24. 10. 2020 Kvetoslava 16°C Občasný dážď

Október v Bibiane

21.09.2020 Autor: Laura , Foto: bibiana.sk
Termín: 24.10.2020 a ďalšie Mesto:Bratislava Zdroj:stránka organizátora
90748132 10158230142594732 2908443228833316864 o

Zdroj: bibiana.sk

BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti -  OKTÓBER 2020

Uvedené aktivity budú realizované len v prípade, ak nepríde k obmedzeniam z Úradu verejného zdravotníctva SR. 

Festival BAB 2020
15. ročník medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti a mládež
Bienále animácie Bratislava (BAB)
5. - 10. októbra 2020  

Projekcie filmov:
34 animovaných filmov v štyroch blokoch, ktoré RTVS zaradí do svojho vysielania v termíne od 5. 10. do 8. 10. 2020 v čase od 14.30 hod. na Dvojke. Online premietanie na webovej stránke podujatia: www.festivalbab.sk 

Hlavným magnetom podujatia ostatnú aj tento rok kvalitné filmy pre deti.  Z 1824 prihlásených filmov z celého sveta sa do súťaže dostalo 91. V 4 kategóriách S až XL, rozdelených podľa veku, sú mnohé novinky aj divácky úspešné tituly. Najmenší sa môžu tešiť napríklad na rozprávku Drobci (epizóda Raketa) režisérky Vandy Raýmanovej, či ďalší príbeh populárnej pavúčej rodinky Websterovcov Kataríny Kerekešovej. V súťaži nájdu aj animovaný film Šarkan / The Kite režiséra Martina Smatanu, ktorý cez príbeh malého chlapca a jeho dedka citlivo nastoľuje otázku smrti. Z Veľkej Británie prichádza epizóda z úspešnej filmovej série určenej predškolákom: Little Princess – Cowgirl talentovanej režisérky Sue Tong. Maďarsko bude reprezentovať film Matches režiséra Gézu Tótha, ktorého predchádzajúci film Maestro bol nominovaný na Oscara. Pôvabný a citlivý príbeh o sile pravého priateľstva prináša Tobi and the Turbobus nemeckej režisérky Vereny Fels. Celosvetovo úspešnú kreslenú dvojicu ruského režiséra Vladislava Bairamgulova o zvedavom dievčatku Máši a jej priateľovi medveďovi osobitne predstavovať netreba.

Na festivale sa objavia aj náročnejšie filmy pre starších divákov, medzi nimi napríklad Daughter/Dcéra – bábkový film režisérky Darije Kashcheevovej, ktorý rozpráva o komplikovanom vzťahu otca a dcéry. Pozornému publiku neujde nezvyčajne dynamická kamera, či detailné zábery na tváre bábok, ktorých výrazy pôsobia výnimočne živým dojmom. Film bol dokonca nominovaný na Oscara za najlepší krátky animovaný film a v našej súťaži ho nájdete v kategórii filmov XL. 

Okrem 8 súťažných pásiem pre divákov každého veku nájdete v online vysielaní aj nesúťažné pásma.

Medzi nimi sú animované filmy výnimočného ruského režiséra Konstantina Bronzita.  Počas festivalu nájdete na webe aj pásmo zvláštnych filmov vybraných porotcom festivalu, režisérom a animátorom Andrejom Kolenčíkom. Určené je pre starších divákov a je nazvané Black Flag (Čierna vlajka).

O víťazoch 8 cien udeľovaných na našom festivale rozhodne medzinárodná porota v zložení: Carlos Loscano (Argentína), Rebecca Akoun (FR), Andrej Kolenčík (SK), Halka Marčeková (SK) a dvaja zástupcovia organizácie ECFA (Európska asociácia filmov pre deti). Súťažný rozmer podujatia teda zostane zachovaný, hoci dospelí i detskí porotcovia budú pracovať trochu netradične, z domu. 

Kto získa Hlavnú cenu festivalu - CENU VIKTORA KUBALA za najlepší film, CENU PRIX KLINGSOR, Cenu detského diváka a ďalšie ocenenia, to sa diváci dozvedia v piatok 9. októbra na slávnostnom vyhlásení, ktoré sa uskutoční tiež online. 

Súčasťou festivalu je každý rok bohatý sprievodný program. Hoci tento rok jeho rozsah podmienila aktuálna situácia, filmoví „fajnšmekri“ sa môžu vo festivalovom týždni tešiť napríklad na výnimočnú výstavu tvorby maďarského režiséra Gézu Tótha v Maďarskom inštitúte alebo na výstavu poľskej knižnej ilustrácie, doplnenej animáciami, nazvanej Peekaboo, ktorú si možno pozrieť v Poľskom inštitúte v Bratislave.

