova

"Planéta Subila" bola prvá vydaná kniha Alexie v slovenskom a anglickom jazyku. Napísala doteraz päť kníh. Prečo až nedávno prišlo k vydaniu knihy? Vydávali ste ju svojpomocne? Ako to prebiehalo?

Všetko má svoj čas a nijako sme Lexi nechceli tlačiť a stresovať. Počas korony mala na písanie viac času a tak napísala "Planétu Subila" a dala nám ju prečítať. Veľmi sa nám príbeh zapáčil a tak sme ju podporili. Celý proces vydania mal pod palcom môj manžel. Ako bývalý projektový manažér si to veľmi užíval. Bola to pre nás všetkých nová, ale vynikajúca skúsenosť. Veľa ľudí si ani nevie predstaviť, aký obrovský kus práce a osobného času sme tomu venovali.

Vydať knihu je náročné. Konieckoncov aj naša redakcia prišla minulý rok s prvými publikáciami takže vieme, aké to je. Popíš nám, prosím, bližšie vašu cestu.
Oslovili sme viaceré vydavateľstvá, ale mnohé mali svoju predstavu o knihe. My sme chceli, aby Lexi mohla knihu spraviť tak, ako chce ona. Mali sme šťastie, že sme našli vydavateľstvo, kde nám dali voľnú ruku. Kniha ich nadchla, lebo bola úplne iná ako všetko, čo predtým vydali. Veľa vecí sme si však robili sami. Napríklad výber ilustrátora, kde mala hlavné slovo Lexi, ako aj predstavu, ako by mali ilustrácie v knihe vyzerať. Bolo to veľmi milé, ako dávala spätnú väzbu ilustrátorovi, že na tej strane si predstavovala inú kresbu a nakreslila mu ju. :)

Ako vnímaš z vašej skúsenosti príležitosti pre mladé talenty na Slovensku? Majú mladí šancu presadiť sa?
Asi nielen na Slovensku, ale aj globálne je konkurencia v čomkoľvek obrovská. Dokázať tvoriť niečo vlastné je jedna vec, ale dokázať zaujať a presadiť sa vnímam ako neskutočne náročné. Určite by som ocenila viac možností podpory a venovanie pozornosti mladým talentom.

Komunikujete na viacerých sociálnych sieťach a dokonca má Lexi aj vlastný web alexiaevensbooks.com. Kto to má u vás doma na starosti?

Je to môj manžel. Všetko robí sám a zasväcuje do toho aj dcérku, samozrejme pod dozorom a v rámci limitov. Venuje tomu všetok voľný čas a posúva aj nás ako rodinu vpred. Neustále niečo preberáme, diskutujeme a zdieľame názory. Je to pre nás veľmi vzácny čas rozhovorov, ale aj výmeny názorov a argumentov. Lexi zrazu rieši veci, o ktorých sme v jej veku ani nesnívali. A veľmi ju to baví.

Aktuálne celá rodina usilovne pracujete na získaní podpory od kolegov, známych, rodiny a iných ľudí pri vydaní druhej knihy "Mira´s Vet Diary" v rámci procesu predobjednávky. Prečo ste sa tentoraz rozhodli využiť online platformu Publishizer? Na Slovensku nie je medzi bežnými ľuďmi známa.
Online platforma Publishizer je iný spôsob vydávania kníh a dáva príležitosť novým autorom. Je unikátna v tom, že funguje na princípe predobjednávok od záujemcov a spája autorov s vydavateľmi po celom svete. Úspešná kampaň (500 predobjednávok - pozn. redakcie) vedie k ponuke na vydanie knihy. Pre Lexi by to bola príležitosť vydať knihu medzinárodne.

Veríme, že sa to Lexi podarí. Aké plány máte s novou knihou? V akom jazyku bude publikovaná?
Náš plán je vydať aj druhú knižku v oboch jazykoch-slovenskom, aj anglickom. Je to prvá časť série príbehov. Ak by sa nám podarilo splniť cieľ 500 predobjednávok, radi by sme výtlačky venovali aj školám na Slovensku. Všetko je však ešte otvorené. Aktuálne sa tešíme, že si našla záľubu v písaní. S prichádzajúcou pubertou budeme radi, ak bude zmysluplne tráviť svoj čas nad niečím, čo ju baví a zamestná ju.

Ak chcete Lexi podporiť, kúpiť pre svoje deti jej novú knižku,ktorú zhltnú na jeden dych v predobjednávke, môžete tak urobiť TU.

Ďakujem Anka za rozhovor a to, že si sa s nami podelila o Lexiin a aj váš príbeh. Snáď bude motiváciou pre ďalších mladých ľudí, aby verili v seba a išli za svojim snom. Veľa šťastia prajeme.

JPOU0926 Fotor

Zdroj: Archív rodina Evansova

Napíšte komentár