 

Maďarský inštitút v Bratislave
HRA NA CELÝ ŽIVOT
Výber z diela Gézu M. Tótha
Termín: 7. 10. – 10.10. 2020 

Poľský inštitút v Bratislave
PEEKABOO
Výstava poľskej knižnej ilustrácie, doplnená animáciami
Termín:18. 9. - 28.10. 2020

Cvernovka, Bratislava
BLACK FLAG ANDREA KOLENČÍKA
Premietanie nesúťažného pásma
Termín: 6. 10. 2020 o 20 h

TO NAJLEPŠIE Z ANNECY 2020
Premietanie nesúťažného pásma 

Medzinárodný festival animovaných filmov pre deti Bienále animácie Bratislava (BAB) sa koná v týždni od 5.10 do 30.10. 2020. Jeho hlavným organizátorom je Medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA. Generálnym partnerom podujatia je RTVS. 

 

 

ŠTÚDIO BIBIANA 

 •   1. 10.           14.00              Hrajme sa s Picassom
 •   6. 10.           10.00              Skúška v divadle
 •   7. 10.           14.00              Skúška v divadle
 •   8. 10.           10.00              Skúška v divadle
 • 13. 10.           10.00              Prekvapenie
 • 14. 10.           10.00              Haló, kto je tam?
 • 15. 10.           10.00              Prekvapenie
 • 20. 10.           10.00              Hviezda
 • 21. 10.           14.00              Hviezda
 • 22. 10.           10.00              Hviezda
 • 27. 10.           10.00              Hrajme sa s Picassom
 • 28. 10.           14.00              Hrajme sa s Picassom
 • 29. 10.           10.00              Hrajme sa s Picassom

 

NEDELE pre rodiny s deŤmi

 •   4. 10.           16.00              Ako sa z divých zvierat stali domáce
 • 11. 10.           16.00              Dobré nožnice prajem
 • 18. 10.           16.00              Hrajme sa s Picassom
 • 25. 10.           16.00              Hviezda – premiéra

 

INFORMÁCIE O PROGRAMOCH 

HVIEZDA                                           

Byť zvedavý je dobré! Ešte lepšie je snívať! Najväčším dobrodružstvom však bude, keď sa rozhodneš svoje sny premeniť na skutočnosť. Tak, ako sa to stane v príbehu o chlapcovi a Hviezde. Štúdio BIBIANY prináša  v premiére novú bábkovú inscenáciu. Naštudovanie divadelnej hry podporil formou štipendia z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Réžia a dramaturgia – M. Kecskésová a M. Ryšavá, scénografia – I. Macková

Účinkujú – M. Kecskésová a M. Ryšavá

(Pre deti od 3 rokov)

 

Hviezda

Zdroj: bibiana.sk

 

 

Ako sa z divých zvierat stali domáce

„Toto sa prihodilo dávno, keď ešte všetky zvieratá boli divé: pes bol divý,

kôň bol divý, krava bola divá, mačka bola divá, ba dokonca aj človek bol divý...“

Účinkuje – M. Kecskésová

(Pre deti od 3 rokov)

 

 

SKÚŠKA V DIVADLE   

„Skúška v divadle" je praktická umelecká dielňa. Deti sa zapoja do skúšky v úlohách a pozíciách jednotlivých povolaní, ktoré sú nevyhnutné preto, aby sa predstavenie mohlo odohrať.

Lektori: M. Kecskésová, M. Ryšavá, M. Skačan

(Pre deti od 6 rokov)

                                           

                    

Dobré nožnice prajem(r.1999) – K. Krčmár

Tvorivá dielňa, kde si deti môžu vystrihovaním a skladaním papiera vytvoriť vlastné kráľovstvo.

(Pre deti od 7 rokov) 

 

 

Hrajme sa s Picassom (r.1993)

Tvorivá dieľňa na tému Picasso, v ktorej si deti vytvoria kubistické obrazy.

(Pre deti od 5 rokov)

 

sPicassom

Zdroj: bibiana.sk

 

 

Prekvapenie

Kde som sa tu vzala/vzal? Príbeh o radosti z potomstva. Ľudského aj zvieracieho. Knižný workshop s výtvarnou aktivitou je sprievodným podujatím výstavy Tiché putovanie.

Vedie J. Michalová a M. Halamíčková

(Pre deti od 5 rokov)

 

Prekvapenie

Zdroj: bibiana.sk

 

Haló, kto je tam?

To, že prvý dojem môže klamať, aj to, ako sa z komára stáva somár, si deti zažijú na dielničke, v ktorej pomocníkmi budú interaktívne tiché knihy zo zbierky BIBIANY.

Deti odhalia svoje silné stránky a výtvarne ich spracujú. Sprievodné podujatie výstavy Tiché putovanie.

Vedie J. Michalová a M. Halamíčková

(Pre deti od 5 rokov) 

HaloKtoJeTam

Zdroj: bibiana.sk

 

KREHKÉ SPOJENIA
Celoslovenská konferencia  vyhodnotí a ocení najkrajšie a najlepšie detské knihy vydané v roku 2019. Zároveň prinesie inšpiratívne príspevky, v ktorých poukáže na trendy v súčasnej detskej literatúre, ktoré sú (aj nie sú) prínosné pre detského čitateľa z pohľadu budovania jeho osobnosti. 

 

DNI DETSKEJ KNIHY
Celoslovenský festival pre čitateľov a priaznivcov detskej literatúry s bohatým a zaujímavým programom, v rámci ktorého sa konajú mnohé stretnutia s významnými slovenskými spisovateľmi, ilustrátormi, vydavateľmi a ďalšími tvorivými pracovníkmi, ktorí svoje úsilie zasvätili tvorbe pre deti.

 

VÝSTAVY V BIBIANE

B ako BIBIANA

Výstava k okrúhlym 30. narodeninám BIBIANY hravou formou predstavuje jednotlivé tvorivé oddelenia, ktoré celé roky približujú umenie deťom. Aj tentoraz sme vytvorili veselú, ale najmä inšpiratívnu atmosféru, typickú pre „bibianské“ projekty. Deti tu nájdu napr. veľký obraz BIBIANY s okienkami, za ktorými sa skrývajú rôzne prekvapenia, zahrajú sa s filmovou technikou v priestore venovanom Bienále animácie Bratislava (BAB), zabavia sa s ilustráciami z Bienále ilustrácií Bratislava (BIB), spoznajú knižné zázraky a zasadnú za veľký narodeninový stôl s „tvorivými dobrotami“. A napokon nazrú do ďalekej budúcnosti BIBIANY. Jednoducho nájdu tu veľkú herňu s fantazijnou atmosférou.  

Námet a scenár - Alexandra Petrovická Broadhurst; výtvarné riešenie - Martin Dúbravay; dramaturgia - Valéria Marákyová

Termín: 8. 10. 2020 – 28. 2. 2021

 

TICHÉ PUTOVANIE

Hravá a inšpiratívna výstava ponúka cestu svetom „tichých“ kníh, pochádzajúcich z rôznych krajín sveta (európske, americké, arabské, japonské, thajské, kórejské, austrálske). Tiché knihy, tvorené len z obrázkov bez textu, predstavujú u nás málo známy žáner detskej literatúry. Malý návštevník má jedinečnú príležitosť na hľadanie, objavovanie a poznávanie príbehov ukrytých v obrázkoch. Celkom 130 titulov z celého sveta, od leporel cez obrázkové knihy pre najmenších až po dobrodružné príbehy a grafické romány, prináša široké spektrum pozoruhodných kníh rôznych umeleckých žánrov od výnimočných svetových ilustrátorov. Vďaka aktivitám (cestovateľský denník, príbehové kocky, dotyková hra, tieňové divadlo, puzzle a skladačky...) iniciuje spoločné hry, ale aj rozhovory a zážitkové učenie pre jednotlivcov, rodiny i kolektívy v Galérii Dušana Rolla.

Námet – H. Ondrejičková, scenár – J. Michalová,

výtvarno-priestorové riešenie – Z. Kadlčáková, dramaturgia – V. Marákyová

Termín: 17. 9 - 22. 11. 2020

 

Posvieťme si na divadlo

Interaktívna výstava k 100. výročiu vzniku SND. Deti sa postupne dozvedia - čo všetko sa musí stať, aby sa z textu mohla vytvoriť divadelná inscenácia. Zistia, čo robí režisér, scénograf či rekvizitár. Objavia čaroa jedinečnosť divadelného zákulisia, spoznajú krásu a zložitosť práce ľudí, ktorí spoločne vytvárajú zázraky divadelného sveta. Napokon sa už deti stávajú divadelnými tvorcami.

Skeny a fotografie scénografík sú z Múzea Divadelného ústavu. Inscenačné fotografie sú z Dokumentačných zbierok Divadelného ústavu.

Námet a scenár – D. Zaťková, výtvarno-priestorové riešenie – B. Peuch, ilustrácie

L. Kotvanová, dramaturgia – A. Broadhurst Petrovická

Termín: 20. 3. – 17. 1. 2021  

 

 

Napíšte komentár